Úvod > bydlení > Rolety, žaluzie, markýzy – letní zastínění pro okna, byty a terasy

Rolety, žaluzie, markýzy – letní zastínění pro okna, byty a terasy

Rubrika: Jak na okna a dveře    Vyšlo:
Autor:    Google+  foto archiv redakce a STOBAG
Rolety, žaluzie, markýzy – letní zastínění pro okna, byty a terasy

Sluneční paprsky jsou prý sice životadárné, ale čeho je někdy moc, toho je příliš. A tak přichází na řadu blahodárný stín. A pokud nemáme před domem či v zahradě nějaký pořádný košatý strom, musíme si k zastíněnému zákoutí pomoci sami.  V současné době existuje na trhu široká nabídka všelijakých rolet, žaluzií, závěsů, markýz apod., s jejichž pomocí si můžeme vytvořit příjemný chládek jak doma, tak i na balkóně, terase či v zahradě.

 

Podle čeho vybírat
Nejprve bychom si měli ujasnit k jakému účelu budeme zastínění pořizovat. Dále bychom měli brát zřetel na celkový estetický dojem, a tedy zohlednit vhodný typ i barevnost produktu. Důležitá je samozřejmě také finanční stránka věci, ale zde je třeba mít na paměti, že pořízení žaluzií, markýz, rolet apod. je dlouhodobá investice. Proto je lepší dát přednost kvalitnímu výrobku, od kterého lze očekávat, že nám bude sloužit řadu let.

 

Žaluzie
Tento typ zastínění tvoří jakousi základní nabídku, která se dále dělí na horizontální žaluzie a vertikální žaluzie. Horizontální žaluzie se nejčastěji používají v oknech panelových domů. Vyrábějí se v široké škále barev, takže mohou vhodně dotvořit ráz jednotlivých místností. Navíc velmi účinně nahrazují tolik dříve používané, leč prach lapající závěsy. Umísťují se mezi okna, a nebo v případě špaletových oken na jednotlivá křídla. Navíc jsou k dostání i speciální pro střešní okna. Vertikální žaluzie bývaly dříve výsadou kancelářských oken. Dnes po nich sáhnou nejspíš ti, kterým nepřirostly k srdci jak klasické hliníkové žaluzie, tak i rolety a závěsy. Vyrábějí se z dobře udržovatelných materiálů, na které se nechytá prach. Navíc si můžete vybrat z palety odstínů, ladících s ostatním bytovým zařízením.   

 

Rolety
Naštěstí už dávno odzvonilo roletám, které neustále padaly z oken, nenavíjely se, zadrhávaly a bylo s nimi víc práce než užitku. Dnešní typy odrážejí moderní design i ovládání. Můžete si tak vybrat rolety na elektrický pohon, na dálkové ovládání nebo takové, které pracují na principu časových a světelných čidel. A protože klasika je vděčná, k dostání jsou i ty s ovládáním pomocí šňůrky, řetízku či pružiny. Látkové rolety můžete barevně přizpůsobit jednotlivým místnostem. Rovněž lze zvolit takový materiál, který bude více či méně propouštět světlo, tedy podle toho, jak velké potřebujete v daném prostoru zastínění. Současné látky jsou navíc kvalitní, stálobarevné a antistatické. Co je důležité, že roletovou tkaninu lze vyměňovat.
Rolety jsou vhodné jak pro plastová tak eurookna, dobře se kombinují s dalším stínícím vybavením: závěsy, záclonami, atd. Pořídit si můžete také tzv.střešní roletky. Kromě těchto vnitřních rolet existují i vnější, které se montují nad okna z vnější strany domu a kromě zastínění mají také bezpečností funkci.

 

Markýzy
Zastínění teras či sezení v blízkosti domu ideálně vyřeší výsuvná markýza. Tento typ zastřešení je vyroben z textilu a je svinovací. Ovládá se buď ručně s pomocí kliky anebo elektromotorem. Ten zajišťuje svinování a navinování nejčastěji v kombinaci s elektromagnetickou brzdou, spínači a dnes už většinou i řídící elektronikou. Stačí tedy stačí zmáčknout tlačítko a markýza se buď rozvine anebo svine. Pro větší pohodlí existují markýzy s dálkovým ovládáním a větrnými či dešťovými čidly, které markýzu svinují při špatném počasí a také v závislosti na denním světle. 

 

Slunečník
Klasika, která nechybí snad v žádné zahradě. Pokud jste se rozhodli pořídit si tento typ zastínění, měli byste vědět, že jednou ze záruk poskytnutí komfortu je polohovatelnost slunečníku. Rovněž byste měli dbát na způsob ukotvení slunečníku do podstavce. Ten by měl být stabilní, tedy dostatečně těžký, aby ho neodnesl případný vítr..   

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.

Levné povlečení pro tebe!
V obchodě Tvoje povlečení najdete hladké bavlněné povlečení, oblíbené mikrokrepové a krepové povlečení, které nemusíte žehlit, flanelové povlečení i luxusní saténové povlečení.reklama