Úvod > bydlení > Naprogramovaná domácnost

Naprogramovaná domácnost

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2007 Číslo 3
Autor:    foto Moeller, Homestyle, Alax, JBP tech
Naprogramovaná domácnost

Vžijte se do současnosti. Jak to u většiny z vás doma vypadá? Před odjezdem na víkend běháte po bytě a stahujete kohouty topení, pro jistotu vyndáváte elektrickou šňůru varné konvice ze zásuvky (občas je totiž schopná sama zapnout), narychlo u dětí v pokoji roztahujete žaluzie, aby to aspoň ty kytičky přežily... To všechno si dnes můžete ušetřit, když si do domácnosti pořídíte interaktivní řídicí systém, který se předem naprogramuje, a všechny tyto rutinní úkony pak vykonává za vás. Nemusíte byt ani příliš technicky zdatní, protože programuje odborník, na druhou stranu byste vřelejší vztah k technice asi mít měli.
 
CO VŠECHNO SE DÁ NAŘÍDIT?
Lze například naprogramovat vytápění na stálou vnitřní teplotu, nebo podle venkovní teploty či denní doby a dne v týdnu. Předem nastavit se dají i žaluzie - jejich rozevírání a zavírání nařídíte na rozednění, setmění nebo danou hodinu. Velmi pohodlné je i navolení příchodové světelné scény - po příchodu do bytu se nejprve rozsvítí světla v chodbě, pak se postupně rozsvěcují na dalších místech (ve zvolené intenzitě), kde obvykle zůstáváte. Praktické je i odchodové tlačítko - jedním stiskem vypnete všechna světla, nebezpečné zásuvky, topení začne méně topit, zapojí se bezpečnostní zařízení...
 
DOMÁCÍ MANAŽER
Mozkem celého systému je řídicí a vizualizační jednotka s displejem v podobě malé krabičky na zdi, která se nazývá Home manager. Home manager je určen nejnáročnějším uživatelům, protože dokáže řídit velké množstvífunkcí v bytě - od změny intenzity osvětlení a řízení žaluzií, přes řízené vytápění, klimatizaci či přípravu teplé užitkové vody až po řízení solárních panelů nebo simulaci přítomnosti v bytě. Máte-li hlouběji do kapsy a nepotřebujete-li ovládat „na dálku" ve vaší domácnosti téměř všechno, je k dispozici Room manager, odlehčená verze Home managera za výrazně nižší cenu. Používá se pro zónové řízení vytápění až tří místností (teplota může být nastavena na komfortní, noční, protimra-zovou nebo stand-by), případně pro časové spínání spotřebičů a další funkce.

JAK TO VLASTNĚ FUNGUJE?
Toto řízení domácnosti probíhá pomocí radio-frekvenčního systému Xcomfort, což znamená, zeje k jeho zavedení potřeba jen minimálního množství kabelů. Jde totiž o „bezdrátový" systém, který pro přenos povelů používá jen radiový signál. Využít lze při modernizaci stávajících elektroinstalací, při rekonstrukcích i u novostaveb. Co tedy funguje místo kabelů? Systém obsahuje za prvé spínací prvky (aktory), které mohou být umístěny přímo ve spotřebičích (svítidlech, roletách), nebo v samostatných instalačních krabicích. Druhou součástí systému jsou senzory v podobě nástěnných tlačítek, bezdrátových termostatů, teplotních senzorů nebo třeba detektorů pohybu. Umístěny mohou být vlastně téměř kdekoli přilepením (například vypínač na zdi), případně mohou být i přenosné (to pak jde o dálkové ovladače).
 
MOBIL NIKDY NESPÍ
Kdo je nerozlučný přítel s mobilním telefonem, může pomocí něj ovládat, aniž sedí v bytě, například žaluzie, rolety nebo vytápění. Když se tedy vracíte z víkendu a potřebujete zapnout topení předem, abyste přijeli hezky do teploučka, stačí předem nadefinovanou zprávou SMS topení zapnout. V praxi to vypadá tak, že zadáte PIN a následně pošlete z telefonu příkaz ve tvaru „Topení zapnout". Mobilním telefonem se dá dále z prostředí mimo domov kontrolovat stav jednotlivých zařízení v bytě a také to umožňuje montážním firmám spravovat celý váš systém přes mobil. Nutná je k tomu jedna podmínka - váš Home manager musí být připojen ke GSM-SMS komunikátoru.

MALÝ PŘÍKLAD
Představte si, že jste majitelem domku s klasickou elektroinstalací a zdrojem tepla i ohřevu vody je plynový kotel. Přejete si ovládat topení i ohřev vody mobilem a zároveň chcete znát stav zabezpečovacího zařízení v době, kdy jste mimo domov. Pokud použijete radiofrekvenční systém, podaří se to s minimální mi zásahy. Místo prostorového termostatu v obýváku se použije bezdrátový - pro snímání teploty i případnou ruční korekci. Pro kompletní regulaci vytápění včetně řízení podle venkovní teploty se do domu instalují bezdrátové senzory teploty (venkovní teploty, teploty kotle a teploty bojleru). Pro spínání kotle a ohřev vody jsou instalovány dva spínací akto-ry přímo v kotli. Home manager je v garáži -pouze zde je nutné udělat hrubé práce spojené s instalací rozvaděče a napájecího přívodu z původního rozvaděče.
 
CO TÍM ZÍSKÁTE?
Jednak dokonalou regulaci kotle podle venkovní teploty, jednak řízení vytápění domu podle referenční místnosti. Přímo na Home manageru můžete upravovat časový program a čtyři nastavené teploty topení i časový program pro teplou vodu. Před odjezdem na dovolenou se dá aktivovat úsporný protizámrzový režim bezdrátovým tlačítkem v garáži. A jak využijete mobilní telefon? Jednak na aktivaci režimu „dovolená", když jste mimo dům, jednak se můžete dotázat na stav celého systému. Zjistíte-li například, že venkovní teplota u domu je minus patnáct stupňů a teplota v obýváku činí plus dvanáct, pošlete zprávu o aktivaci vytápění již šest hodin před příjezdem. Navíc pokud nejste doma a po vašem domě se někdo pohybuje, Home manager vysílá na váš mobil poplachovou zprávu.
 
VŠE PŘES POČÍTAČ
Řízení vaší bezdrátové elektroinstalace se dá ovšem přenést i do domácího počítače. Stačí k tomu malá krabička - komunikační a vizua-lizační interface - která se do počítače připojuje pomocí rozhraní USB. Pak zbývá jen nainstalovat příslušný software a myší měnit nebo nastavovat požadované úkony. Navíc pokud máte doma trvalé připojení k internetu pevnou linkou, můžete odkudkoli sledovat, co se děje v domě (kde se svítí, jaký běží spotřebič... ), případně nastavovat další požadavky.
 
DOTYKOVÉ DISPLEJE
Firmy dnes nabízejí elegantní náhradu PC, a to dotykové displeje (touchscreeny). Jde vlastně o jednoúčelový počítač, který lze trvale upevnit na stěnu, čímž získáte přehled o všem, co se právě děje v kterékoli části domu bez nutnosti mít právě spuštěný počítač. Prodávají se různé velikosti i zobrazení (černobílé i barevné) a nemají ani myš, ani klávesnici. Pokud na displej poklepete v určitém místě prstem, vykoná určitou funkci nebo zadá konkrétní povel.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama