Úvod > bydlení > Když kraluje prostor

Když kraluje prostor

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 2
Autor:    foto Vasil Stanko
Když kraluje prostor

Byly to čtyři nadstandardní byty v secesním činžovním domě na pražském nábřeží. Nyní je z nich byt jediný. Při příchodu do něj vás pohltí dojem z otevřenosti prostoru zcela nevídané. Když majitel domu před několika lety začal s jeho rekonstrukcí, rozhodl se, že zde pro svou rodinu vybuduje byt. V posledním patře a v podkroví měly původně vzniknout ze čtyř stávajících bytů dva. Nádherná lokalita, která umožňuje maximální propojení interiéru a exteriéru (u bytu velmi ojedinělé) ale dala vzniknout myšlence na byt jediný - o rozloze neuvěřitelných 380 metrů čtverečních.

VÁHU NESOU SLOUPY
„K loftové rozlehlosti a otevřenosti se při stavbě koncepčně směřovalo. Byt prochází přes tři podlaží - spodní, prostřední a horní, které přechází na terasu. Při stavebních úpravách mizela svislá i vodorovná členění a prostor tak navozuje i silný pocit převýšení, které je osm až devět metrů," říká autor projektu ing. arch. Ivo Suslik. Podle jeho slov byla při stavbě odstraněna i většina nosných zdí, bylo tedy potřeba vyřešit po technické stránce statiku bytu i celého domu pocházejícího z přelomu 19. a 20. století a tedy budování bytu pojatého takto otevřeně. V prostoru, nad nímž je velkoryse vztyčený krov, byla použita ocelová konstrukce v kombinaci se železobetonovými stropy. Statika bytu se nakonec přenesla až do spodních podlaží, a to prostřednictvím sloupů v bytě. Pokud se jedná o převýšení, málokde se jej dociluje takto snadno. I v klasických amerických loftech vše začíná a končí světlou výškou. V tomto případě ale prostor sahá až do samé špičky střechy, která musela zůstat zachována, aby nebyl narušen vnějškový ucelený dojem fronty střech. Zajímavostí je, že v bytě nejsou žádné lustry. Pomocí nejrůznějších osvětlovacích těles jsou promyšleně nasvícené a osvícené větší části prostoru nebo detaily.

SCHODIŠTĚ DOMINUJE
I v tak velkém a otevřeném bytě má ale každý své soukromí, pokud po něm zatouží. Ve spodním podlaží jsou kromě rozlehlé obývací haly a otevřené kuchyně dvě koupelny, dva dětské pokoje a místnost pro domácí. O patro výš vede schodiště do druhé haly přecházející v lodžii. Toto prostorově tvarované schodiště celému interiéru  konstrukčně nevhodného na dominuje. V horním podlaží se nachází velká koupelna, fotokomora, pracovna s lodžií, pokoj pro hosty a hlavní ložnice s koupelnou. Dále je zde umístěno točité schodiště, které vede na rozsáhlou terasu nad tímto podlažím. Podobně se vyjímají i okna, která nejsou původní. „Jsou přirozeně zvětšená, aby odpovídala velkému prostoru a podtrhovala jeho otevřenost. Umožňují velmi zajímavý pohled na řeku, která je v těchto místech široká, při něm zaniká náplavka a je vidět jen hladina Vltavy a protější břeh. Působí to neměstským dojmem," podotýká architekt Ivo Suslik.

PODLAHA KRÁSNÁ I FUNKČNÍ
V bytě byly použity dva typy podlah, pod nimiž je uloženo podlahové vytápění. Ve spodní části bytu jsou světlé mramorové plochy prokládány dřevěnými pásy, což působí nejen esteticky, ale právě kvůli topení plní i toto řešení svou funkci - dřevěné pásy řeší problém dilatace. Druhýtyp podlahy je tzv. podlaha řemenová. Masivní prkna jsou pokládána jedním směrem, jako tomu je například na lodních palubách. Podlahové vytápění bylo jediným možným řešením v tomto prostoru. „Klasické topení by jednak nesplňovalo estetické nároky, jednak by v tak velkém bytě nebylo dostačující, aniž by muselo být neúměrně technicky i rozměrově náročné," vysvětluje architekt.

PRO NÁBYTEK DO SVĚTA
Vybavení bytu ve velké většině případů nese jméno světoznámého architekta, studia, značky. Vybavení pořizoval majitel v době, kdy ještě v Čechách nebyl obchod s vybavením pro interiér natolik rozvinutý. Pro stoly, židle, sofa apod. tak jezdili s architektem do Německa a do Itálie, osvětlení pochází také z těchto zemí, ale i z Francie, postupem času přibyly i designové „kousky" například z USA. Své zastoupení tu mají i čeští tvůrci.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama