Úvod > bydlení > Dřevěný nábytek dělá pokroky

Dřevěný nábytek dělá pokroky

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    foto archiv firem
Dřevěný nábytek dělá pokroky

Pojem „dřevěný nábytek" pro mnohé splývá s něčím příliš tradičním a zastaralým. Je to ovšem dojem chybný. Dřevo jako surovina pro výrobu nábytku zaznamenalo takové pokroky, že s jinými materiály úspěšně soupeří a v mnohém má navrch. Dřevo - přírodní a tradiční surovina - se totiž používá i na výrobu velmi moderního nábytku a je každoročně nedílnou součástí nových kolekcí světových návrhářů. Stále o něm platí, že umí to, co ostatní materiály (sklo, plasty, nerez) nedokážou - vnést do každého interiéru hřejivý pocit tepla, přirozenost. A má své místo i v technicistních interiérech, i kdyby to mělo být v podobě několika prvků.

MASIV A DÝHA
Moderní dřevěný nábytek zahrnuje dvě velké skupiny výrobků - masivní a dýhované. Prvně jmenovanýtvoří ze sta procent dřevěná hmota (masiv) - nejčastěji buk či dub, z měkčích dřevin pak smrk či borovice, ušlechtilé dřeviny, jako je třešeň, jasan, ořech apod., nebo i dřeviny exotické. Masivní nábytek může být dnes díky moderním technologiím vyráběn ale i v kombinaci - vnitřní kostru tvoří biodes-ky nebo tzv. spárovky z měkčích a levnějších druhů dřevin a povrchovou úpravu tvoří ušlechtilejší a dražší dýha doplněná o masivní hrany - tzv. nákližky.
Podstata dýhovaného nábytku spočívá v tom, že „vnitřnosti" jednotlivých kusů tvoří MDF deska nebo dřevotříska, na níž je nalepená dýha, někdy doplněná masivní hranou. Iluze dřevěného nábytku je pak dokonalá. Pro levněj ší a průmyslově vyráběné moduly nábytku se používá i tzv. arodýha. Vzniká tak, že se na sebe lepí (vrství) přírodní dýhy, které se slisují a posléze „krájí" napříč. Výhodou je, že tento materiál zachovává stále stejnou kresbu, což je důležité zejména při sériové výrobě nábytku. Nehrozí při ní, že se odstíny a kresba dřeva na jejím počátku a konci budou lišit a zakomponování později dokoupených kusů do interiéru bude složité. Je třeba poznamenat, že všechny dnes používané konstrukční materiály odpovídají potřebným normám a jsou zdravotně nezávadné.
Finální povrchovou úpravu nábytku pak představuje především domořování dýhovaných povrchů na libovolné odstíny - trendem posledního rokuje bělený či ryze přírodní dub, wenge (exotická dřevina červenohnědé barvy), americká třešeň, která zabarvením připomíná tmavý koňak apod. Lze tak docílit v podstatě barvy jakékoli dřeviny z libovolného konce světa. V případě použití originálních dýh se ale mění cena kusu nábytku - některé dýhy se draze dovážejí z velmi vzdálených míst.

NOVÉ TECHNOLOGIE
Kromě MDF desek a dřevotřísky je tu ještě nový konstrukční materiál, který přinesl nebývalé možnosti v oblasti zpracování a výsledného designu dřevěného nábytku. Jsou jím tzv. voštinové konstrukční desky, které umožňují pracovat s moderními silnostěnný-mi profily. V praxi to znamená, že například stoly či police, které vypadají velmi masivně, jsou uvnitř duté a celkově lehčí. S voštinovými konstrukcemi jde zároveň ruku v ruce také nový postup dýhování - 3D, kdy nábytek je v podstatě podýhován z jednoho kusu dýhy a nádherný jednolitý dojem masivního dřeva nekazí žádné předěly na hranách.
Nejnovější a nejmodernější technologie přinesly další konstrukční médium pro výrobu dřevěného a dýhovaného nábytku - polyuretan. Uplatňuje se zejména v oblasti sedacího nábytku (podýhovaného) a umožňuje dosáhnout zcela nebývalých tvarů - vln, zaoblení atd.
Inovace přicházejí i do práce s masivním ohýbaným dřevem, které je stále používáno i v nových designových formách pro sedací nábytek a v plošných ohýbaných deskách i pro nejnáročnější výrobky současných návrhářů.
Nové technologie se promítají i do oblasti povrchových úprav, které mohou být dnes téměř jakékoli. Životnost prodlužují tvrzené polyuretanové laky (lesklé, matné), ekologické laky ředitelné vodou, popřípadě oleje a vosky, které maximálně zachovají i podtrhnou přírodní vzhled dřeva.

DŘEVO SE NEZAPŘE
Jak již bylo řečeno, dřevo má místo v každém interiéru, a to nejen pro svou přirozenost a hřejivost, ale i pro kombinovatelnost s jinými materiály. Tedy pravé dřevo. Umělé dýhy jsou sice od dřevěných téměř k nerozeznání, ale skutečný přírodní materiál vždy působí pocitově mnohem lépe. Jeho kresba je totiž poznamenaná nedokonalostmi, které vytváří sama příroda. Proti tomu zcela bezchybná kresba fotodýh laminovaných materiálů takové kouzlo a dojem vytvořit nedokáže.

CO JE MODERNÍ?
Zatímco zakázková výroba dřevěného nábytku pracuje na konkrétní objednávku architekta, designéra nebo samotného zákazníka, průmyslovou výrobu poznamenává dravost a snaha o co nejvyšší konkurenceschopnost na trhu. V půlročních intervalech tak výrobci přicházejí s jarními a podzimními kolekcemi, které diktují vždy novou aplikaci dřevin a designu na nadcházející sezónu. Dřevěný nábytek ale bude vždy vykazovat známky nadčasovosti, ostatně moderní je například stále tradiční výrobek - židle „thonetka", která už mnoho desetiletí představuje vrchol práce se dřevem.

  
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama