Úvod > bydlení > Jak si stojí koupelna?

Jak si stojí koupelna?

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 11
Autor:    FOTO ARCHIV REDAKCE A IL BAGNO
Redakce děkuje ing. arch. Petru Šumanovi ze společnosti Koupelny Ptáček, Brno
Jak si stojí koupelna?

Máte-li možnost postavit si novou koupelnu, nebo se chystáte na její rekonstrukci, připravili jsme pro vás několik inspirativních stránek. Problematika koupelny je poměrně široká. Musíme myslet na tepelný komfort, protože na něj máme v tomto ohledu pravděpodobně nejvyšší nároky. Zároveň však musíme mít na zřeteli vysokou vzdušnou vlhkost, která se v koupelně vytváří. Proto je velmi nutné kvalitní větrání. Tyto dva aspekty - teplo a větrání - stojí z provozního hlediska v přímém protikladu. K tomu přistupuje i rosení skleněných ploch, případně možnost plesnivění různých koutů a k plísním náchylných materiálů.

Dalším aspektem, který nelze opomíjet, je bezpečnost.V koupelně nesmíme uklouznout, rozbít si hlavu, dostat ránu elektrickým proudem. Dokonce i poručík Columbo řešil případ, kdy vrah hodil do vany fén zapojený do zásuvky. Jenže pouze prezít by bylo málo. Chceme tam i relaxovat, projít duševní očistou. K tomu slouží některá inteligentní zařízení, materiály a světlo.

KAM S KOUPELNOU
Při úvahách, kam situovat koupelnu, není celkem nezbytné řídit se světovými stranami. Spíše jde o to, aby nebyla odstrčená jako zbytný prostor někam k zádveří. Z koupelny odcházíme čistí a často i bosí, neměli bychom tedy chodit přes tu část bytu, kde se jinak pohybujeme ve venkovních botách - například přes zmíněné zádveří. Poslední dobou se stále častěji objevují řešení, která koupelnu s vanou, nebo jen sprchový kout, umísťují do ložnice, respektive těsně k ní. Podle míry intimity, kterou požadujete, lze ji zakomponovat do jednoho prostoru, nebo oddělit průsvitnou nebo průhlednou zástěnou, aby voda nedopadala tam, kam nemá. Takové řešení je velmi efektní, ale i svým způsobem praktické - můžete zůstat v kontaktu s ostatními, nemusíte stavět další stěny a dveře, vytápět další prostor. Efektnost je nasnadě, velký prostor — zvětšený o území koupelny, ale jen více či méně opticky oddělený, je působivější, než malé krcálky. Proti tomuto argumentu ovšem stojí často silný pocit studu, a někdy skutečně vysoká míra intimity očistných zákroků.V tomto ohledu se opravdu rozhodněte sami.

S tématem dispozic souvisí i další trend, který sdílíme již s nadšením poněkud menším. Je jím umísťování záchodu do jedné místnosti s koupelnou.Výrobci často nabízejí série sanitárních prvků, které na sebe navazují a propojují se v jednotné designové linii. To svádí ke kumulaci těchto prvků do jednoho prostoru, protože celkový dojem je silnější. Tam, kde si to však přímo nevyžadují technické nebo provozní možnosti, nevidíme v klozetu vedle vany žádnou výhodu. Jsou-li obě místa situovaná každé do vlastní místnosti, lze je tudíž i odděleně užívat a členové domácnosti se neblokují navzájem. Použijeme-li sportovní terminologii, nejde jen o čistý čas zápasu, ale i o nastavení pro vyvětrání rozhodujících pachů. A tento „extra time" může být nepříjemně dlouhý. Co by ovšem u WC nemělo chybět, je bidet. Pokud se chceme opět řadit k vyspělé Evropě, není nad čím ohrnovat nos. Existují bidety buď samostatné, nebo hadice, které přivádějí vodu do blízkosti klozetové mísy a lze ji použít velmi pohotově. Odpadá pak potřeba většího prostoru pro montáž samostatného bidetu, někdy si však jejich uživatelé stěžují, že z odkládané hadičky ukápne vždy několik kapek na podlahu. To samozřejmě reklamní fotografie neřeší, my vás však na tuto fyzikální zákonitost upozorňujeme.

TEPLO
Odborníci tvrdí, že nejvhodnější koupelnové topení spočívá v kombinaci dvou zdrojů. Jedním z nich je podlahový otopný rošt, ať již se jedná o teplovodní systém nebo elektrický kabel. Především pokládka - i dodatečná - elektrické topné rohože je velmi jednoduchá a dostupná. Podlaha se zvýší jen zhruba o 15 milimetrů (v závislosti na tloušťce izolační vrstvy a dlaždic). Vyplatí se pořídit si k ní i inteligentní termostat s regulací, který lze dostatečně pružně programovat. Ten bývá na celé investici nejdražší, protože plocha, kam elektrickou topnou rohož instalujeme, nemusí být příliš velká — stačí místa, kde stojíme. Je také nutné počítat s určitou teplotní setrvačností, tudíž termostat musí zapnout vytápění elektrickou rohoží alespoň o půl hodiny dřív, než je doba maximálního požadovaného výkonu. Totéž ovšem platí i opačně, protože dlažba hřeje ještě jistou chvíli po jeho vypnutí.
Jestliže podlahové topení je jedním doporučeným zdrojem tepla, druhým je nástěnný otopný žebřík. Podlahové topení, zvláště pak elektrická rohož, nevytopí totiž koupelnu dostatečně. Proto má nástěnný žebřík své opodstatnění; jeho další neoddiskutovatelnou výhodou je možnost sušení ručníků nebo drobnějších kousků prádla. Jen si dejte pozor na příliš neobvyklé vlnovky a jiné tvary — jsou efektní jen zdánlivě a brzy se okoukají.Každý byt či dům však vyžaduje individuální řešení podle teplotních poměrů, nároků a přání jeho obyvatel. Přikloníte-li se například k řešení, které jsme navrhovali výše — koupelnu spojenou s ložnicí - pak se takové zdvojení tepelného zdroje jeví jako nadbytečné, protože samotná ložnice již jistě nějaký má.

POVRCHY A MATERIÁLY
Materiálů vhodných do koupelen je hodně a stále jich přibývá. Stěna obložená do poloviny, nahoře vymalovaná, dlažba na podlaze -funkční a vyzkoušené. Ale nechtěli byste si dopřát něco méně obvyklého? Poslední dobou se začaly používat mozaikové obklady, buď keramické (většinou levnější) nebo skleněné (většinou dražší). Především u skleněných záleží na barvě podkladové vrstvy, protože nádherně ji skřivé a průsvitné skleněnky může šedé lepidlo úplně zabít. Hlídejte své řemeslníky!
Koupelna však nemusí být obložená vůbec. Může být normálně vymalovaná, jen v místech, kam dopadá voda přímo, můžeme použít čiré sklo, drátěné sklo, plexisklo (a všechny jeho mutace, například perspex), kletovaný beton (vyhlazený do omyvatelné a bezprašné hladké plochy ocelovým hladítkem), nebo třeba tadelakt.
Tadelakt je takzvaný marocký štuk založený na bázi vápna a jemného prachu, lze ho probarvovat a jeho zvláštnost spočívá ve finální úpravě
— zahlazuje se žulovým kamenem. Svým vzhledem pak připomíná mramor, povrch je však porézní, což je ve vlhkém prostředí žádoucí. Výsledek je velmi efektní, i když příliš firem vám ho zatím (!) nenabídne. Jeho výhoda spočívá kromě netradičního vzhledu i v tom, že hrany i rohy lze jaksi přirozeně zaoblit, a nebojme se to přiznat, doslova modelovat (naopak ostrá hrana mu dělá problémy). Zároveň je - stejně jako beton
— jednolitý a proto nevzniká nebezpečí plesnivění spár. Název tadelakt je odvozen od slova „dlek", což znamená masírovat. Jeho užití je známé už tři tisíce let. Současná cena se pohybuje kolem 4500 Kč/m2, (viz Miroslava Fenclová: Stavíme domov; vol. 1/ 2004, s. 54)
Velkým tématem je dřevo. Lze ho samozřejmě použít i na podlahu, ale s citem pro umístění a jeho autentické vlastnosti. Dřevěné rošty zvláště z tropických dřevin se čím dál častěji prosazují i uvnitř sprchových koutů. Dřevo představuje typický hřejivý přírodní materiál a při správné impregnaci ho lze použít téměř kdekoli.Vyvarovali bychom se naopak lakování, i když průhledný lak slibuje ochranu před vodou. Opak může být pravdou, protože provoz způsobí v lakovaném povrchu prasklinky, jimiž voda do dřeva stejně pronikne, dřevo ji nasaje ale díky laku se nemůže zpětně odpařit. Přesto je příjemná pocitová charakteristika dřeva při doteku s chodidlem tak významná, a při denní hygieně hraje natolik pozitivní roli, že dřevo do koupelen doporučujeme. Počítejme ovšem s tím, že po čase budete muset sáhnout k obnově přinejmenším dílčích prvků.

VLHKOST, PLÍSNĚ, ROSENÍ
Jestliže jsme se zmínili o plísních, náchylné jsou především rohy u stropu, kam teplá pára vystoupá, ale při větrání jimi neproudí vzduch. Pak jsou to už zmiňované spáry mezi vanou a obklady, zástěnou a podlahou...Takové místo začne nejprve nenápadně černat, například pod dveřmi od sprchového koutu, které sprchující se člověk odsune a vlhký průmyslový tmel spojující kolejnici s vaničkou po celý den nevětrá. Některé tmely jsou výslovně prezentovány jako neplesnivějící, ale plíseň je houba rostlá z povrchu, tudíž je lepší spoléhat se na vizuální kontrolu a bující spóry včas chemicky odstranit. Vhodný je například roztok ze sava, který se prodává i s rozprašovačem, ale pozor na chemické složení podkladu. Pokud je napadená omítka, odstraňte plíseň v zárodku, protože ta dokáže prorůstat dovnitř pojiva mezi cihly a pozdější povrchové opláchnutí nemusí stačit.
Další známou nepříjemností je rosení skleněných ploch a zrcadel. Lze mu předejít impregnací povrchů vhodným chemickým prostředkem, popřípadě existují i zrcadla renomovaných výrobců, která jsou již vyráběna s povrchovou úpravou proti rosení na bázi tzv. nanotechnologie. U skleněných sprchových zástěn je nutné tuto vrstvu obnovovat, protože povrch je fyzikálně mnohem více namáhán.

BEZPEČNÝ PROVOZ
Elektroinstalaci nám nepřísluší rozebírat, poměrně jednoznačné předpisy radíme neobcházet. Z našeho pohledu byla bezpečnost v koupelně vždy spíše problémem střetu funkce s designem. Lesklá dlažba prostě klouže, ostré hrany tvrdých materiálů nepruží... Dnes je však možné řešit úpravu lesklého povrchu dlaždic pomocí laseru. Laser vypálí do povrchu jakési mikroskopické pohárky, jež fungují jako přísavky.Ty podstatným způsobem zvyšují adhezi chodidla, popřípadě domácí obuvi. Je však nasnadě, že strukturální a drsný povrch je náročnější na údržbu. Proto volte materiál i s přihlédnutím k bezpečnostnímu aspektu. A bude-li nejhůř, koupelnová předložka s neklouzavým podkladem je také řešením. Jeden švédský obchodní dům v současné chvíli nabízí kulaté jednobarevné (žluté, oranžové, modré, šedé...) podložky o průměru 60 cm, tuším za cenu 149 Kč za kus.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama