Úvod > bydlení > Interiérové dveře pro Vás

Interiérové dveře pro Vás

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    foto SEPOS a archiv dodavateků
Interiérové dveře pro Vás

Reportáž ze  světa kde vám „ukáží dveře“ a vy budete spokojeni...
 
Život člověka se odjakživa dělí na svět „přede dveřmi a svět za dveřmi“. Vypovídá o tom pestrá paleta používaných úsloví – jsou místa, kde máme „dveře otevřené“ a naopak události, které probíhají „za zavřenými dveřmi“. Svoji nelibost vyjadřujeme „prásknutím dveřmi“, poslat dítě za dveře byl donedávna nepříjemný trest.

 

Dveře jsou také otevírány „jménem zákona.“ Rány do dveří a jejich pomalá, ale neodvratná likvidace patří k hororovým scénám, při nichž se bezděky krčíme, nabíhá nám husí kůže a držíme dveřím palce. Není třeba pokračovat abychom si uvědomili, že obyčejné dveře jsou více, než výplní otvoru. Jsou garantem našeho soukromí a bezpečí. Také se významnou měrou podílejí na bytovém designu. Mimořádnou pozornost věnovali dveřím už naši předkové. Obdivujeme nejen masivní nádherné a rozměrné dveře na panských sídlech, ale svojí opravdovostí nás oslovují  i bytelné oprýskané dveře chalup našich prababiček. Nevím, jestli se o to nějaký psycholog už nepokusil, ale design dveří může hodně vypovídat o lidech, kteří za nimi žijí.

 

Na návštěvě mezi dveřmi     
Na Vysočině, kde byl odjakživa dostatek kvalitního dřeva působí firma, která vám nabídne dveře podle vašeho přání. A co víc, splní očekávání o kterých jste dosud ani netušili, že by vám je mohly splnit obyčejné dvéře. Je to tím, že společnost SEPOS soustředí ve své nabídce produkci mnoha výrobců a zajímavých dveří je tu k vidění opravdu výjimečně mnoho. V rozhovoru s panem Kozubíkem, majitelem společnosti SEPOS, jsem se dozvěděl o dveřích řadu zajímavých informací. Když hovor končil nedivil jsem se, že patří k jejich významným  dodavatelům.

 

Také máte dveře  „z papíru?“
Prohlídka mnoha variací dveří mi trochu vzala dech. Neměl jsem tušení o rozsahu možností, které dnešní výroba nabízí. Superbezpečné dveře vchodové, dveře klasické,  masivní, prosklené, tradičně dělené i hladké, moderní či barevně lakované, všechny v mnoha variantách. Vůbec nechápu, proč jsou všude okolo nás ledabyle natřené bílé „kulisy“? My  doma jsme si už na panelákové dveře zvykli. Všichni o sobě víme, co děláme a všichni můžeme komunikovat, aniž bychom se namáhali s jejich otevíráním. Na druhé straně, jakmile ťukám do klávesnice, nespí celá rodina. Naopak mě ruší pes v hale, když pije z misky, nebo louská granule.
Takže se hned ptám i za vás: Jak to, že ve většině bytů jsou takové podivné  ne-dveře?
 
Majitel firmy mi vysvětluje, že stavební firmy musely šetřit vždycky a nyní dvojnásob. Konkurence je obrovská a vyhrává ten, kdo předloží nejlevnější nabídku. To nutí firmy kupovat co nejlevnější materiály. Dveře, dá-li se tak těmto výplním z tvrzené lepenky na lehkém rámu ještě říkat, stojí pár stovek. Uvnitř, mezi povrchovými deskami takových dveří je papírová plástev-voština. Dají se tedy lehce prorazit, ale hlavně jejich zvuková prostupnost je vysoká a tuhost naopak nízká, mohou se snadno kroutit, takže potom navíc nedoléhají.
 
Dveří je zapotřebí v domě hodně a volba těch levných přinese značnou úsporu. Proto jsou také oblíbeným sortimentem obchodních řetězců. V skutečnosti jsou vlastně drahé, protože pokud nejste spokojení, můžete si je různě upravit, například přikoupit čalounění, jenže v součtu to přijde na víc, než kvalitní dveře.

 

Interiérové dveře jako v usedlosti
Osobně mě zaujaly dveře s dekorem se zajímavou kresbou tradičních dřevin, které by nejlépe dotvořily náš klasický interiér. Spolu s dřevěnými zárubněmi vypadaly solidně a navíc, díky nápaditému dělení, každé reprezentovaly osobitý styl. Byl jsem poučen, že volbou takových dveří nelze udělat chybu.
„Jsou z moderního, stálého materiálu MDF – vysvětluje majitel, „vyráběného metodou suchého lisování jemné disperze dřevité hmoty při vysokém tlaku a teplotě. Spojovacím materiálem je lignin, látka, která se uvolňuje při ohřevu dřeva. Při výrobě  z MDF se nepoužívají epoxidové pryskyřice a fenol, škodlivé lidskému zdraví. MDF desky se tedy podobají dřevovláknitým deskám, ale kvalitativně jsou daleko výš a výplň tvoří dřevovláknitá složka. Povrch je pokryt speciální CPL folií, je k nerozeznání od klasické dýhy a imituje ji i pórovitým povrchem. Kvalita je tak dokonalá, že při náhodném dotazu zákazníci považují laminované dveře za originál a dveře z masivu za imitaci.“
Tyto dveře mají vyšší odolnost na otěr a lehce a dobře se udržují. Klasickým materiálům tak konkurují nejen cenou, ale vysokou užitnou hodnotou a praktičností. S ohledem na čtyřnohého člena domácnosti je považuji za ideální a hned bych si je odvezl.
 
Dřevěné dveře
Ovšem dřevo v bytě, to není jenom luxus, je to životní styl. Dřevo prožívá v bytovém stavebnictví renesanci. Vedle nenahraditelných estetických hodnot je při současném precizním opracování a povrchových úpravách znovu oceňované i z hlediska konstrukčního.
Se stoupajícími nároky na úroveň bydlení stále roste i zájem o interiérové dveře z masivního dřeva včetně zárubní. Takové dveře opravdu zásadním způsobem změní tvář interiéru a jsou dominantním prvkem určujícím jeho povahu. Firma SEPOS je nabízí v různých typech, druzích a variantách (jednokřídlové, dvoukřídlové, posuvné, skládací, shrnovací) včetně zárubní. V nabídce jsou i atypy – můžete si zvolit prosklení, povrchovou úpravu, kování i montáž do dřevěných či ocelových zárubní.

 

Zamyšlení na závěr?
S majitelem firmy panem Kozubíkem se o dveřích dobře povídá a bylo by toho ještě hodně, co bych rád napsal. Všichni už víme, že dveře jsou pro útulný domov zásadním prvkem, dotváří celkový dojem nejen zpracováním, ale i začleněním. Největší problém vidím ale v tom, že už všichni nějaké dvéře doma máme. A protože já s těmi svými nejsem spokojený, tak mi to povídání trochu kazí náladu.  Sděluji své rozladění panu Kozubíkovi a dostal jsem radu, o kterou se chci rozhodně podělit:
„Musíte změnit pohled na problém. Žijete ve stejném omylu jako většina lidí a berete dveře ve vašem bytě jako součást nemovitosti, Slovák by řekl – nehnutelnosti. Vaše dveře, ale nejsou něco s čím se nedá pohnout. Naopak, dnešní rychlé technologie umožňují, abyste si vybral svoje dveře přesně podle účelu i v souladu se svým osobitým bytovým designem. Výměna stávajících dveří a zárubní je dnes je rychlá a snadná operace. Montáž je jednoduchá, probíhá suchou cestou. Až se rozhodnete, jednou ráno přijedou montéři a do večera můžete mít zcela jiný byt. Není to nic složitého ani mimořádně dražšího, než výměna prosezené sedací soupravy. Tak to rozhodně stojí za zamyšlení.“
 

PS. Hned v hale mě zaujaly nádherné vstupní bezpečnostní dveře s vnitřním rozvorovým systémem, ovládané jedním klíčem. No prostě za devatero zámky… znáte to. Zeptal jsem se na cenu a zavřel oči. K mému překvapení byla nižší, než dodatečná úprava, kterou jsem si nedávnou dopřál. Navštivte prezentaci www.sepos.cz a mějte oči otevřené. Připravte se, že si vyberete!

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama