Úvod > bydlení > Když skříně nejsou nudné

Když skříně nejsou nudné

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    foto archiv firem
Když skříně nejsou nudné

Vestavěné skříně dnes snad už nechybí v žádné domácnosti a o jejich přednostech není pochyb. Vývoj jde ale stále dál a moderní vestavěná skříň má stále nové možnosti - třeba jak upoutat na první pohled. Řešit úložný prostor pomocí vestavěných skříní patří dnes k nejsilnějším trendům při zařizování bydlení. Výrobci posunují možnosti tohoto nábytku stále dál. Díky pokrokům v konstrukčním řešení dokáží bez problémů vyrobit vestavěnou skříň i do výšky necelých čtyř metrů, zvětšují rozměry dveří i do šířky, jak diktují světové trendy. Vtomto ohleduje jediným omezením dostatek prostoru a velikost dveřních otvorů, kterými je nutné dveře skříně nadměrných velikostí dopravit do konkrétní místnosti bytu nebo domu.

PESTROST MATERIÁLŮ
Ještě nedávno patřilo k materiálům nejčastě-ji používaným zejména na povrch dveří vestavěných skříní lamino nebo zrcadlo. Dnes se ani v tomto směru fantazii meze nekladou. Bytoví architekti a designéři sahají po nejrůznějších materiálech, ale i kombinacích - kromě lamina a zrcadla je to barevné sklo nebo poměrně nový perspex (nahrazuje matné sklo, ale hmotnost tohoto materiálu je proti sklu poloviční).
 
Právě variabilita a nejrůznější výplně dveří vestavěných skříní jsou často nejdůležitější aspekt, podle kterého se lidé při výběru skříně řídí. Je proto dobré zvolit si pro výrobu skříní na míru takovou firmu, která vám poskytne co nejširší výběr.
 
Dveře skříní si totiž můžete kromě výše zmíněných klasických materiálů jako jsou zrcadla, lamina a skla, osadit také modernějšími výplněmi. Elegantní a přitom minimalistické řešení je třeba výplň dveří z bambusu, ratanu nebo z dřevěné dýhy či žaluzií. Novinkou na českém trhu je pak tzv. ekokůže, která působí přírodním dojmem a celou místnost zútulní.
 
Finální podobu kombinace ploch z rozdílných materiálů ještě podtrhují nejrůznější předělové lišty. Nové možnosti jsou i při výběru profilů dveří - zatímco dříve byl jediný, dnes může zákazník volit až mezi čtrnácti různými tvary.
Konečně roste i variabilita vnitřního vybavení (už nejsou ničím výjimečným police na zavěšených lankách, skleněné police nebo stále důmyslnější kovové systémy). I vestavěné skříně se zkrátka z funkčního prvku nutně stávají i prvkem designovým, který má navazovat na okolní prostor, doplňovat jej nebo podtrhovat, chcete-li, i upoutávat a překvapovat.

DVEŘE JAKO ORIGINÁL
Kromě pestrosti materiálů a barev výše jmenovaných materiálů může mít vestavěná skříň, tedy povrch jejích dveří, i jinou moderní a už na první pohled zajímavou podobu. Mezi oblíbené totiž patří i možnost individuálního potisku, respektive polepu výplně. Nejčastěji se provádí na povrch skleněný a na zrcadlo. Většinou z matné fólie (může ovšem být i barevná) lze vyřezat nejrůznější geometrické tvary, obrazce, ale i číslice, písmena, květiny atd., na jejich složitosti ani velikosti nezáleží, a jimi povrch polepit. V případě průhledného skla se ovšem doporučuje lepit fólii z vnitřní strany skříně, kde nepřijde do styku s prachem a údržba je pak snazší. Fólie nalepená na zrcadlovém povrchu (přirozeně pouze z vnější strany) je sice na údržbu náročnější, nabízí ovšem při pohledu další rozměry prostoru, který se v zrcadle roztříštěném motivy promítá.

FOTO NA SKŘÍNI
Nestačí-li vám obrazce, symboly nebo jiné tvary, můžete na svou skříň nalepit třeba výjev z dovolené v Pacifiku. Fotografie nebo několik fotografií se pomocí sítotisku změní na velkoformátové „samolepky", ty se pak nalepí na povrch dveří. Při této volbě jen pozor na výběr obrázku - i ve vašem vlastním bytě platí autorské právo, vypůjčit si za tímto účelem bez náhrady dílo světoznámého umělce je trestné. Fotografie lze nalepit na dřevotřísku, sklo je ovšem pro dokonalou rovnost povrchu lepší. V každém ohledu však platí, že polepení skříně by měli provést odborníci, a to nejlépe již při výrobě dveří, svépomoc nebude nikdy tak kvalitní. Pod fólii se může dostat vzduch, rohy se začnou odlepovat a efekt se časem obrátí na opačnou stranu.
Existuje ještě poslední možnost úpravy povrchu dveří - pískování skla. To je ale podle odborníků nevhodné ze dvou důvodů: jednak je tato metoda příliš nákladná, jednak je velmi náročná údržba - pískovaná místa snadno zadržují prach a špatně se čistí.
Na závěr snad zbývá zmínit ještě jednu cestu, jak učinit z vestavěné skříně nepřehlédnutelnou součást interiéru. Především výplně ze skla nebo perspexu zaslouží promyšlené podsvícení, které výsledný efekt z úložného prostoru ještě znásobí.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama