Úvod > bydlení > Malá, ale naše

Malá, ale naše

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 3
Autor:    foto archiv firem
Malá, ale naše

Život na necelých 40 metrech čtverečních, to je garsonka. Velmi častý typ bytu, v němž vše má své místo a funkci. Členění a zařízení takového prostoru má určitá pravidla, která jeho obyvatelům zajistí pohodlí a zároveň volnost „k dýchání".

Garsonka - bydlení přibližně o velikosti 32 až 35 metrů čtverečních. Bývá na startu samostatného bydlení mladých lidí nebo slouží jako dostačující byt pro příslušníky střední generace, kteří žijí sami, nebo konečně je řešením pro generaci starších lidí, kdy slouží jako přechodné bydliště ve městě či v porovnání s rozlehlým bytem plní funkci bezpečného a levnějšího zázemí. Obývají ji zkrátka všechny věkové kategorie. Přestože je malá, není žádnou popelkou. Promyšlenými kroky z ní lze vybudovat příjemné, útulné, a přitom funkční bydlení.

POHODLNÉ SPANÍ
Do garsonky je potřeba „naskládat" vše, co je ve velkých bytech umístěno v několika (většinou samostatných) pokojích. Ložnice tak má rázem podobu pouhého lůžka. Jak jej vyřešit? Nabízí se několik variant. Mladí mohou zvolit řešení, kdy spaní bude mít podobu lůžka vysouvajícího se z pódia, přičemž pódium by mělo být pro pohodlný nášlap vysoké maximálně 35 cm. Síla vrchní desky pódia bývá obvykle 4 cm, 8 cm je potřeba na pojízdný systém - kolečka. Na matraci tak zbývá prostor 10 cm. Je tedy potřeba počítat s tím, že spaní je umístěno nízko nad podlahou. Lůžko je možné řešit také jako výklopné, není-li používáno, sklopí se na stěnu a uvolní prostor. Mladším bude vyhovovat i „postel", která se díky polštářům a třeba přehozu přes den mění v pohovku. V garsonkách s vysokými stropy je posledním řešením patro. To, stejně jako pódium, nemusí nutně zabírat prostor ode zdi ke zdi.
Pro starší generaci připadá v úvahu fixní lůžko, které i přes den zůstane lůžkem, nebo rozkládací pohovka. Její rozložená část by ale měla být pevná nebo položená na roštu, aby spaní bylo pohodlné. Skládat se může jen při výjimečných příležitostech, třeba při návštěvě.

KUCHYŇ PRO JEDNOHO
Vzhledem ke skutečnosti, že garsonku obývá většinou jeden, maximálně dva lidé, nejsou na vybavení kuchyně kladeny tak vysoké nároky, jednoduše řečeno - zejména mladí tolik „nevyvařují". V takovém bytě se ani nedá hovořit o kuchyňském koutu, k mini kuchyňské lince už přijde nejvýš menší jídelní stůl se dvěma židlemi. Jednomu člověku postačí linka o délce 2,2 metry a co nejméně objemné spotřebiče. Velmi důležitá je digestoř, aby v jednopokojo-vém bytě nebyly stále cítit pachy z jídla. Pokud se jedná o další vybavení, je vhodné vždy volit malé spotřebiče (trouby velikosti mikrovlnky, chladničky o šířce 50 cm), zabudované varné desky, postačí dvouplotýnkové... Na trhu je dokonce poměrně nově k dostání velmi praktický výrobek - spotřebič o klasické šíři 60 cm a výšce 86 cm, přičemž obsahuje varnou desku, malou troubu na pečení a ve spodní části malou myčku nádobí.

VANA NEBO KOUT
I v garsonkové koupelně, která je ovšem stejně jako WC oddělená od obytného prostoru, je potřeba volit menší formáty sanity (umyvadlo postačí 50 cm široké), pračku menších rozměrů (podobně jako při vaření myslete na to, že pračka na zbytečně velké množství prádla nemá v bytě pro jednoho či dva opodstatnění). I tyto spotřebiče už se vyrábějí v menších šířkách i hloubkách, v tomto případě dokonce od 33 cm. Pak zbývá už jen vyřešit otázku, zda sáhnout po sprchovém koutu či vaně. Sprchový kout je ideální, nicméně málokdo se chce připravit o relaxaci při ležení v horké vodě. Některé garsonky jsou uzpůsobené pro vanu o šíři 140 cm. Zvlášť do tak malého prostoru se hodí zejména vana zkosená, která šetří místo. Pokud takovou vanu zčásti opatříte pevnou zástěnou, je tu sprchový kout i vana v jednom. Tehdy už jen pozor,  pro vysoký nášlap (výška vany, kterou je třeba překonat) - cca 40 cm, je vhodná jen pro mladší generaci. Méně pohybliví lidé by tak neměli přemýšlet a zvolit sprchový kout, nejlépe vybavený madly a sedátkem.

KAM S NIMI
Obyvatelé garsonky by v každém případě měli upustit od bezhlavého nakupování věcí, které se prostě jen líbí, ale nejsou funkční. Na to je opravdu málo místa. Úložné prostory je pak možné pojmout několika způsoby: jako mezipatro v případě vysokých stropů. Smiřte se pak jen s tím, že se neobejdete bez schůdků nebo štaflí. Ideální je ovšem vestavěná skříň v malé předsíni, která obvykle garsonce nechybí. Na základní a sezónní věci by měla stačit jednomu člověku skříň o výšce 180 cm a šířce 200 cm. I panelákové stropy ale dovolí skříň ještě větší.

VARIABILITA VÍTĚZÍ
Jedním ze základních pravidel pro zařízení garsonky je variabilita. Znamená to nepořizovat těžké a nepřenosné věci, ale dát přednost těm, které jsou mobilní, skládací a rozkládací, víceúčelové a spíše drobné. Klasický těžký stolek mohou nahradit dva i více stolků různé velikosti, které se rozloží, jen když jsou potřeba. Na knihy pak nejlépe poslouží vysoká a úzká knihovna s naprosto postačující hloubkou 20 cm. Užší by měla být i stojací lampa, křeslo, v barvách jsou pak vhodné světlé odstíny, které zvětšují prostor. Vše by mělo být spíše než luxusní funkční a útulné. Garsonka totiž vzhledem ke svému účelu nejčastěji podléhá změnám. I podlaha by proto měla být z lehce udržovatelného materiálu (plovoucí, PVC, marmoleum, korek), pokud už musí být koberec, nesmí v žádném případě být na celé ploše.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama