Úvod > bydlení > Lokality žádané a lokality pasé

Lokality žádané a lokality pasé

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    foto © bora ucak - Fotolia.com
Lokality žádané a lokality pasé

Na otázku, které tři faktory jsou určující pro atraktivitu bydlení (a jeho cenu) jistý švédský makléř odpověděl : poloha, poloha a poloha. Jak lidé po žebříčku možného uspokojení stoupají dostávají se ke složitějším potřebám.  Každému z nás je zřejmé, že byt v Praze má jinou tržní hodnotu, než třeba v jižních Čechách. Ale mimopražskému zájemci už budou méně zřejmé rozdíly mezi jednotlivými pražskými obvody, případně ulicemi, nebo dokonce jednotlivými byty uvnitř domu. Rozumný člověk by se asi prošel po ulici kde bude bydlet. Zkusil vnímat atmosféru místa a  nakoupit tam základní potřeby, našel zastávku MHD, zajel si na místa, která bude muset v budoucnu častěji navštívit – pro někoho to může být fitness centrum, pro jiného nemocnice.  Zcela banální věci absolvované v průběhu let tisíckrát mohou vést k hlubokým rozladám. Pokud jde o menší město bude u nás nejdůležitějším ukazatelem jeho ekonomická perspektiva. Rentiérů, kteří mohou žít spokojeně kdekoliv není mnoho. I lidé v důchodovém věku často předpokládají, že budou muset zůstat nadále aktivní.  Ale i když tohle všechno uděláte, neskytá to záruku, že zjištěná pohoda vydrží po celých dvacet let. Stačí sledovat co se spoustou nádherných a poklidných míst udělalo zavedení mýtného. Nebo s řadou městských center mohutný rozmach hypermarketů. Vylidněná centra, zaplavena tržišti, secondhandy a hernami nenaplňují představy o „dobrém místě pro bydlení“ a kdo může stěhuje se. Nežádoucí kolorit mohou postupně získat i některá, dnes ještě vyhledávaná sídliště. Kdo si pomůže půjde bydlet jinam. Ti nemajetní resignovaně zůstávají. Místo už není tím, čím bývalo. Samozřejmě, že všude žijí lidé a snaží se svoje podmínky pro bydlení napravit. I když tohle nemusí platit za každých okolností. Chci jen říci, že hodnotu spláceného bytu nemáme po celou dobu ve svých rukou. Kalkulovat se stálým navyšováním ceny svého bytu připomíná hosta, který si po předložení účtu objedná bednu ústřic a rozevírá jednu škebli za druhou- „pane vrchní držte palce“.

Kvalita rychle ušitá
I velmi zasvěcené optimistické prognózy vývoje trhu s byty trpí určitou nepřesností. Počítají s výkonnou ekonomikou a rostoucími příjmy budoucího zájemce o byt. Apriori ale počítají také se zmrazením nároků na jeho kvalitu. Současné nákupní chování ale dává signály právě opačné. Nároky, ostatně jako vždy rostou, a to dokonce rychleji než disponibilita. Staví se dnes byty, které budou lahůdkou pro budoucího movitějšího zájemce?
  Těžko, především tomu brání tomu existující deformace – na dnešním trhu s byty není pánem zákazník. V situaci, kdy se byty platí dříve než začala jejich realizace, kdy realitní makléři odstupují od  smluv, protože se vyskytla mnohem lepší nabídka, než požadovaná cena. A nakonec v situaci, kdy trh ovládá několik velkých developerských  a  návazně spřízněných stavebních firem se zákazník prostě musí jen spolehnout. Někdy dokonce i na to, zda dodavatele, v případě vážné závady, vůbec dohledá.
    Každá doba přinesla pro kulturu bydlení něco pozitivního –  cihlové byty větších rozměrů v zajímavých lokalitách, solidní cihlovou výstavbu v poválečných létech, kritizovaná sídliště s často s větším prostorem a komfortem, než výstavba dnes. Charakterově bychom dnešní dobu mohli nazvat jako instantní – produkující zdravotně nezávadné byty s důrazem na nezbytnou funkčnost  a  rychlost jejich produkce řešené „přes kopírák“. Na hodnocení kvality je přece jenom ještě brzy. Teprve v dlouhodobé perspektivě se ukáže co je pro komfort bydlení na dnešní produkci jejím přínosem a jakou hodnotu ji budoucnost přizná.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama