Úvod > bydlení > Design by Václav Šebek - fotografické kompozice a židle na míru

Design by Václav Šebek - fotografické kompozice a židle na míru

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Google+  foto Václav Šebek
Design by Václav Šebek -  fotografické kompozice a židle na míru

K tomu, abyste zachytili v hledáčku fotoaparátu život, který nezemře s prvním cvaknutím, ale bude pulsovat dál prostřednictvím fotografií, je třeba rozumět nejenom řemeslu, ale také objektům, situacím a místům, které chcete zvěčnit… 
 
Designer Václav Šebek začínal s fotografováním ještě na základní škole. Základy techniky při práci s klasickým filmem získal v místním fotokroužku, ale až teprve s příchodem digitálu objevil možnosti, které nabízí moderní fotografie. První větší práce vznikaly na kompaktním fotoaparátu a po té zrcadlovce s výměnnými objektivy. Nadšení a elán ho od té doby již neopustily.

 

Ve vašich fotografiích převládá příroda, architektura, krajina. Proč jste zvolil právě tato témata?
 
Tato témata mám nejraději, protože jak příroda, krajina tak i architektura jsou v různých ročních obdobích i samotných měsících, focené z jednoho místa, pokaždé jiné. (Slunce, obloha, tráva, stromy...) Je zajímavé pak zpětně sledovat ona místa v proměnách času i doby.
 
 
Nelze si nevšimnout toho, že z vašich snímků čiší nálada. Ať už je to příjemný pocit z ranního mořského příboje, jiskřícího v probouzejícím se slunci či naopak závan nostalgie ze šumavského podzimu. Je to dílo náhody, štěstí či prochozených kilometrů a časných ranních vstávání?
 
Když řeknu, že je to pouze prochozenými kilometry a ranním vstáváním, tak také nebudu říkat pravdu, protože je to samozřejmě i trochu štěstím a náladou. Musíte mít vztah k tomu co fotíte, musíte to mít ráda, musí vás to bavit. Na fotografii se odrazí i sebemenší nechuť, např. právě k tomu rannímu vstávání do mlhy či deště. Navíc krajina, kterých se v mých pracích objevuje nejvíc, má ještě jedno plus. Je dokonale pravdivá… 

 

Říká se, že s technikou člověk dosáhne ve fotografii třetího rozměru. Jen se nebát… A vy se evidentně nebojíte…
 
Vzhledem k tomu, že se zajímám i o technickou stránku fotografií, a vývoj techniky jde rychlým postupem dopředu, baví mně experimentovat s různými objektivy a snažím se vnášet do fotografování kreativitu. Je to tak jak říkáte, třetí rozměr, ale pokaždé jiný, tedy podle toho, jakou použiji techniku. 
 
 
Stále mi zde ale chybí lidský prvek…
 
Takový ten obecný lidský prvek pro mne představují lidé v různých kapelách ( Divokej Bill, Medvěd 009, Čechomor a jiné rockové kapely), které ale fotím pouze z přátelství. Nicméně do budoucna se nebráním myšlence fotit i lidi (pokud mně zaujmou) stejně tak jako teď například krajiny.

 

Divokej Bill, Čechomor, to jsou přímo ikony hudební scény. Jak vám to podařilo?
 
Nejdříve jsem kapely fotil pouze z kamarádství, ale po jejich poptávce po fotkách jsem začal dělat fotografie i na webové stránky kapel.
 
 
Řekla bych, že fotit lidi není obecně jednoduché. A co teprve kapely…
 
Toto je otázka praxe. Přijde mi hlavně velice zajímavé si na nočních koncertech pohrávat s barvou světel. Můžete tak podtrhnout situaci, atmosféru, která je vlastně jedinečná už právě tím, že se jedná o koncert, navíc známých a oblíbených skupin.
 
 
Fotografování není váš jediný umělecký počin. Zabýváte se rovněž designem nábytku...
 
Zabývám se především výrobou a designem židlí, protože je možnost do nich vnést kouzlo starých uměleckých slohů i moderního designu. Nesmím opomenout zmínit důležitost práce se dřevem jako takové.
 
 
Proč právě židle?
 
Víte, jak se to říká: Kdo má židli, ten bydlí....
 
 
Vy tedy židle nejenom navrhujete, ale také vyrábíte. Nakolik je toto spojení výhodné?
 
Pro zákazníka je velice důležité a přínosné, když může výrobu a design svého nábytku, v rámci možností, ovlivnit. Baví mě vytvářet věci na míru, projít s klientem cestu od prvního zadání až k finálnímu výrobku.  (dřevěné židle navrhované a vyráběné designérem Václavem Šebkem najdete na http://www.zidle-sebek.cz/ - poz. redakce)  
 
Každý umělec má nějakou vizi. Jaká je vize Václava Šebka fotografa a designera?
 
Mou vizí do budoucna je nebát se experimentovat a jít stále do nových a nových nápadů, které u fotografií nemají žádné hranice.
 
Děkuji za rozhovor.
 

Líbily se vám fotografie Václava Šebka? Pak přijměte pozvání do jeho internetové galerie: www.fotosebek.cz
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama