Úvod > bydlení > Bydlení blízko nebe

Bydlení blízko nebe

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    foto Velux
Bydlení blízko nebe

Prostorné podkrovní byty v těsné blízkosti nebe, prozářené sluncem, s vyhlídkou do širokého okolí, naplňují představu o ideálním bydlení mnoha lidí.  Řadu investorů na půdních vestavbách přitahuje možnost nekonvenčního dispozičního řešení, jaké běžné byty nemohou nabídnout. Bez nadsázky - za každými dveřmi do podkrovního bytu lze najít překvapení. To však neznamená, že vaše možnosti jsou zde neomezené. Přestože dispozice podkrovních bytů vylučuje uniformitu, není tak zcela pravda, že fantazii se v nich meze nekladou.

PLATÍ OBECNÁ PRAVIDLA
Dispozice podkrovního bytu však nezáleží pouze na centimetrech. Stejně jako v běžném bytě nebo rodinném domku vychází z potřeb vaší rodiny, jejího životního stylu, a to nejen v současnosti, ale s výhledem do budoucnosti. Nejde pouze o to, abyste hlavou nenaráželi o trámy. Dispozice bytu by měla být řešena tak, aby zde všichni členové rodiny měli vyhovující podmínky jak k odpočinku, tak i zábavě a práci. Ve městech se proto klidová část bytu - ložnice, pracovny - umísťuje směrem do dvora či zahrady. Hluk z rušné komunikace, ve městě z ulice podstatně méně narušuje život v kuchyni nebo v obývacím pokoji. Důležité je i zásobení místností světlem, na které jsou náročné především pracovny, ale i dětské pokoje, kde si ratolesti připravují úkoly, čtou, pracují na počítači...
Jinak lze říci, že pro dispoziční řešení podkrovních bytů platí stejná obecná pravidla jako pro byty a rodinné domy, kde nejsou zešikmené stěny.

NENÍ PŮDA JAKO PŮDA
Možnosti, které se vám v podkrovních bytech nabízejí, nejsou přímo úměrné počtu metrů čtverečních. Velmi záleží na sklonu střechy, složitosti krovu i výšce podezdívky. Větší sklon střechy například nabízí vytvoření dvou obytných podlaží. Podstatně více možností nabízí podkroví, jehož nejnižší výškaje alespoň 130 cm. I když máte o svém budoucím bytě celkem jasné představy, dispoziční řešení podkrovního bytu byste měli svěřit odborníkovi. Nejde pouze o jistotu, že přestavba půdy bude schválena příslušným stavebním úřadem, ale i o objektivní konfrontaci představ s možnostmi, které se vám nabízejí. Stejně tak pak i o zajímavá řešení, která by vás coby laiky ani nenapadla.

HLÍDEJTE VÝŠKU
Zatímco při rekonstrukci běžných bytů se hlídá především nosnost zdí, v podkrovních prostorech nesmíte pouštět ze zřetele výšku prostor. Měřítkem by zde měla být přinejmenším výška rodinného dlouhána s dostatečnou rezervou. Představa, že si budete v bytě dávat pozor, abyste se nebouchli do hlavy, je nereálná a kdyby přece jen - žít v bytě, kde se člověk nemůže ani narovnat, je značně nepohodlné, nezdravé pro páteř a frustrující.
Atypická řešení půdních bytů jsou vyvážena určitými omezeními,  a to především v prostorech pod střechou s menším úhlem sklonu. Tyto byty mají podstatně méně skutečně využitelné plochy než podkrovní byty pod střechou s větším úhlem sklonu. Prostoru pod značně zkosenou střechou lze využít coby úložného prostoru, který zde může mít podobu pouze atypických skříněk či polic. Ty si musíte nechat vyrobit zakázku, což pochopitelně zvyšuje náklady. Neustálé ohýbání a sklánění však není nikterak pohodlné, a proto je vhodnější nechat si vyrobit na míru hlubší skříňky s výsuvnými policemi, které usnadňují přístup i k věcem uloženým v nejzazších místech. Na našem trhu jsou v současné době dostupné výsuvné mechanismy o hloubce až 70 cm.
Bohatší možnosti řešení nabízí části podkroví, kde je vzdálenost mezi podlahou a šikmou plochou okolo jednoho metru. Tam je možno počítat již s ložnicí, obývacím pokojem, případně koupelnou. Tato výškaje však dostačující pouze pro čelo postele či opěradlo sedačky. Při vstávání již opět potřebujete výšku místnosti, kde se můžete bez omezení postavit. To platí i o koupelně, respektive o umístění vany.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama