Úvod > bydlení > Co nosí kuchyňské sestavy

Co nosí kuchyňské sestavy

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 4
Autor:    foto archiv firem
Co nosí kuchyňské sestavy

Kuchyňské sestavy se vyrábějí z různých materiálů, které nerozhodují pouze o vzhledu, ale i funkčnosti, životnosti a náročnosti údržby těchto základních kamenů každé kuchyně. Zatímco korpusy kuchyňských sestav se vyrábějí především z dřevotřísky, jejich přední plochy se vyznačují podstatně větší materiálovou pestrostí, a to především co se týče povrchové úpravy.

LAMINÁT A FÓLIE
Cenově nejpřijatelnější jsou kuchyňské sestavy, jejichž dvířka jsou vyrobena z laminátu, ve všech směrech vysoce odolného materiálu s minimálními nároky na údržbu. Laminát se vyrábí v bohaté škále barev a vzorů, mimo jiné i s dekorem různých dřevin. Hrany laminátových komponent kuchyňských sestav se oblepují plastem. Jedinou nevýhodou této kombinace je, že ve spojích časem tmavne. Laminát se udržuje běžnými čisticími prostředky.
Druhou, již o něco finančně náročnější příležitost pro vaši kuchyni představuje MDF deska, jejíž povrch, včetně hran, chrání zatepla nalisovaná fólie. MDF lze na rozdíl od laminátu frézovat, což umožňuje různorodé tvarování dvířek. Můžete si opět vybrat různé druhy fólií ve velmi rozmanitých barvách. K údržbě kuchyňských sestav z laminátu a s fóliovou povrchovou úpravou se používají klasické čisticí prostředky.

LAKY A DÝHY
Stále větší oblibě se těší kuchyňské sestavy s lakovanou povrchovou úpravou. Základním výrobním materiálem je opět MDF deska, méně častěji kov, které se lakují matnými, polo-matnými či lesklými laky. Co se týče barev, také v tomto případě se vám nabízí nepřeberná škála možností. Slabší stránkou této povrchové úpravy je fakt, že viditelnou stopu na nich zanechává i pouhý dotek vaší ruky. „Polehčující" okolností je, že se velmi snadno čistí, a to pomocí speciální pasty.
Své nezastupitelné místo má na kuchyňských sestavách dýha. Upevňuje se do hliníkového rámečku, někdy se žlábkem. Tím pádem nemusí mít úchytky. Co se týče módních trendů - buk, olše i třešeň jsou v současnosti již na ústupu, nahrazují je exotické dřeviny, jako je např. zebrano, wenge či palisandr. Jejich povrch se upravuje matným lakem.
V současné nabídce trhu najde i kuchyňské sestavy z masivního dřeva, i když častější jsou sestavy, které mají z masivu vyrobený pouze rám dvířek a výplň je z MDF desky s dýhovanou povrchovou úpravou. Důvod je ten, že ne každé dřevo dobře odolává náročnému kuchyňskému prostředí, vyznačujícímu se vysokou vlhkostí a změnami teplot. Navíc dýha, kterou lze vyrobit z jednoho kusu dřeva, dává lépe vyniknout kresbě a barvě dřeva.

SKLO A KOVY
Za nový trend lze v kuchyních označit skleněné sestavy, respektive vyrobené z lamina a čirého bezpečnostního skla. Opět jde o řešení, které sice vyžaduje častou, ale velmi snadnou údržbu. Dvířka kuchyňských skříněk se rovněž vyrábějí s hliníkovým nebo nerezovým povrchem, ale většinou jde pouze o doplňkové skříňky.

JINÉ KOMPONENTY
Kuchyňské sestavy však netvoří pouze korpusy a dvířka, ale i další komponenty. Ve větší míře nachází při jejich výrobě uplatnění sklo. Na rozdíl od babičkovských příborníků se v nich nepoužívá čiré sklo, ale mléčné, pískované, případně s potiskem.
Co se týče úchytek - k jejich výrobě se nejčastěji používá hliník či nerez. Zajímavá je ale i kombinace těchto dvou materiálů, případně jejich kombinace se dřevem nebo se sklem. Nerez či hliník jsou rovněž nejčastějším výrobním materiálem nožiček sestav. Při výrobě kuchyňských sestav se uplatňuje i plast, a to především na roletách, které u některých úložných prostor funkčně nahrazují dvířka.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama