Úvod > bydlení > Dům pro dvě generace

Dům pro dvě generace

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 3
Autor:    foto Štěpán Grygar
Dům pro dvě generace

Dvougenerační rodinné domy vybízejí k soužití rodičů s dětmi. Často se přestavuje a zařizuje tak, aby mohli žít spolu, ale vlastně zvlášť. Kdo počítá s bydlením u rodičů, měl by si v rodinném domku vyhradit prostor, který bude patřit jen jemu, případně jeho partnerovi a dětem. Pokud nemůžete   využít   šikovnou   dispozici   se samostatnými podlažími a vlastními vchody, záleží už jen na rodinných vztazích a zažitých zvyklostech.
Dva věšáky, botníky, případně schránky na klíče ve společné větší předsíni určitě zabrání mnoha nedorozuměním. Zařízení vlastního prostoru by měli nechat rodiče na dětech, na jejich finančních možnostech a vkusu. Snažit se stále radit se může nevyplatit… Když bude ratolest od počátku sama sobě králem, sluhou i rádcem a dokáže se o sebe postarat, stanou se rodiče časem benevolentní i k jejím návštěvám a postupně se naučí, že jim nepřísluší do ničeho zasahovat.

LEVNÝ KOMPROMIS
Jak zařídit byt po dědečkovi nám předvedla naše hostitelka Jitka. Protože chce v budoucnu svůj byt v podkroví zvětšit - co nejjednodušeji zvednout střechu a zkosené stěny „narovnat" - snažila se zařizovat spíš provizorně, tedy jednoduše a levně. Samotná rekonstrukce se však neplánovaně stala zkouškou odvahy. Jitka si zlomila nohu a měla zoufale málo času, přesto ji vidina vlastního příbytku donutila běhat o berlích a po večerech shánět řemeslníky.
S vidinou přechodného příbytku toho chtěla Jitka měnit co nejméně. Proto se ve dvou pokojích a zkosených půdičkách stavebně nic nezměnilo. Jen v otevřeném prostoru hned nad schodištěm, kde míval dědeček umyvadlo a sprchový kout, vyrostla stěna z Ytongu s několika luxfery, které nově uzavřenou koupelnu prosvětlují. Vznikla tím dlouhá místnost v šířce jen 88 cm. Do zadní části se vešel sprchový kout (šíře 80 cm) a dopředu umyvadlo vyčnívající do prostoru pouhými 35 cm, aby se kolem něj snadno procházelo.
Jako v jiných starších domech i tady byly křivé podlahy. Do složitého vyrovnávání kvůli dlažbě se Jitka pouštět nechtěla, a tak ji při pohledu na PVC, určené na podlahu, napadlo obložit jím stěny koupelny. Řemeslníci nevšední zadání zvládli a navíc se na mnoha místech vyhnuli spárování, protože ohebným PVC jednoduše obtočili hrany stěn.
Bohužel staré prkenné podlahy v obytných místnostech nešly zázračně předělat na krásné dřevěné, proto je překryla, hlavně kvůli fence Maye, kvalitním silným PVC, které na pohled působí jako korková podlaha.

OD TALÍŘŮ KE KUCHYNI
Jak už to bývá, běžné vybavení po prarodičích mladí neocení, a tak si Jitka nechala po dědečkovi jen šlapací šicí stroj a letité kuchyňské náčiní, které vyčistila. Samotné zařizování se pak může na první pohled vyvíjet úplně nelogicky, i když ve finále má šanci tvářit se podařeně. V tomto interiéru se o barevné ladění postaraly ty nejmenší předměty - žluto-modré talíře. K nim si teprve potom Jitka vybrala modrou kuchyňskou sestavu a ve stejném ladění i židle, rozkládací pohovku, záclony, svítidla a další drobné doplňky.

VÝHODNÁ HARMONIE
Jako ve všech rodinách na světě i tady jsou chvíle, kdy chtějí být spolu, nebo naopak potřebují zavřít za sebou dveře. Rodinná idyla se hodila, když Jitka potřebovala položit PVC. Stejně tak jí tatínek pomohl strhat ze dveří staré tapety a omladil je novými klikami.
Ve dvougeneračních domech se přímo nenabízí jen přesun vybavení z patra do patra, jak tomu bylo u ledničky po dědovi, která se Jitce nehodila, ale výrazná je i vzájemná inspirace, která dům i při rozdílném vybavení sjednotí. Mamince se zalíbily Jitčiny bordury pod stropem, takže si jimi olemovala všechny tři místnosti v přízemí, kuchyni dokonce výrazným citrónem a pomerančem, ložnici a obývací pokoj jemnějším vzorkem. A v neposlední řadě je stmelovacím „prvkem" fenka Maya. Ta večer čeká, až panička Jitka usne, a potichu skočí packami na kliku, aby mohla sejít dolů k její mamince do postele.
Pokud spolu obě generace vycházejí, nabízí to i spoustu výhod - od hlídání dětí přes starost o nejstarší nebo handicapované členy rodiny až po péči o zvířata, dům a zahradu, když je někdo mimo domov. Každopádně to chce vysokou školou tolerance.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama