Úvod > bydlení > Za úspornější domácnost

Za úspornější domácnost

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 5
Autor:    foto archiv firem
Za úspornější domácnost

Snad každý se při zařizování i provozu domácnosti ohlíží nejen na její vzhled, ale také na to, jak finančně je a bude náročná. To se týká zejména domácích spotřebičů. I ty s označením „nejúspornější" mohou při nevhodném používání znamenat zbytečně vysoké náklady na provoz. Přestože většina domácích spotřebičů je v prodejnách označena štítkem s údaji o energetické náročnosti a dalších provozních parametrech, může vás i ten nejméně náročný spotřebič překvapit tím, kolik elektřiny spolkne. Údaje na štítcích jsou totiž výsledkem zkoušek v laboratořích, kde odborníci při testech spotřebičů vytvářejí standardní podmínky. V každé konkrétní domácnosti jsou ale prostředí i způsob zacházení jiné. I pokud si koupíte spotřebič spadající například do energetické třídy A, je třeba jej správně umístit a dodržovat jistá pravidla jeho užívání, aby byl údaj ze štítku i skutečností.

VYUŽÍVAT CHLADNIČKU
S koupí chladničky by měla jít ruku v ruce rozvaha, jak velký tento spotřebič musí být pro konkrétní domácnost. Za každých 10l objemu se roční spotřeba elektřiny zvyšuje v průměru o 15 až 20 kWh. Není-li prostor v chladničce dostatečně využitý (alespoň ze 70%), zbytečně utrácíte. Další důležitý faktor je teplota prostředí, v němž je chladnička umístěna. Úspornosti rozhodně nenapomáhá příliš teplé okolí, například pozice u radiátoru nebo trouby, které jsou zdrojem tepla. Ideální je teplota 20 °C, přičemž vyšší hodnoty znatelně navyšují spotřebu energie. Stejně tak není vhodné snižovat teplotu uvnitř chladničky -  pro běžný provoz postačí nastavení na +5 °C, v mrazničce -18 °C. Poslední důležitá rada - spotřebu chladničky navyšuje  (až 0 4%) i prostředí příliš vlhké a samozřejmě - dlouhé hledání uvnitř při otevřených dveřích. Pravidelné odmrazování by mělo být samozřejmostí - námraza silnější než 3 mm zvyšuje spotřebu energie až o 75 %!

PRÁT NAPLNO
I v případě automatických praček je nejlepší způsob, jak energii opravdu ušetřit, prát efektivně, to znamená využít kapacitu pračky co nejvíce, protože i tzv. úsporný program, kterým se chlubí některé přístroje, mnohdy spolkne velmi podobné množství vody i elektřiny jako program „běžný". Množství spotřebované energie ovlivňuje také teplota vody při praní. Snížením teploty prací vody z 90°C na 60°C lze ušetřit až kolem 25 % energie. Některé, i když možná nákladnější, prací prášky jsou účinné i při nižších teplotách a v porovnání se spotřebovanou energií se i jejich vyšší cena vyplatí. Pokud se jedná o sušení prádla, každá sušička znamená pro spotřebu energie velkou zátěž. Podle odborníků jsou však alespoň částečně úspornější sušičky ventilační (vyžadují vybudování odvodu vzduchu ven), které bývají zároveň levnější než typ kondenzační.

VĚTŠÍ - LEPŠÍ
Myjete-li nádobí pod tekoucí vodou, vězte, že jí spotřebujete nejméně trojnásobné množství proti mytí v uzavřeném dřezu. I myčka nádobí je v tomto srovnání výhodnější, ta proti stále protékajícímu dřezu ušetří až 60% vody. Jak zvolit tu nejšetrnější myčku? V první řadě jsou efektivnější myčky na větší počet sad nádobí (12 nebo 14) než ty, které pojmou 6, 8 nebo 9 sad. Základem pro co nejnižší spotřebu tohoto přístroje je pak přirozeně zvolit vždy správný program odpovídající množství nádobí a míře zašpinění. U méně znečištěného nádobí je také možnost snížit teplotu vody z 65 stupňů na 50. Bude-li výsledek vyhovující, i touto cestou šetříte. Co však platí za každých okolností je, že myčka musí být dostatečně naplněná - využitá.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama