Úvod > bydlení > Dům pro sedm synů

Dům pro sedm synů

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 5
Autor:    foto Petr Zhoř
Dům pro sedm synů

Dům ve Slaném má svou pozoruhodnou historii. Když za sebou zaklapnete vrátka, obklopí vás zahrada stvořená pro sochaře a staronový dům se sedmnácti místnostmi. Dům si udržel základní tvar jako jeho předchůdce, postavený v roce 1905, i když se přístavbou poněkud rozrostl do šířky i do hloubky. „Všechno, podnikání i rekonstrukce domu, je o úsměvu," tvrdí jeho majitel Zdeněk Čabla, úspěšný podnikatel. „Musíte být pozitivně naladěni a setkávat se s lidmi, kteří jsou na tom stejně."

STAVBA JAKO KONÍČEK
Dům kupovali před osmi lety. To ještě bylo na zahradě bramborové políčko a prasečí chlívky. Protože objekt nebyl v dobrém stavu, dal se koupit za přijatelnou cenu. Paní Ivana pojala rekonstrukci vlastně jako přirozenou součást svého hobby, takže návrh oprav i přístavby se jí stal spíš skutečnou zábavou než prací.
Podařilo se zachránit obvodové zdi, stropy i trámy v podkroví a parkety. Všechno ostatní včetně rozvodů museli dělat nově. Přibyla i zimní zahrada z hliníkové konstrukce. „I když je odvrácená na sever, daří se tu všemu, jen se o kytičky musíte dobře starat," říká paní domu. Navíc není třeba zastínění, sluníčko sem svítí jen ráno a večer. Se stavbou spěchali kvůli dnes sedmiletému synkovi, ten se už narodil do nového domova. Místa tu zbylo dost i pro jeho tři velké bratry.
Před čtyřmi lety přibyla ještě přístavba se sedmi místnostmi - dvěma hostinskými pokoji, koupelnou a záchodem, místností s kulečníkem, saunou a soláriem. Některé z nich jsou částečně zahloubené pod terénem, i proto pan Čabla s úsměvem tvrdí, že zvlášť fitko je nejdražší dírou jeho života.

TEPLE A PŘÍRODNĚ
I zařízení vybírala paní domu. „Mám ráda starožitný nábytek, ne žádnou modernu," vysvětluje. „Podle toho vypadá i náš dům. Zprvu jsem pořídila jen pár základních věcí. Tři měsíce jsme spali na matracích, na sedačku do podkroví nebo stůl v jídelně se čekalo půl roku. A pak jsem postupně dokupovala, co se mi líbilo. Mám ráda přírodu a teplé barvy, už proto mě na první pohled zaujala zelenobílá křesílka z pražského obchodu s italským nábytkem. Truhly jsou od naší kamarádky restaurátorky, obrazy od malířů z okolí. Když tak vzpomínám, náš dům tvořili hlavně naši dobří známí a kamarádi." Někteří jen dolaďovali představy paní Ivany. Vznikl tak nábytek v zimní zahradě z pravého mahagonu, zařízení ložnice i domácí pracovny. Pan Čabla má stejnou v práci, i proto se v ní cítí domácky.
Chtě nechtě, každého návštěvníka zaujme tygr. Možná by se zdálo, že je památkou na loveckou vášeň. Naštěstí se z něj vyklubal obyčejný plyšák. Hračka, kterou když plácnete zavrčí, zbyla majitelovi z jedné charitativní akce a rodině teď slouží jako stolek.

HAVAJ ZA SLANÝ
V průběhu dalších let se manželům narodili ještě tři synkové. A pak osud zamíchal kartami. Na Havaji se rozhodlo, že budou mít dočasný domov v exotické krajině. Hlavně dětem se na ostrově tak zalíbilo, že teď tam se svou maminkou žijí, v pronajatém domku z roku 1922.
Díky velké rodině naštěstí ani dům ve Slaném nezůstává prázdný. Dnes v něm bydlí už dva majitelovi dospělí synové, každý má mezonetové bydlení s pokojem v přízemí a ložnicí v patře. Střídavě tu s nimi pobývá i jejich tatínek. I když dům stojí těsně u silnice, zahrada je schovaná za domem, takže její romantiku nic neruší. Koncepci s jezírkem doplňují tři kašny. Přibudou ještě reliéfy do zděných výklenků a další sochy od rodinného kamaráda Pavla Drdy. „Jeho výrobky z hlíny přesně vyjadřují můj přístup k životu," říká paní Ivana. „Pohodu, procházky přírodou, lásku a teplo." A až se jednou celá rodina vrátí do Čech? Manželé počítají, že budou muset ještě změnit dispozici v patře, to aby měl každý synek své soukromí.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama