Úvod > bydlení > Když žijete s počítačem

Když žijete s počítačem

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 5
Autor:    foto archiv firem
Když žijete s počítačem

Neustále stoupá počet lidí, kteří i po práci ve svých domovech zasedají k počítači, nebo doma dokonce pracují na plný úvazek. V tom případě se samozřejmě neobejdou bez pracovny nebo alespoň pracovního koutu. Domácí pracoviště může mít různou podobu, rozlohu a může se nacházet v různých částech domu či bytu. Optimální je, pokud mu můžete vyhradit celou jednu místnost, což však ve stísněnějších prostorách nepřipadá v úvahu.

CO JE DŮLEŽITÉ
Ideální je, pokud se nad pracovnou, její rozlohou a umístěním, zamýšlíte v době, kdy váš nový domov je ve stádiu projektu. Co se týče jejího situování, hodně záleží na charakteru práce uživatele. Jinde bude mít pochopitelně umístěnou pracovnu zvěrolékař, jinde překladatel. Rozloha pracovny, stejně jako její vybavení, pak záleží na celé řadě faktorů. Důležité např. je, zda pracujete pouze doma, zda domácí pracovna bude jen vaším teritoriem, anebo jestli se o ni budete dělit s ostatními členy rodiny. V potaz je ale třeba brát i další aspekty, zda vás při práci nebude rozptylovat hlučnost provozu domácnosti atd.

POHODLNÉ A FUNKČNÍ ZAŘÍZENÍ
Stísněné prostory však řadě domácností neumožňují pořízení samostatné pracovny. Pokud je tomu tak, pak přichází na řadu náhradní řešení v podobě pracovního koutu. Jeho stanoviště bývá nejčastěji v obývacím pokoji nebo v ložnici, ale může se nacházet i kdekoliv jinde. Výjimku nepředstavují ani kuchyně s jídelnami. Pracovní kout však lze umístit i do pokoje pro hosty či do místnosti určené k praní, žehlení nebo šití apod. V případě, že přijedou hosté, můžete pracovnu zakrýt pomocí paravánu, rolety, závěsu...
Ve starších bytech či domech, pro které jsou typické vyšší stropy, můžete lůžko pro hosty nebo vlastní ložnici umístit na dřevěnou konstrukci nad pracovní kout, ale i naopak. Záleží na tom, kde trávíte více času.
Zajímavé řešení pro miniaturní byty, v nichž se skutečně musí počítat s každým centimetrem, představuje pracovní kout, který má stanoviště ve vestavné skříni. Výjimkou není ani mobilní podoba pracovního koutu na kolečkách, s nímž lze volně manipulovat, přesouvat si jej podle potřeby. V menších prostorách to umožňuje operativně popojet tam, kde nebudete rušeni.

NA „ZELENÉ LOUCE"
Mnozí z vás se rozhodnou proměnit v pracovnu některou z dosud neobývaných místností - šatnu, komoru, případně část podkroví apod. To si však často vyžádá rozsáhlou rekonstrukci: nové rozvody elektřiny a topení, zavedení telefonní linky nebo - v případě oddělené stavby - také zabezpečení objektu. Na základě toho, vjakém je stavu, může vzniknout nutnost stavebních úprav, například vybourání nového okna, oprava nebo doplnění tepelné izolace či hydroizolace apod. Z toho důvodu, pokud nejste z oboru, pozvěte si na pomoc odborníky.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama