Úvod > bydlení > Na vysávání s rozmyslem

Na vysávání s rozmyslem

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2007 Číslo 3
Autor:    foto archiv firem
Na vysávání s rozmyslem

První vysavač, tehdy ještě na potahu taženém koňmi a poháněný benzinovým motorem, se objevil v roce 1905, ale vysával pouze nečistoty z ulice. Skutečně domácí vysavač pak spatřil světlo světa o dvanáct let později, a tím začala éra jednoho z nepostradatelných domácích pomocníků. Jistě si umíte představit svůj život bez myčky nádobí, bez mikrovlnné trouby, nebo dokonce bez pračky, ale bez vysavače...?
 
HLAVNÍ PARAMETRY
Na trhuje nepřeberné množství vysavačů nejrůznějších značek, kvality, v nejrůznějších designech, cenových relacích, každý z nich umí něco jiného. Výrobci se snaží vyhovět různým typům spotřebitelů, a tak vybrat ten správný vysavač nemusí být vždy jednoduché. Podle jakých kritérií se orientovat?
Na začátku je třeba se rozhodnout pro jednu ze tří možností, z nichž každá je určená do jiných podmínek domácnosti - klasické vysavače na suché sání, dále pak vysavače víceúčelové (kromě klasického suchého vysávání zvládnou i mokré čistění - např. koberců, čalounění, mytí podlah, oken atd.) a akumulátorové (přenosné, vhodné např. na schodiště).
Základními ukazateli, jejichž posouzení vás nejlépe přivede ke správné volbě, jsou účinnost filtrace a sací výkon. Na ty se pak nabalují další, například jaký typ podlahy budete nejčastěji vysávat, s čímž do jisté míry souvisí i to, jaké příslušenství ke kupovanému vysavači potřebujete.
 
DOKONALÁ FILTRACE
Nakolik vysavač vyčistí podlahu a další povrchy od nečistot a jak se podepíše na kvalitě okolního vzduchu, záleží na vlastnostech filtru. Je-li jediný a ne příliš kvalitní, prostředí domácnosti tím příliš neprospějete, prach se po vysátí bude v nepatrných částečkách dál vznášet všude kolem vás. Mnohem větší službu zastane kvalitní HEPA filtr, ještě lépe, je-li omyvatelný, dostatečných rozměrů i tloušťky. Účinnější je také filtrace několikanásobná. Vysavač vybavený HEPA filtrem nabízí precizní a jemnou filtraci, proto se doporučuje i do domácností, kde žijí alergici. U sáčkových vysavačů posuzujte pokud možno materiál, z něhož jsou vyrobeny sáčky, i jejich sílu - mohou být jednovrstvé i vícevrstvé. Účinná je také filtrace přes vodu (bezsáčkové vodní vysavače).

SÁČKY NEJSOU TŘEBA
Pokud ovšem nezvolíte populární typ vysavačů - bezsáčkový. Má proti sáčkovému tu výhodu, že jeho výkon s plnící se nádobou na nečistoty neklesá, a zároveň nemusíte ztrácet čas a vlastně ani peníze dokupováním sáčků. Tento typ využívá cyklonový efekt - nečistoty se díky obrovské odstředivé síle v separační nádobě odstřeďují, a to i ty malé. Vzduch je pak dočišťován např. pomocí HEPA filtrů. Údržbu představuje pouze občasné vyprázdnění naplněné cyklické nádoby a omytí filtrů. Chcete-li mít u jednoho výrobku na výběr, zda použít sáček či nikoli, můžete zvolit vysavač, u něhož pro dokonalou hygienu použijete filtrační sáček, při vysávání velkých nečistot postačí prachový zásobník.
 
NĚCO NAVÍC
Speciální příslušenství sice nezlepší výkon vysavače, ale usnadní jeho používání vurčitých podmínkách a na různých površích. Jistě oceníte dostatečně dlouhou samonavíjecí šňůru, teleskopickou trubici, nejlépe z oceli či nerezu, která umožní vysát i pavučiny z vysokého stropu a nebude se ohýbat, velká zadní kolečka zase usnadní pohyb po místnosti, jsou-li pogumovaná, šetří povrch podlahy. Na koberce se budou hodit rotační kartáče, na tvrdé povrchy, na čistění čalouněného nábytku či na parkety speciální hubice. Zvláštní příslušenství také snadněji odstraňuje zvířecí chlupy atd.
Čím bude vysavač při provozu méně hlučný, tím lépe, stejně jako je výhodná automatická regulace sacího výkonu nebo ukazatel naplněnosti sáčku či zanesení filtru. Vysavače nabízejí i další funkce, třeba tu, která zabraňuje nepříjemným pachům (např. z vysátých zvířecích chlupů). Více budete spokojení také s takovým výrobkem, který má omyvatelný filtr chránící motor proti nečistotám, nebo jiným, jehož motor je uložen v hermeticky uzavřeném prostoru, který zajistí, aby se žádný vzduch nedostal nekontrolovatelně ven.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama