Úvod > bydlení > Fenomén trvalého nedostatku

Fenomén trvalého nedostatku

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    foto © Aloysius Patrimonio - Fotolia.com
Fenomén trvalého nedostatku

Dnešní situace s byty může připomínat stav, který je starším obyvatelům důvěrně známý, kdy běžné věci potřebné k životu prostě nebyly k dostání. My Češi  v sobě patrně ještě máme skrytou náchylnost k onemocnění „nákupní horečkou“. ( V souvislosti s nákupem bydlení se hovoří už o „nákupní hysterii“). Jejím hlavním příznakem je epidemie neschopnosti odložit potřebu na příhodnější dobu a získat nedostatkový objekt tužby „za každou cenu“ v soutěži s jinými méně šťastnými konkurenty. Jak výrazně mění obchodní podmínky „fenomén touhy“  v neprospěch klienta demonstruje nedávný boom „dovolených u moře“ . Pro ilustraci si srovnejte nabídku cestovních kanceláří co do ceny a kvality dejme tomu před deseti léty s nabídkou dnes. Shánění běžné služby za přijatelný obnos bylo ještě nedávno národním sportem. Málokdo by dnes pořizoval a trávil dovolenou za stejných podmínek. Budiž, šlo o krátký časový úsek a je to naštěstí pryč. Na rozdíl od bytového boomu, kde získaný předmět touhy je na celý život a důsledky volby ovlivní jeho kvalitu po celou dobu naší existence. Mnohdy až dramatickým způsobem.

Co jeden blbec koupí, deset chytrých neprodá
Říkával to můj otec a byl to úspěšný obchodník. Je zarážející s jakou samozřejmostí dnes naprostí laici v oblasti trhu s byty tvrdí, že svůj, na úvěr získaný byt, v budoucnu dobře prodají. Z největší životní investice se potom stává něco jako pobyt ve skautském táboře.  „Když se mi tam nebude líbit napíšu rodičům a odvezou mě domů“. Prodat, směnit nebo, v případě nečekané nouze, opustit byt zatížený hypotékou s balíkem v kapse bude reálně velmi obtížné (poslední, i když často citovanou variantu, ponechávám bez komentáře).  Nereálnost těchto úvah potvrzuje celá řada faktorů a některé tu zmíníme. Ten nejzávažnější je potřeba říci hned. I když titulky reklamy tvrdí opak, byt pořízený na hypotéku je  sice Váš se všemi povinnostmi a starostmi, které z vlastnictví věci vyplývají, až na maličkost. Skutečné vlastnictví je podmíněnou řádnou obsluhou vysokého a dlouhodobého dluhu. Tak se správnost Vašeho rozhodnutí potvrdí až ve velmi dlouhodobé perspektivě. Vlastní střecha nad hlavou je v daném případě tak trochu eufemismus.  Ekonomové nemají příliš v lásce dlouhodobé perspektivy. Z hlediska dlouhodobé perspektivy, argumentoval významný ekonom, jsme všichni mrtvi.

Byt se musí líbit
Pokud se na byt díváme optikou vlastností zboží, potom si uvědomíme, že byt není pouhý prostor, kde složíme hlavu. Bydlení vykazuje spoustu charakteristik a některé si uvědomíme až během jeho využívání. Tak například obyvatelé nedávno žádaných satelitů zjistili, že život rodiny v automobilech – na cestách do zaměstnaní, do školy s dětmi a navazujících jízd za vzděláním, kulturou, sportem a dalšími činnostmi je finančně i časově náročný. Vyšší cena bytu v dosahu metra, nebo městské dopravy se potom nejeví jako špatnou investicí. Trendy v profesních činnostech naznačují, že řada těch, kteří dnes využívají byt opravdu k bydlení bude postavena před řešení možnosti vykonávat svoji práci doma a jedinou vazbou se zaměstnavatelem bude Internet. Další prostor s funkcí pracovny vyvstane jako nezbytnost.      Sociology zkoumající nákupní motivy nového bydlení opravdu zajímá,  zda dnešní nabyvatelé bytu chápou svůj nákup jako investici, nebo pouze jako pouze prostředek základního řešení nezbytné potřeby. To zda bude byt v budoucnosti opravdu směnitelný nebo prodejný, nebo dokonce alespoň funkční není dnes jednoduché předpovídat, ale tento požadavek by měl být jedním ze základních nároků na nový byt. Jednou z největších příčin dnešního problému s byty jsou zcela nevyhovující prostory bytů ze 70.let. Která tehdejší rodina na vrcholu štěstí v novém bytě si představila, že příprava na budoucí profesi bude o pár let složitější. A roztomilé dětské pokoje (8-12m2)  rozhodně neuspokojí, dva nebo tři studující dospělé ve věku 20-30 let.  Ostatně jiné možnosti nebyly.  

Byty nadstandardní a byty luxusní
Čtyři + KK+šatna na sídlišti, byl před dvaceti léty nadstandardní byt. Mnohokrát klonovaný domek „Šumperák“, luxusem. Historie je vždycky důležitá a inspirativní. Aktuální diskuse na netu Vám možná prakticky přiblíží jednoduchou pravdu – to co bylo před třiceti léty luxusem je bez rozsáhlé investice (rovnající se výstavbě nového domku na zelené louce)  prakticky „neobyvatelné“. Tvrzení, že nyní se staví jinak je asi pravdivé. Jenže jde o to, jestli se staví lépe a i když ano, tak popírat pokrok je neprozřetelné. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Před nedávnem obdivovaným satelitům pro náročné se dnes říká „paneláky naležato“. Většina obydlí dnes není důsledně řešena ani nízko -energeticky a na světě jsou řešení nulová či dokonce plusová. Se stoupajícími nároky na bydlení a změnami životního stylu porostou zcela určitě nároky na prostor – alespoň u nadstandardu určitě. V současnosti je sice kladen důraz na velký obývák (ve spojení s kuchyní), protože ten zejména zákaznice ženy ohromuje, ale ostatní „nedůležitý“ zbytek má do nadstandardu daleko. Možná je to více o snech. Život dnešních rodin se dnes individualizuje a atomizuje – velká společná místnost asociuje, že tomu bude jinak. Bohužel asi ne. Velký obývací prostor pro osamocenou paní domu vytváří jen větší pocit odcizení, úzkosti a deprese. A naopak – pokud je vůle být společně – nás bylo pět a obývák zel prakticky prázdnotou. Většinu volného času jsme všichni trávili napěchovaní v kuchyni (12m2). S velikostí prostoru to nesouvisí.  Ostatně standardní rodinný dům v USA má dnes rozlohu okolo 200m2. Náš současný standard, byť již  s poněkud rehabilitovaným průměrem (70m2) a od toho odvozené vnímaní luxusu (110m2 a více), tak do budoucna příliš nepovzbuzuje. Aby bylo jasno – většina z těch, kteří dnes pořizují bydlení to dělá proto, že bydlet opravdu naléhavě potřebuje. Řeší tím svoji základní potřebu. Vytvářet ale iluzi, že toto chování má investiční rozměr a vytváří pojistky nebo dokonce příležitost do budoucna je účelovou a obratnou lží. Zvláště pokud pozorně co všechno dnes považují dodavatele za hodné příplatku, nebo nadstandard. Znamená to snad, že očima stavařů je dnes přirozeným standardem obydlí bez omítek s udusanou podlahou ?
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama