Úvod > bydlení > Postel hraje hlavní roli

Postel hraje hlavní roli

Rubrika: Ložnice    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 6
Autor:    foto archiv firem
Postel hraje hlavní roli

Ložnice již dávno nepředstavuje místnost, kterou ráno opustíte, vyvětráte, ustelete postele a vrátíte se do ní až večer. Jejím posláním je zajišťovat vám odpočinek v průběhu celého dne. Ložnice nejen v bytě, ale i v rodinném domě často představuje jedinou místnost, kam se můžete i v průběhu dne uchýlit, když potřebujete soukromí, místo, kde si můžete zdřímnout, když vás přemáhá únava. Je ostrůvkem, kde si můžete v klidu přečíst denní tisk, nebo se ponořit do rozečtené knížky...

LOŽNICE SE ZKLIDNILY
V posledních letech se návštěvníci nejprestižnějších veletrhů mohli seznámit s novým pojetím ložnice. Ta již neměla zajišťovat pouze zdravý spánek, ale prakticky non-stop umožňovat nejrůznější druhy odpočinku.
V ložnicích se již nepočítalo pouze s nočními stolky, toaletkou,  úložnými prostory,  ale i s mini fitcentry s rotopedem, ribstolemi, činkami... Samozřejmostí v takto pojímané ložnici bylo i sledování televize, poslech hudby apod. Celkem často se zde počítalo i s počítačovým pracovištěm. Shrnuto - ložnice měly svým uživatelům poskytovat azyl k výkonu činností, které nemohou provádět v jiných místnostech bytu, představovat něco jako dětský pokoj pro dospělé. Toto pojetí je však již minulostí. Ložnice na milánském veletrhu nábytku již počítaly pouze s pasivními formami odpočinku - spánkem, čtením, zřídkakdy s televizí... Fitcentra jste v nich nezahlédli.

HLAVNÍ ROLI HRAJE POSTEL
Přestože se z ložnice stala polyfunkční místnost, jejím prvotním posláním stále zůstává zajištění zdravého spánku. V tomto směru hraje hlavní roli kvalitní lůžko, kterému je věnována stále větší pozornost.
V ložnici se však neobejdete ani bez vhodných úložných prostor. Ty mohou mít nejrůznější podobu. Pokud chcete, aby vám ložnice sloužila 24 hodin denně, je třeba v prvé řadě vyřešit ukládání přikrývek. To se v menších ložnicích nejčastěji řeší prostřednictvím úložného vyklápěcího nebo výsuvného prostoru pod spací plochou. Jinak kapacita a podoba úložných prostor záleží na dispozičním řešení bytu, zda máte k dispozici šatnu. Pokud tomu tak není, úložné prostory se většinou řeší formou vestavných skříní.
Příslušenství lůžek často tvoří stolky na občerstvení, na knížky a časopisy. Některá lůžka mají po stranách speciální vodicí lišty, které umožňují variabilní posun desky pro pohodlné snídání v posteli. Co se týče ostatního nábytku - v moderních ložnicích přežila klasika v podobě nočních a toaletních stolků, nejrůznějších poliček. Přímo invazi, ostatně jako i do jiných místností, sem podnikly nejrůznější mobilní stolky a stolečky. Vyrábějí se nejen ze dřeva, ale i z kovu, skla a stále oblíbenějšího materiálu - plastu. Co se týče povrchové úpravy ložnicového nábytku - vede lak, častěji se používá sklo, oba materiály často v kombinaci s dýhou.

DESIGN POSTELÍ
V případě lůžek je nejdůležitější ergonomické hledisko - to znamená, zda neubližují vaší páteři (mají kvalitní rošt a matraci) a zda jsou dostatečně dlouhá a široká. To však v žádném případě neznamená, že v jejich případě není důležitý design. Naopak. Lůžko je dominantou ložnice a pozornost mu věnují i nejpřednější světoví návrháři. Lůžka, v ložnici pochopitelně častěji dvoulůžka, dnes mají nejrůznější podobu, která vyplývá především z bohatého spektra materiálů, z nichž se vyrábějí. Asi nejpoužívanějším výrobním materiálem je dřevotříska. Její povrchovou úpravu nejčastěji tvoří dýha nebo čalounění, ať již z textilií (většinou jednobarevných) či kůže - spíše však její napodobeniny. Oblíbeným výrobním materiálem je i masivní dřevo či kov, méně častěji se užívá ratan a jiné přírodní materiály.

Barvy v ložnici
Ložnice je jen a jen vaše království. Ani při výběru barev se nemusíte ohlížet na přátele, známé, natož na módní trendy, které například v Miláně prosazovaly kombinaci bílé a černé. Je zde však přece jen jedno „ale": Barvy nemalou měrou ovlivňují vaši psychiku a právě v ložnici by měly napomáhat k vytvoření maximálního pocitu pohody, klidu a uvolnění. To dokáží především světlé neagresivní barvy. Ložnici se doporučuje „vymalovat" tón v tónu - od smetanové přes béžovou a světle hnědou až po čokoládovou. Velice vhodné jsou například různé odstíny modré a zelené. Pastelové barvy, jako je žlutá, oranžová a červená, je třeba dávkovat s mírou. Jsou vhodné v ložnicích, kde se hodně čte, případně pracuje, a to pouze na menších plochách.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama