Úvod > bydlení > Dřevo vždycky nádherné

Dřevo vždycky nádherné

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 4
Autor:    archiv firem
Dřevo vždycky nádherné

Je mnoho materiálů, které se dají v moderním interiéru použít na tolik potřebný stůl a židle. Dřevo ale pro své skvělé vlastnosti a neutuchající krásu stále patří na vrchol. Stůl, tedy ten jídelní, se považuje za centrum rodinného dění. Scházíme se u něj při snídani, obědě, večeři, děti u něj pod naším dozorem často dělají své úkoly nebo si hrají, i my u něj pracujeme, ať už v souvislosti s přípravou pokrmů či se zaměstnáním, nebo si u něj jen tak sedneme ke kávě a luštíme křížovku. Takový stůl - na rozdíl od stolu v restauraci nebo kancelářské zasedací místnosti, kde sedíme jen chvíli, musí splňovat nejen požadavek funkčnosti, ale musí být především ztělesněním rodinné pohody, bezpečí a tepla. Z materiálů, které se na výrobu stolů používají, splňuje tyto podmínky pouze dřevo.

TEPLO A KRÁSA
Proti sklu, plastu, kovu nebo náhražkám dřeva bude mít přírodní dřevo vždy své neoddiskutovatelné přednosti: především je teplé, jiné materiály jsou chladivé. Vzhledem k tomu, že u jídelního stolu zpravidla sedíme delší dobu a opíráme se o něj často lokty, je tato vlastnost velmi důležitá, a to nejen pro příjemný pocit z doteku, ale i ze zdravotního hlediska.
Dřevo jako přírodní materiál je navíc krásné a v interiéru působí útulně, nepodléhá módnosti a je dobře kombinovatelné i s jinými materiály. Je výjimečné i tím, že časem pod vlivem prostředí (vlhkost, změny teplot, UVzáření) pracuje a získává nezaměnitelnou patinu.

POTŘEBUJEME PROSTOR
Pokud se jedná o tvar stolu, myslete při výběru na jeho budoucí uplatnění - kde bude stát a pro kolik lidí bude sloužit. K pohodlnému stolování potřebuje jeden člověk prostor nejméně 60 cm široký a 30 cm hluboký. Pro jednodušší manipulaci s nádobím při servírování by měl být ještě o něco větší. K pohodlnému usedání a vstávání je pak třeba prostor kolem stolu široký minimálně 70 až 75 cm.
Kulatý stůl vytváří sice družnější prostředí, ale je také nejnáročnější na prostor. Je u něj potřeba počítat s větším odstupem od stěn a dveří nejen kvůli bezpečnému pohybu, ale i proto, aby v místnosti náležitě vynikl. Má-li takový stůl průměr jeden metr, poslouží pro pohodlné stolování čtyřem osobám. Pro více stolovníků je vhodnější stůl oválný (který může vzniknout z kulatého rozložením pro výjimečné příležitosti). Bez problémů se u něj usadí až šest osob. Více strávníků je pak vhodné posadit ke stolu obdélníkovému, který je také možné podle potřeby ještě zvětšit rozložením.

ŽIDLE PATŘÍ KE STOLU
Výška jídelního stolu bývá 72 až 75 cm, u židle je běžná výška sedáku 44 až 46 cm. Aby nám při stolování tzv. nemravenčilo v nohou, nebolela záda nebo krční páteř, je potřeba vybrat židli vždy s ohledem na stůl, nikoli samostatně a jen pro pocit, že se nám líbí a vzhledově se ke stolu hodí. Stehna se vždy musejí pohodlně vejít pod stolní desku, chodidla by měla pohodlně spočinout na podlaze. Jídelní židli proto při výběru vždy zkoušíme u stolu, k němuž bude patřit. Jedině tak vybereme správně. U židle by nám měl vyhovovat tvar i velikost sedáku, úhel sezení i poloha nohou. Pro osoby menšího vzrůstu je možné pomoci si trnoží, která spojuje nohy stolu a na níž je možné si opřít nohy, nebo opěrkou přímo na židli. Uleví se tak nejen nohám, ale i bederní páteři.

JAKÉ DŘEVO ZVOLIT
Na jídelní stůl a židle je ideální dřevo z listnatých stromů (buk, dub, javor, bříza nebo třeba exotický teak) - je tvrdé a jeho kresba bývá jemnější. Je ovšem také mnohem dražším materiálem v porovnání s dřevem stromů jehličnatých (borovice, smrk, tis nebo cedr). To je měkčí a má kresbu výraznější. V konečné fázi ale nejvíce záleží na povrchové úpravě, která životnost nábytku znatelně ovlivňuje, a v neposlední řadě také na správné údržbě, s níž poradí každý truhlář nebo obchodník.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama