Úvod > bydlení > Vaření bez bariér

Vaření bez bariér

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 4
Autor:    foto archiv firem
Vaření bez bariér

Nová kuchyň, to jsou nepřeberné možnosti, často i designové výstřelky. Omezení určuje jen prostor a finance. Pokud se má ale v kuchyni pohybovat člověk se zdravotním handicapem, omezení rázem přibývá. Zdravotní handicap v tomto případě neznamená nutně, že se jedná o člověka na vozíčku nebo nevidomého. Zvláštní pravidla pro uspořádání kuchyně se týkají také například osob s malým vzrůstem nebo starých lidí, jejichž možnost pohybu nebo doba stání u kuchyňské linky je omezená. I oni mohou mít zájem být v kuchyni samostatní. K tomu ovšem potřebují, aby jim byla přizpůsobena. Mezi hlavní pravidla patří snadná dostupnost věcí, lehké otevírání úložných prostor, jednoduché ovládání.

DOSTATEK PROSTORU
Nejdůležitější při plánování kuchyně pro takového člověka je nutnost nezatěžovat prostor zbytečnými stabilními kusy nábytku a u potřebných segmentů myslet na jejich účelné uspořádání. Pro invalidní vozík, ale třeba také pro židli, na které se starým lidem bude lépe mýt nádobí nebo škrábat
brambory, je nutný podjezdný prostor (možnost čelně zajet pod pracovní plochu a pracovat bez zbytečného natahování a předklánění). S tím samozřejmě souvisí výška pracovních ploch - pro sedícího, člověka menšího vzrůstu nebo na vozíčku se dá v podstatě jakkoli individuálně přizpůsobit, a to buď celá pracovní plocha nebo jen její část (to v případě, že taková osoba žije ve společné domácnosti s dalšími lidmi, pro něž omezení neplatí). Pracovní plocha může být také výškově nastavitelná. Zároveň je vhodné pořídit mělký dřez, aby uživatele při práci nebolely ruce.
Ideální s ohledem na dostatek prostoru je uspořádání kuchyně do tvaru písmene U nebo L. Aby se například vozík mohl bezpečně otočit, je nutný prostor o průměru 150 cm, na projetí pak o šíři 80 cm. Návaznost jednotlivých pracovišť by měla být, co do vzdálenosti, přizpůsobena tak, aby všude bylo možné dosáhnout z jednoho místa.

ŽÁDNÉ VÝŠINY
Bezbariérová kuchyň je z konstrukčního hlediska založená především na horizontální a vertikální pohyblivosti celých skříněk. Sedící člověk dosáhne pohodlně přibližně do výšky 150 cm, tomu musí být vše přizpůsobeno. Nabízejí se nejrůznější systémy, ať už mechanické nebo elektronické, které umožní při práci „stáhnout" do potřebné polohy horní skříňky. V případě, že handicapovaný člověk bude v takové kuchyni pracovat opravdu sám, mohou být horní skříňky v potřebné výšce připevněny i trvale. I jemu ale práci ulehčí, pokud budou vybaveny vyklápěcími policemi, které mohou být po dobu přípravy jídla stále otevřené. Nic zkrátka nesmí být nedostupné. Proto je vhodné zvolit také u dřezu pákovou baterii s delší pákou a prodlouženým ramenem, digestoř nejlépe na dálkové ovládání nebo výsuvnou, boční otevírání skříněk, ale také například pečící trouby. Uplatní se zde především vestavné nebo výsuvné spotřebiče, všechny umístěné ve specifické výšce: chladnička cca 50 cm nad zemí, trouba 70 až 80 cm, varná deska přibližně 70 cm nad podlahou.
Co se týče dalšího vybavení, pak v kuchyni bez bariér mají kromě již zmíněného místo nejrůznější rohové skříňky s otočnými koši, spodní skříňky s plnovýsuvy o libovolné šíři, ne však příliš hluboké, vhodné drátěné programy, výsuvné desky a police, sklápěcí nebo pojízdné stolky, výklopný odpadkový koš nebo zabudovaný do pracovní desky.

VÍCE BEZPEČÍ
Snadná dostupnost a manipulovatelnost s veškerým kuchyňským zařízení není zdaleka to poslední, na co je potřeba v kuchyni pro člověka s omezenou možností pohybu myslet. Aby bezpečí v takovém prostředí bylo dokonalé, měly by mít všechny pohyblivé části pojezdové dorazy a nábytek vůbec zaoblené hrany. Vedle varného pole a trouby by neměla chybět dostatečně velká odkládací plocha. U skříněk a zásuvek se spíše než drobné, byť ozdobné úchytky, uplatní větší a snadno uchopitelné, praktická jsou i madla podél pracovních ploch. Konečně v takové kuchyni má více než v jakékoli jiné důležitost podlaha - musí být nejen snadno udržovatelná, ale nejlépe s protiskluzovou úpravou.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama