Úvod > bydlení > Moderní záclony - tkané, síťové i z provázků

Moderní záclony - tkané, síťové i z provázků

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 4
Autor:    foto ADO, ateliér D&D, Dorian dekor, Heimtex studio
Moderní záclony - tkané, síťové i z provázků

Novými záclonami můžete proměnit interiér jako mávnutím kouzelného proutku. Vyberte si ty, které se dnes nosí - protože i záclony zažívají proměnu módních stylů. Než půjdete vybírat záclony, ujasněte si, jaký je rozdíl mezi pletenou a tkanou záclonou. Pletená klasická záclona má na sobě větší či menší oka, zatímco tkaná tvoří kompaktní tkaninu a říká se jí voál nebo organza. Organza je zcela průhledná, voál poloprůhledný. V západní Evropě se často kombinuje na jednom okně organza v roli záclony s voálem coby závěsem. U nás však stále přetrvává tradice dokonale zatažených oken tak, aby nebylo vidět dovnitř, a proto voál nebo organza většinou hraje pouze roli záclony.

CO DNES LETÍ
V současnosti jsou módní jednak záclony s výšivkou - ať už na organze nebo voálu. Uplatňuje se barevná kombinace tón v tónu nebo naopak kontrastní výšivka na barevných, krémových nebo bílých záclonách. Do módy přicházejí i velké motivy na tkaných záclonách - měří třeba 90 cm. Podle zařízení interiéru volte klasicko-elegantní nebo naopak supermoderní styl vzoru. Na záclony se vzor tiskne nebo vypaluje. Velmi moderní jsou záclony s blýskavými efekty, a to buď po celé ploše nebo použité jen na vzoru. Velký návrat slaví provázkové záclony v nejrůznějších barevných provedeních. Zajímavě působí i krešové záclony, které vypadají jako zmačkané. Fandíte-li ležérnímu stylu, jsou určeny přímo pro vás. V neposlední řadě jsou oblíbené záclony s nejrůznějšími aplikacemi. Například aplikace ve tvaru malých čtverečků s třásničkami působí velmi rozverně a interiér omlazují.

VOLTE PODLE STYLU
Pochopitelně ne všechny záclony se hodí do každého bytu. Na to dbají i výrobci, a tak třeba nabízejí kolekce ve stylu klasicko-elegantním, středomořském, skandinávském nebo moderně-puristickém. Středomořský styl kupříkladu nabízí lehké záclony v tónech slunce a moře, u skandinávského vedou florální vzory a přírodní barvy. Moderně-puristický design záclon, v němž forma následuje funkci, ocení zase milovníci strohých interiérů.

3 zdravé + 2 krásné tipy

  1. Jste-li zastánci zdravého prostředí v bytě, volte záclony se zlatým vláknem (ActiBreeze), které rozkládají cigaretový kouř, unikající plyn, zvířecí zápach a formaldehyd na CO2 a vodní páru.
  2. Další revoluční textilie (BioProtect) umí bojovat proti bakteriím. Ionty stříbra obsažené ve vláknech útočí na metabolismus bakterie a tím ničí stěnu její buňky.
  3. Před vysokofrekvenčním elektrosmogem vás ochrání textilie eProtect. Možná se pak zbavíte poruch spánku nebo bolení hlavy.
  4. Nádherně vypadají záclony s kamínky od Svárovského. Cena za 1 běžný metr šíře 300 cm je 4 800 Kč.
  5. Přírodní atmosféru vám zajistí voály s všitými proužky z bambusu. Praktičtější pro praní jsou ale záclony s textilní bambusovou imitací.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama