Úvod > bydlení > Kousek antiky v moderním podkroví

Kousek antiky v moderním podkroví

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 4
Autor:    foto Ota Nepilý
Kousek antiky v moderním podkroví

Patia byste běžně nalezli v rezidencích starých Římanů. Výjimečně se s nimi ale můžete potkat i v moderní architektuře. Například v podkrovním bytě, který jsme tentokrát navštívili. O nedávno rekonstruovaném domě na brněnském Dominikánském náměstí se mnoho neví, neboť s požárem archivu byl zničen i jeho životopis. Historie objektu tak sahá pouze do 19. století, kdy na středověké parcelizaci již stál dům v historizujícím stylu. Při bombardování na konci II. světové války však byla zničena jeho čelní fasáda. Při následné opravě byl dům celkově rekonstruován po architektonické stránce na tehdy běžnou šedou „kancelářskou myš". Z cenných historických prvků byly zachovány pouze klenuté sklepy a pískovcové schodiště vynášené litinovou konstrukcí.

DŮSLEDNÁ REKONSTRUKCE
Nový majitel domu se rozhodl objekt rekonstruovat. S žádostí o vypracování projektu se obrátil na ing. arch. Davida Prudíka, který vzpomíná: „Investor si mě nejdříve pozval k řešení fasády. Spolupráce pak pokračovala návrhem přízemí včetně interiérů, pater, kde se nacházejí kanceláře, a konečně půdní vestavby." V rámci rekonstrukce probíhající v letech 2002-2004 byly odstraněny nevhodné zásahy do dispozic, půdorysy vyčištěny a řešeny v rámci původních nosných zdí. Provedeny byly rovněž nové rozvody všech inženýrských sítí, podlahy a úpravy povrchů. Historické schodiště bylo očištěno a zachováno. Nově byl řešen vstupní parter, půdní vestavba a výplně otvorů. V přízemí jsou umístěny dva obchody, v patrech kanceláře, v půdní vestavbě byt 2 + 1.

VESTAVBA NEBO NÁSTAVBA?
Nás však pochopitelně nejvíce zajímala proměna půdních prostor v podkrovní byt. Její rekonstrukci lze označit za tak razantní, že by šlo možná diskutovat o tom, zda se spíše nejednalo o střešní nástavbu. V rámci stavebních prací se odstranil starý krov. Nový je ve hřebeni vyšší přibližně ojeden metr. Směrem k Dominikánskému náměstí je střecha sedlová, do dvora mírná pultová, římsa je zde zvýšena o dvě podlaží. Nosným prvkem není, jak to v podkrovích bývá, dřevo, ale ve zdích ukrytá ocelová konstrukce.

KDYŽ VŠE SOUVISÍ SE VŠÍM
Půdní vestavba je řešena jako mezonetový byt, který má však několik zvláštností. V první řadě je to neobvyklá kontinuita celého prostoru. O tu se částečně postarala již zmíněná konstrukce krovu, absence nosných sloupů. Hlavní zásluhu na tom má však skutečnost, že jde o prostor bez dveří. Jedinou dveřmi oddělenou místností v bytě je WC situované v prostoru pod schodištěm.
Na vymezení jednotlivých zón a na jejich rozdílné atmosféře se nemalou měrou podílí i světlo. „Snažili jsme se, aby každá místnost měla jiné působení světla," vysvětluje architekt. Do obývacího pokoje proniká denní světlo od jihu širokým horizontálním vikýřem, do kuchyně ze severu certikálními francouzskými okny. Ložnice je zase prosvětlena patiem s kruhovým otvorem přes střechu, jenž je vyložen nerezí a funguje jako světlovod, který do místnosti při severní fasádě přivádí světlo od jihu.

PROSÍM, POJĎTE DÁL
Přestože byt má obytnou plochu 84 m2, díky svému otevření působí značně prostornějším dojmem. V podkroví se nachází kuchyně spojená s jídelnou. Kuchyňská sestava byla vyrobena na zakázku. Co se týče použitých materiálů, na pracovní desku a její záda byla použita minerální hmota - kerrock, povrch kuchyňské sestavy tvoří tvrzený laminát. Velmi funkčně a zároveň esteticky jsou řešeny v kuchyni úložné prostory, kterým je vyhrazena celá jedna stěna. Kromě spíže, potřebných zásuvek a kontejnerů je do nich zakomponovaná nejen lednice s mrazničkou, ale i automatická pračka se sušičkou.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama