Úvod > bydlení > Žijte digitálně!

Žijte digitálně!

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 3
Autor:    Ivan Bárta, archiv firem
Žijte digitálně!

Chcete přivést k životu vizi multimediální domácnosti? Přehoďte tedy výhybku na digitální životní styl! Dnes je to docela jednoduché. Srdcem, které bije v tomto digitálním bytě, je malé multimediální zařízení s názvem Windows Media Center PC. Tento atypický osobní počítač se sadou online služeb se podobá DVD přehrávači, a protože obsahuje nový operační systém Windows XP (přesně Windows XP Media Center Edition 2005), můžete jej používat i pro běžné pracovní účely včetně všech oblíbených aplikací.
Připojen je na televizi, takže vlastně nahrazuje DVD přehrávač, video rekordér nebo promítačku fotek jedním integrovaným zařízením. Přes Windows Media Center můžete samozřejmě sledovat veškeré televizní programy nebo si třeba prohlížet webové stránky, graficky speciálně upravené pro pohodlné vnímání z dálky. Zatím jde o zpravodajství iDnes nebo počasí na Atlasu. Protože je Windows Media Center pomocí tzv. extenderu bezdrátově připojen na další monitor v patře, můžete i zde vychutnávat vaše oblíbené filmy, fotky nebo rozhlasové pořady.

JAK VYPADÁ PRAXE?
V obývacím pokoji se pohodlně usadíte na pohovku před projekční televizi. V ruce máte dálkové ovládání, případně bezdrátovou klávesnici. Po stisku zeleného tlačítka na dálkovém ovladači se na obrazovce objeví prostředí Windows Media Center se základní nabídkou, která obsahuje všechny jeho funkce, například: videa, hudba, obrázky, televize, radio, služby online a další programy. Kromě luxusního sledování televize si můžete stáhnout program TV na čtrnáct dní dopředu včetně zahraničních kanálů a dopředu si navolit jejich nahrávání. Pokud přepínáte program, ukáže se vám aktuálně, jaký pořad právě běží a navíc máte možnost (například když zvoní telefon) konkrétní program pozastavit - to znamená od okamžiku vašeho odchodu od obrazovky jej nahrávat a po příchodu zpět jej od momentu přerušení shlédnout do konce a zároveň nahrávat zbytek pořadu. Pomocí Windows Media Center se dá dále uložit devět rozhlasových stanic.

HUDBA A FOTKY
Na své si přijdou i milovníci hudby - po vložení hudebních CD nebo přímo z internetu si mohou překopírovat hudební skladby na pevný disk, kde se dají setřídit podle žánrů a pak jen pohodlně vybírat. Windows Media Center navíc dokáže na internetu automaticky vyhledat a stáhnout informace o jednotlivých skladbách, albu a také obrázek přebalu příslušného CD, který slouží jako praktická ikonka. Stejně tak, jako máte nakopírovány skladby v MP3 či WMA přehrávači, je můžete mít umístěny i v tomto počítači a spouštět je jen dálkovým ovládáním. Zkrátka nepřijdou ani vášniví fotografové digitálním fotoaparátem. Taková slavnostní prezentace fotografií na velkou TV obrazovku určitě diváky nezklame. A což teprve složka obsahující domácí videa!

 

BEZDRÁTOVĚ
Tak jako dochází k mohutnému vývoji počítačových technologií, přicházejí na svět i zásadní inovace elektroinstalací v domácnostech. Jak vypadají? Především jde o bezdrátové radiofrekvenční elektroinstalace, které lze dodat i do hotového bytu, aniž by se muselo sekat do zdi. Počátkem může být třeba vypínač, který se dá položit na stůl nebo přilepit na zeď v kombinaci s prvkem aktor, namontovaným pod krytem vlastního světla. Zařízení funguje bezdrátově a zvládnete jej nainstalovat sami. Je součástí rozšiřitelného systému Xcomfort, takže pak jen stačí dokupovat další složitější součásti a na jejich instalaci a naprogramování si pozvat odborníka. Můžete pokračovat pohodlným ovládáním osvětlení, žaluzií a vytápění pomocí společného tlačítka nebo nastavením světelné scény pro sledování televize - jedním stiskem tak dejme tomu zhasnete centrální osvětlení a rozsvítíte nástěnná světla za televizí.

JAK NA TO
O všechno se stará centrální jednotka Home Manager (displej v hliníkovém rámečku umístěný na zdi), která je součástí již zmiňovaného systému Xcomfort. Pomocí displeje stačí navolit požadavky a pak si jen užívat pohodlí.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama