Úvod > bydlení > Anglický dům, aneb Angličané se bojí změny

Anglický dům, aneb Angličané se bojí změny

Rubrika: Jak bydlí soused    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Anglický dům, aneb Angličané se bojí změny

V zásadě platí pravidlo, že Angličané to mají rádi útulné a „po starém“. Pokud strávíte v Anglii alespoň pár dní poznáte ty nejotravnější věci na anglických domech – oddělené kohoutky na teplou a studenou vodu, okna otvírající se směrem ven respektive neotvírající se vůbec, nebo všudypřítomné staré koberce, dokonce koberce i v koupelně a v kuchyni. Ony ty oddělené kohoutky nemají v době moderních boilerů opodstatnění, okna jsou také na větrání a občas by se měla umýt, koberce v sobě zadržují prach a různé bakterie. Vůbec si neumím představit co se tak může skrývat v několikaletém koberci v kuchyni (nedej bože v koupelně), zejména když nejste prvním obyvatelem domu.

Anglický dům je malý.
S ohledem na hustotu osídlení a cenu pozemků se ani není čemu divit. Kromě center velkoměst domy nemají více než dvě nebo tři podlaží. Na ostrově je tedy viditelná snaha nasekat vedle sebe rodinné domky pro více než 60mil. lidí, při současně sledované ochrany krajiny. Výslednou odměnou je typ rodinného domu jehož celé přízemí by se vešlo do českého obýváku – samozřejmě s výjimkou residencí pro horních deset tisíc. Naštěstí velikost dnešní anglické postele i dalšího nábytku je ve valné míře zachována z minulosti (vzpomínáte si na ty malinkaté postýlky, které vídáváte na zámcích, nebo ve skansenech). Je to samozřejmě velmi praktické, protože ty pěkné a moderní ložnice, které jsou tu na foto v časopisech by se tak jako tak do domu prostě nevešly.

Anglický dům je studený.
Díky mírnějšímu podnebí nebyly požadavky na zateplení výstavby tak aktuální jako v jiných zemích. Ještě nedávno zde běžně stačily o třetinu slabší zdi. To ale neznamená, že by obyvatelům takových příbytků nebyla zima a tak svoje opodstatnění našly všudypřítomné koberce. Dnes se to legislativně postupně mění, ale když si koupíte pár desítek let starý dům- a to je Anglii velmi pravděpodobné, uvážíte-li, že se běžně obývají domy staré i pět století) – a nechcete zmrznout, nebo platit horentní sumy za vytápění, čeká vás mnoho práce a investic.

Anglický dům je tradiční.
Cihličkové  stěny, šikmá tradiční střecha, malá okna s historizujícími rámy a živé ploty v předzahrádkách. Typická anglická idyla. Není se co divit, že první měsíc jsem si připadala jako v pohádce. Staré viktoriánské domečky se zahrádkami, obklopené živými ploty a spoustou upravené zeleně, lemující úzké a klikaté cestičky, jsou přece tak roztomiloučké. Zejména po létech strávených na panelovém sídlišti. 

Smutná realita tradice
Až později jsem si začala uvědomovat, že domky často i celé apartmánové bloky postavené ve třetím tisíciletí se bohužel snaží tvářit  jako rodinné domky před dvěma staletími. A to nejen vzhledově. Na rozdíl od těch skutečně starých, ale tyto novodobé imitace neměly to skutečné anglické kouzlo. Víte já zastávám názor, že architektura by v každém případě měla být pravdivou výpovědí nejen o své funkci a konstrukci,  ale i o době svého vzniku a vytvářet odkaz své doby pro budoucí generace.

Kouzlo ověřeného
Názor mít samozřejmě můžu, šanci prosadit ho nikoliv. A tak když jsem stála před více než tuctem místních vážených poslanců ( s věkovým průměrem asi 60) a snařila se obhájit moderní apartmánový blok s téměř plochou střechou a výškou – místy až pět podlaží !-  uvědomila jsem si, že pravděpodobně nemám šanci. Fakt, že nový dům bude nízkoenergetický, moderní a v souladu se současným standardem bydlení, využitím moderních materiálů a technologických postupů nikoho nezajímal. Chtěli svoje cihličky, viktorianská okna a hlavně ne inovaci. To mají rádi a to se osvědčilo.
Příště Anglický dům zevnitř a anglické tradice


Autor článku:
Ing. arch. Silvia Knowles, RIBA
Architekturu vystudovala v roce 2002 na Fakultě Architektury Slovenské Technické Univerzity v Bratislave. V roku 2004 se přestěhovala do Velké Británie za tehdejším manželem a pracuje v architektonické kanceláři u Manchesteru. V říjnu 2006 se po absolvovaní kurzu a zkoušky Advanced Diploma in Professional Practice in Architecture stala registrovaným architektem ve Velké Británii a členem Royal Institute of British Architects.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama