Úvod > bydlení > Textil na vysoké noze

Textil na vysoké noze

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 10
Autor:    FOTO ARCHIV AUTORKY
Textil na vysoké noze

Kdykoli jsme postaveni před volbu mezi mnoha možnostmi, musíme něčemu dát přednost, něco potlačit. Tak vyplouvá na denní světlo obraz . naší kultivovanosti.V této souvislosti se mi vybavují dva kontrastní zážitky.

NA ČEM ZÁLEŽÍ
Před léty jsem s obdivem k secesní výzdobě a obrazům, harmonii řemesel a umění počátku dvacátého století procházela nově otevřeným rekonstruovaným Obecním domem v Praze. Až jsem narazila na mohutné závěsy, které kdosi nechal ušít z hnědého flauše, materiálu na zimní kabáty. Vybavila jsem si běžnou českou úvahu — textil až nakonec,jestli něco zbude. A protože nakonec nezbývají ani peníze ani čas, tak se tam prostě něco dá a hotovo. Ty závěsy mi opravdu utkvěly v paměti jako nečekaná rána palicí. I když je možné, že závěsy tam nikdy být neměly, jen je provozovatel dotyčné části považoval za účelnou izolaci.
Druhý případ se vztahuje k nedávné návštěvě Florencie, kde jsme bydleli v bývalém klášteře, ve velmi skromně zařízených pokojích, na první dojem opravdu v klášterních celách. Po vstupu jsem zjistila, že lůžkoviny jsou z čistého lnu, tak jemného a hladkého, že takovou kvalitu v Čechách těžko najdete. Polštáře s dutými lemy, bělající se záclonky z pravého bavlněného etamínu s elegantní bordurou. Hle, neokázalá kulturní tradice, kontinuita dobrého řemesla a vkus, to mě tedy dostalo. Přesto, že je Florencie, jak se praví v průvodcích, hlavním městem renesance a úžasné umění tu najdete doslova na každém rohu, autentický pocit vysoké kultivovanosti mi zůstane právě z těch textilních maličkostí.

OPRAVDOVÁ KORUNA
Prostě se občas stává, že na hlavě, které by slušela koruna, objevíme rádiovku s anténkou, a ve vlasech Popelky zas ryzí korunu. Jak vypadají opravdové koruny, a že se mohou nosit i dnes bez velké tíže a okázalosti, vám představuji na obrázcích zahraničních firem, které mají dlouholetou zkušenost se špičkovou textilní výrobou i s aplikací bytového textilu v interiérech. Navíc dávám k úvaze návštěvu některých specializovaných studií a prodejen, kde si můžete látky osahat, potěžkat, prohlédnout ze všech stran a popřemýšlet, jestli ta pravá koruna interiéru přece jen nestojí za to.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama