Úvod > bydlení > Bydlení podle vastu šastra

Bydlení podle vastu šastra

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Google+  foto -net-
Bydlení podle vastu šastra

Lidé odjakživa hledají návod na to, jak si zařídit dům, byt, aby se v něm cítili dobře. Jednou z cest jsou i různé principy, vycházející ze starých učení o souznění s přírodou. Vedle čínského feng šui, našlo své místo v designu a architektuře také indické vastu šastra.

 

Vastu šastra je učení, které se zabývá architekturou, designem a budováním prostředí v souladu s přírodními zákony. Tato nejstarší část architektury vychází z védských textů, které jsou postaveny na specifických pravidlech a nařízeních mudrců té doby. Některé z nich jsou v určitých oblastech populární a používané i v dnešní době. 
Lze ji aplikovat od výběru správné strany kopce, na němž si chceme postavit dům, od celkového položení pozemku přes tvar budovy, až po rozmístění jednotlivých místností. Vastu ale také diktuje velikosti jednotlivých detailů v místnostech, výšku stropů, střechy, rozměry vchodů, oken…

 

Dá se říci, že pokrývá téměř všechny kroky stavby.  A pokud přitom využijeme pět základních prvků: země, vítr, světlo, energie, vzduch, měli bychom dosáhnout nejenom harmonie v bydlení ale také estetické stránky věci.
Starověká moudrost praví, že vastu je založeno na dvou silách: pozitivní a negativní, které jedna druhou na povrchu země neustále ovlivňují. Tyto síly se vyruší vždy, pokud je ve volném prostoru postavena jakákoli stavba. Tím vlastně dochází k jakémusi vyrovnání.
Pravý stav věci pak bude nejspíš ten, že vastu šastra vznikalo v horkých klimatických podmínkách Indie, kde bylo třeba respektovat takové věci jako proudění vzduchu, stíny během dne, krytí příbytků při přírodních pohromách, pevné základy, apod.

 

Co radí vastu šastra v interiéru
Nabízíme vám pár rad z obrovského souboru doporučení tohoto učení. Možná se vám budou zdát poněkud zvláštní, ale při hlubším zamyšlení pochopíte, jak racionální mají základ.
1. Nestavte kuchyň, toaletu a místnost pro odpočinek vedle sebe.
2. Kuchyň by neměla být přímo proti hlavním dveřím.
3. Teplo produkující přístroje umístěte do jihovýchodního rohu místnosti.
4. Zrcadla, umývadla, vany, bidety umístěte podél severovýchodních zdí.
5. Toaletní mísa najde vhodné místo v severojižním úhlu.
6. Před hlavní bránu či dveře nestavte popelnici nebo lampu.
7. Vaše vchodové dveře by neměly být naproti vchodovým dveřím dalšího domu.
8. Počet oken a dveří by měl být v přízemí větší než v horních patrech.
9. Severovýchodní roh je čelo domu, a proto by měl být vždy čistý.
10. Neseďte ani nespěte pod rozsvíceným světlem.
11. Nevěšte si na zdi obrázky s válečnou a kriminální tématikou, či jinak stresující výjevy.
12. Zamezte tomu, aby na vchodové dveře padal stín.
13. Vždy byste měli stavět či rekonstruovat z nového materiálu.
14. Snažte se nemít v domě žádné kaktusy.
15. Studna uprostřed domu či pozemku je zcela nevhodná.

 

Co říci závěrem…
…vastu šastra je základní koncept energie, kteru sice nemůžeme vidět pouhým okem, ale můžeme realizovat a vidět jeho aplikace v různých formách a tvarech. Všichni velmi dobře víme, že znalosti, které obsáhne naše mysl se souborně nazývají věda, to co jde ,,za“ je duchovno. A proto vastu šastra není jenom věda, ale také most mezi člověkem a přírodou, který nás učí umění života.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama