Úvod > bydlení > Lesk ani bídu do obývacích pokojů

Lesk ani bídu do obývacích pokojů

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 10
Autor:    FOTO JAROSLAV HEJZLAR
Lesk ani bídu do obývacích pokojů

Projdeme-li se historií obývacích pokojů za posledních padesát let, najdeme v něm nejprve zaoblené skříně s výraznou kresbou letokruhů, s vysokým leskem a nápadnými úchytkami na dvířkách, později levné sestavy z dřevotřískových desek, z nichž unikal formaldehyd, na povrchu opatřených nekvalitním (loupajícím se) laminem s nepodařenou napodobeninou struktury dřeva. Jen několik podniků a družstev se pustilo do výroby nábytku z masivního dřeva, většinou měkkého a mořeného na tmavě hnědou barvu. Kdo nechtěl mít doma stejný nábytek jako všichni sousedi v domě, pouštěl se do kutilství; skříně natíral výraznými barvami či polepoval jutou, a lemoval dřevěnými lištami.
S otevřením zahraničního trhu se roztrhl pytel s replikami starých stylů. Není divu, že po letech tvarové chudoby se dobře prodával především rustikální nábytek. O jeho účelnosti nikdo z kupujících ani moc nepřemýšlel, hlavně že vypadal honosně, zdobně a draze. Jen velmi pozvolna se začal prosazovat moderní design: dovážený nábytek je většinou cenově náročný; firmy, které jej prodávají, nemají příliš velké zisky, nemohou si ani dovolit širokou nabídku nebo kompletní sortiment výrobce. Vybírat si jen na základě katalogů a čekat na dovoz několik týdnů se náročným zákazníkům moc nechce. Domácí studia zase vznikala pomalu, často se jejich výrobky objevily na trhu až po letech vývoje, hledání vlastního stylu, prověřování konstrukcí, a technologií. Ani tento kvalitní nábytek se však nemůže vyrábět sériově, a není zrovna nejlevnější.

DRAHÝ DESIGN JE UČEBNICE
Kontakt se zahraničním designem (především díky výstavám nábytku a časopisům) přece jen pozměnil myšlení lidí. Mladé rodiny se chtějí odlišit od stylu svých rodičů, navíc se zajímají o kulturu bydlení, přemýšlejí, jak chtějí žít a co k tomu doopravdy potřebují. Chtějí bydlet moderně, a tomu odpovídá i moderní vybavení -jednoduché čisté tvary nábytku, vycházející z funkce, konstrukce a možností materiálů.
Kultivované názory na vzhled nábytku jsou však pro mnohé mladé lidi bolestnou přítěží, když zjistí, že špičkový moderní design je pro ně nedostupný. Ti praktičtější si z něj ale vezmou ponaučení. Naučí se rozeznávat kvalitu a funkčnost, a pak dokáží najít přijatelné tvary i mezi nábytkem levnějším.
Značný přínos pro kulturu bydlení u nás znamenají obchodní domy IKEA. Nábytek švédské firmy navrhují zkušení designéři a sériová výroba ve velkém umožňuje, aby se vývoj designu nepromítl do ceny. Ta se pak odvíjí pouze od materiálu, případně náročnosti při zpracování, takže sortiment zahrnuje i velmi levné kusy nábytku. Příjemný je také způsob prezentace. Kromě regálů s volným výběrem se nábytek a doplňky objevují také v dobře aran-žovaných „pokojíčcích". Zákazník dostává kromě nabídky také značnou dávku inspirace.


SÉRIOVÁ MODERNA
Mezi IKEA a špičkovým designovým nebo zakázkovým nábytkem zůstává velká díra, prázdnota.
Levnější sériová, ale přitom kultivovaná domácí výroba nábytku tu téměř neexistuje. Některé firmy sice dokáží nábytek velmi kvalitně zpracovat řemeslně, použijí i ušlechtilé materiály, ale jejich design jako by zůstal někde v polovině sedmdesátých let, případně je nábytek doslova nevkusný. Mladí lidé by přitom uvítali raději méně ušlechtilé materiály, ale moderní tvary, možnost navrhnout si z nabízených prvků sami svoji vlastní sestavu, na míru rozměrům pokoje a svým potřebám.
Jednou z nábytkářských firem, která právě takové požadavky řeší, je liberecký Conect. Možná proto, že jeho majitelé jsou ve věku svých zákazníků a na vlastní kůži se přesvědčili, jak je obtížné zařídit si moderní bydlení podle svých představ a bez tučného konta.
Několik rozměrových řad skříněk, skříní a polic má korpus vyroben z poměrně levné laminové dřevotřísky (dnes samozřejmě už bez zdravotně závadného formaldehydu). Slova poměrně levné jsou zde na místě, protože Conect si vybral o něco dražší, ale vysoce kvalitní technologii výroby, běžnou u západních firem: dřevotřískové jádro se stlačuje silnými tlakovými stroji, deska se brousí do hladka a na ni se lisuje za vysokých tlaků a teplot laminátová fólie. Tloušťka fólie nesmí být tenší než 0,2 mm, aby zaručovala pevný, a tuhý povrch. Pečlivě jsou ošetřeny také hrany desek, ty bývají nejvíce choulostivé na poškození. Chrání je ABS páska, silná a pevná hrana (1 — 2 mm). Nábytek tedy rozhodně nepatří mezi „fórové" náhražky kvalitního designu, které by se rozpadly už při převozu nebo montáži.
Jednoduché geometrické tvary korpusů odpovídají současným trendům, výsledný vzhled sestavy pak vychází z desénu a barvy fólie (dřevo na fólii od dýhy téměř nerozeznáte, a sympatické jsou především barevné fólie, které nepředstírají jiný materiál, prezentují samy sebe jako jiné novodobé plasty), a především z výběru přední strany skříněk. Dvířka mohou být opět z laminové dřevotřísky, například v barevném kontrastu, ale také plně prosklená v subtilních hliníkových rámech. Právě taková dvířka se často objevují u zahraničního designového nábytku. Samozřejmým doplňkem jsou také moderní nerezové úchytky z dovozu.
Tedy nic „nového pod sluncem", ale oproti firmám, které zaspaly dobu, působí nábytek Conect jako svěží vítr v sériové tuzemské nabídce.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama