Úvod > bydlení > Obrazy, plakáty, grafiky… aneb dekorace na stěnu

Obrazy, plakáty, grafiky… aneb dekorace na stěnu

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Google+  foto archiv redakce
Obrazy, plakáty, grafiky… aneb dekorace na stěnu

Nedávno jsem vyrazila na návštěvu k přátelům. Seděli jsme v obývacím pokoji a já se stále nemohla zbavit pocitu, že v té místnosti ,,něco“ chybí. Ač velmi vkusně a moderně zařízená, nesálalo z ní právě teplo domova, ale naopak chlad. Pak mi to došlo, nikde ani obrázek!
 
To se velmi snadno řekne, pověs si obraz, namítne jeden. Ale jaký bude ten nejvhodnější? Já žádný nemám, posteskne si druhý. A odkudsi z davu se ozve třetí, že on tedy obrazy vůbec „nemusí“.

 

Co, kam
Nejprve bychom si měli připomenout, že ne každý obraz se hodí do každého interiéru. Než se tedy rozhodnete pořídit si nějaký ten zútulňující prvek, zamyslete se nad tím, v jakém stylu je zařízený pokoj, kde by měla dekorace viset. Starodávný obraz po babičce by se totiž v moderně zařízeném interiéru vyjímal jako pěst na oko, stejně jako Cambellovy polévky mezi starožitným nábytkem. Pokud ovšem prohodíte obraz s proslulými konzervami Andyho Warhola, vše bude nepochybně v pořádku. Romantické ložnici dopřejte něžnou grafiku a nezapomeňte ani na fotografie. Obzvlášť černobílé dodají prostoru tu správnou atmosféru. Dětem nevnucujte „roztomilé“ krajinky a nabídněte jim například záběry z divoké přírody. Ty jsou, navíc v plakátovém provedení, momentálně žhavým trendem. A jelikož snímky povětšinou pocházejí z produkce National Geographic, je jasné, že zde hovoříme také o kvalitě.

 

Vybíráme správné „šaty“
Obraz je jako člověk, proto šaty – rámy, pasparty – vybíráme tak, aby slušely především obrazu a nikoli doplňovaly interiér. Jedině tak vynikne jeho krása a myšlenka. To platí i o grafikách, fotografiích či plakátech. Rám by měl nejenom vhodně ladit s tématem obrazu a stylem produkce, ale také být v odpovídající velikosti. Vedle klasických bílých paspart můžete zvolit i provedení, vhodně doplňující barvy obrazu. Na rozdíl od klasických děl, která mohou být v určitých případech umístěna na zeď i bez rámu, grafiku nebo plakát vždy nechte zapaspartovat nebo zarámovat. Pokud si nevíte rady, jaké „šaty“ vybrat, poraďte se s odborníky v rámařství.  

 

Dobře viset, to je věda
Malý obrázek na obrovské stěně bude vypadat jako ztracenec, protože tam je místo pro větší dílo. Miniaturkám budou slušet malé výklenky, výstupky apod., ale také „sousedi“, tedy obrázky se stejnou či podobnou tématikou. Nástěnné dekorace by měly viset přibližně v úrovni očí, rozměrnější obrazy či plakáty klidně výš. I když jste si už vybrali vhodné obrazy i stěnu, kterou budou zdobit, rozhodně se ještě nepouštějte do vlastního aktu věšení. Není totiž nic jednoduššího než bezmyšlenkovitě zatlouci skobu do zdi, abyste pak zjistili, že obraz je nakřivo nebo visí příliš blízko jednoho či druhého rohu místnosti, případně souseda. Na takovou operaci je tedy třeba se důkladně připravit. Vezměte obrazy, obkreslete je na balicí papír, vystřihněte a připevněte kouskem lepící pásky na stěnu. A pak už je můžete přemísťovat o sto šest a hledat místo, které nejideálněji splní vaši představu. Ale nezapomeňte vše ještě pečlivě proměřit metrem.    

 

Rada na závěr
Nelíbí se vám plakáty a pořízení originálů grafik či obrazů je pro vás finančně náročné? Nemusíte zoufat. V současné době lze vybírat z velmi zdařilých reprodukcí starých mistrů v již dostupných cenových relacích. A pokud vám rámař vybere i správné „ošacení“, budete s výsledkem spokojeni stejně, jako byste vlastnili originál.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama