Úvod > bydlení > Klimatizace: zásady pro zdraví

Klimatizace: zásady pro zdraví

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 4
Autor:    foto archiv firem
Klimatizace: zásady pro zdraví

Klimatizace je dnes již poměrně běžným vybavením nejen komerčních, ale i obytných prostor. Jak s ní zacházet, aby nám prospívala a nepůsobila negativně na naše zdraví? Na úvod stojí za to připomenout, jaké možnosti klimatizace nabízí a j aké přednosti i negativa jednotlivé druhy mají. A také rozdíl mezi klimatizací a vzduchotechnikou. První upravuje teplotu v místnosti (snižuje ji nebo zvyšuje) a vlhkost vzduchu. Ta, pokud je příliš vysoká, způsobuje, že se lidské tělo přehřívá, protože jeho vlastní vlhkost se špatně odpařuje. Vzduchotechnika naproti tomu řeší pouze přívod čistého vzduchu - větrání.

CO MÁ JAKOU CENU
Jakou klimatizaci tedy zvolit pro své obydlí? První možnost je klimatizace mobilní, která je levnější variantou (dá se pořídit od 5 000 do 15 000 korun bez DPH), je přenosná a tedy nenáročná na montáž. Jedná se o kompaktní jednotku, která odvádí teplo z místnosti pomocí flexibilní hadice. Má ovšem i nevýhody - provoz zabudovaného kompresoru je poměrně hlučný, což není žádoucí například při spánku; zároveň pracuje nízko nad zemí, chladný vzduch proudí (třeba právě v ložnici) do obličeje nebo na odkrytá záda.

NÁKLADNĚJŠÍ KOMFORT
Větší komfort, samozřejmě za vyšší cenu, nabízí tzv. dělené systémy (označení SPLIT nebo MULTISPLIT). Pořídit se dají asi od 18 000 do 30 000 bez DPH na jednu místnost. Systém sestává z jedné venkovní jednotky, na níž se dají napojit dvě až čtyři (odtud MULTI) jednotky vnitřní. Venkovní jednotka musí být umístěná na fasádě domu, na balkóně, na střeše, případně ve větrané výtahové šachtě, aby mohla odvádět teplý vzduch. Kromě pořizovacích nákladů může být v bytových domech problém s umístěním, které musí schválit majitel objektu, případně památkáři. Poslední řešení, určené spíše pro rodinné domy, je centrální systém chlazení, v němž může pracovat až šestnáct vnitřních jednotek. V tomto případě existuje i vysoká variabilita pro zakomponování do interiéru -jednotky lze instalovat do stropu jako kazetu, zavěsit nebo vše schovat za mřížku do vzduchotechnického potrubí (tzv. kanálová jednotka). Možnosti jsou mnohé, vysoká je ovšem cena, začíná na 150 tisících korun a vyšplhat se může i k miliónu.
Kromě toho, že klimatizace upravuje teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti, většina zařízení může prostor i vytápět. Proti přímotopu dokáže tento způsob ušetřit až dvě třetiny energie.

ŽÁDNÉ VELKÉ SKOKY
Aby se klimatizace z dobrého pomocníka nestala našim nepřítelem pro zdraví, je třeba se při jejím užívání držet několika zásad. Stejně jako při používání tohoto zařízení v automobilech, i v obytných prostorech platí pravidlo číslo jedna - rozdíly ve venkovních a vnitřních (námi nastavených) teplotách nesmějí být velké, to znamená nejvýš 6 až 10 stupňů Celsia, v létě by mělo být v bytě či domě průměrně 24 až 28 stupňů. Pokud bude toto pravidlo porušeno, velké a časté teplotní skoky lidský organismus „odnese" rýmou, chřipkou, angínou…

PŘÍJEMNÉ PROSTŘEDÍ
Výhodou klimatizace, jak již bylo řečeno, je fakt, že upravuje vlhkost vzduchu. K čemu je to dobré? Pokud je vlhkost v místnosti, kde hodiny pracujeme nebo žijeme, příliš vysoká, náš organismus nemá možnost se odpařovat, jeho vlhkost ulpívá na těle, nadměrně se potíme, tělo se přehřívá a v extrémních případech může dojít až ke kolapsu. Prostředí, které je pro člověka příjemné a přijatelné, má optimální vlhkost vzduchu 40 až 60 procent. Funkce odvlhčování, kterou klimatizace mají, ji dokáže zařídit během krátkého časového úseku.

ALERGIE A ASTMA
I s těmito zdravotními potížemi si dnes dokáže klimatizace poradit. Pro alergiky nabízejí výrobci produkty s filtry, na nichž se zachytávají miniaturní částice mechanického charakteru (např. prach), plazmové filtry zvládnou zastavit i bakterie nebo částečky plísní. Nepříjemné pachy ve vzduchu dokáží chemickou reakcí zlikvidovat ionizátory, vitamínové filtry zase uvolňují do prostředí tělu prospěšné látky a tzv. biofiltry vzduch sterilizují. U všech jmenovaných filtrů, zejména u plazmového, nebo doplňků klimatizace je nutná pravidelná údržba, aby stále spolehlivě plnily svou funkci. Pro astmatiky, kteří chtějí mít doma klimatizaci, je tu také možnost, jak snížit na minimum zdravotní problémy. Jako doplněk systému klimatizace se nabízejí speciální čističky vzduchu (určené pro obytné prostory), které mají schopnost zachytit bakterie a pyly a mohou se používat i samostatně - bez klimatizace.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama