Úvod > bydlení > Když za vás spotřebiče myslí

Když za vás spotřebiče myslí

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 6
Autor:    foto archiv firem
Když za vás spotřebiče myslí

Mozek a přemýšlení bývaly vždy výsadou člověka. V moderní kuchyni mají tuto schopnost i spotřebiče. Tzv. šestý smysl dokáže, že se přístroje přizpůsobí a samy nastaví na potřebný výkon, vyberou vhodný program a pak už jen oznámí, že je hotovo. Šestý smysl je revolučním prvkem v moderní domácnosti. Proti „běžným" spotřebičům nabízejí jednoduché ovládání, úsporu energie (případně vody) a především času. „Mozek" mají pračky, sušičky, chladničky, myčky, mikrovlnné trouby, odsavače par, vysavače... Není žádnou nadsázkou tvrzení, že tyto přístroje myslí za člověka. Dokážou rozpoznat a přizpůsobit se konkrétní situaci a v těch nejlepších případech po jediném stisku tlačítka provést úkon, který je potřeba u spotřebičů bez šestého smyslu někdy velmi složitě programovat.

ODHADNE MNOŽSTVÍ
Pračky vybavené šestým smyslem už nepotřebují nastavování pracího programu nebo čekání na to, až bude dostatek špinavého prádla, aby bylo praní efektivní. Tkaniny stačí jen roztřídit podle druhu a pračku spustit. Šestý smysl automaticky nastaví čas, počet otáček odstřeďování i teplotu vody odpovídající množ-
ství prádla i materiálu. Průběh praní i čas, který zbývá do konce celého procesu, je pak možné sledovat na přehledném displeji. Podobně u sušiček senzor automaticky přizpůsobí program tak, aby výsledky byly co nejlepší při minimální spotřebě energie.

HLÍDÁ TEPLOTU
„Přemýšlivé" chladničky dokáží ihned zaznamenat změnu teploty po otevření dveří a vyrovnat ji pětkrát rychleji než běžné spotřebiče. Tím se vytvářejí optimální podmínky pro uskladnění a zachování potravin v čerstvém stavu po dlouhou dobu. Uvnitř chladničky jsou dva senzory, které okamžitě doručí informaci o změně teploty do kontrolního centra. To pak zapne kompresor. Chladničky se šestým smyslem tedy chladí pouze tehdy, je-li nutné zabránit růstu teploty, běžné přístroje chladí stále. Právě v tom je základ úspornosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Další výhodou je systém No frost, tedy elektronicky řízené proudění vzduchu, které kromě teploty reguluje i vlhkost vzduchu a zabraňuje tím tvorbě námrazy - už žádné rozmrazování, žádné sáčky s potravinami obalené ledem. Nejvyšší modely chladniček jsou vybaveny LCD displejem, který nepřetržitě informuje o aktuálním prostředí uvnitř.

NEPLÝTVÁ VODOU
Stačí jennádobí vložit a stisknout tlačítko start. Senzor šestého smyslu u myček nádobí monitoruje intenzitu znečištěné vody, upravuje dobu mytí, počet oplachů a teplotu vody, přičemž spotřeba času, vody i energie je až o třetinu nižší než u běžných myček. Proces je opět možné sledovat na displeji.
Jaké další spotřebiče mohou být v domácnosti vybaveny šestým smyslem? Například vysavače. Ty nejmodernější stačí zapnout a vypnout, vyhýbají se nohám od stolu, vysají rohy místnosti a dokonce nepotřebují ani sáčky - samočištění zvládne speciální filtr. Varná deska rozpozná, jak velký je hrnec, mikrovlnná trouba zase po zadání hmotnosti a druhu jídla zjistí, jak dlouho má pokrm připravovat, a vybere ten nejkratší možný čas - při vaření, pečení, grilování, vaření v páře, ohřívání i rozmrazování. Odsavač par se šestým smyslem monitoruje teplotu a vlhkost vzduchu vstupujícího do odsa-vače a teplotu ve výšce varné desky. Elektronický panel pak dostane signál, který nastaví výkon odsavače na optimální úroveň.
A to ještě není konec. Nejenže pomocí displeje spotřebiče komunikují s uživatelem, ale umějí se už „domlouvat" i mezi sebou. To je případ pracího centra - pračka vypere prádlo a předá sušičce informace, jak postupovat dál.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama