Úvod > bydlení > Kuchyňské dřezy - důležitá součást kuchyně

Kuchyňské dřezy - důležitá součást kuchyně

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Autor:    Google+  foto archiv firem
Kuchyňské dřezy - důležitá součást kuchyně

Ač by se na první pohled zdálo, že s příchodem myčky ztratil dřez své výsadní postavení, rozhodně tomu tak není. Stále je to praktický pomocník a navíc se z něj v poslední době, s příchodem nových materiálů, stal i designový doplněk. Nový dřez bychom tedy měli vybírat nejenom s ohledem na funkčnost, ale také vzhled. Hledáme přeci vybavení, které buď umocní styl kuchyně nebo do něj při nejmenším zapadne. Pořídit si typ, který nás sice možná nadchnul, ale později bude v interiéru působit jako pěst na oko, by byla jenom zmarněná investice s ,,parádně“ disharmonickým výsledkem.

 

Typ pro vás
Nejprve bychom měli vycházet z velikosti. Pokud hlavní funkci mytí u vás zastává myčka, postačí vám menší odkapávací plocha, na jejíž úkor pak přibude druhá vana pro oplachování zeleniny, ovoce či dalších produktů, které je třeba před kuchyňským zpracováním omýt. Některé dřezy jsou vybaveny i posuvným prkénkem pro krájení potravin, případně k odstavení hrnce s horkým obsahem. Vedle klasických obdélníkových tvarů si do kuchyně prorazily cestu i designové trojúhelníky, ovály, čtverce. Dřez lze zabudovat do linky obvyklým podélným způsobem, ale také do rohu. Tohle řešení, ale bývá poněkud problematičtější, protože je náročné na místo i světlo. Pokud vlastníte dostatečně velkou kuchyň, zamyslete se nad umístěním dřezu v prostoru. Takový ostrůvek nejenom dotváří zajímavé pojetí místa, ale současně je i praktický, protože nenarušuje pracovní plochu linky. Nutno ale podotknout, že zabudování je finančně nákladnější, vzhledem k atypickému rozvedení vody.

 

Smalt, nerez, kámen, dřevo?
Nadvláda smaltovaných dřezů je už dávno pryč a ani nástupce smaltu – nerez, nevládne na první příčce v oblíbenosti sám. Kuchyň tak obohatily i další materiály jako keramika, umělý kámen a také tropické dřevo. Nerezové dřezy se zdokonalily do různých povrchových úprav. Vedle leštěných povrchů jsou na trhu i různě strukturované. Ty jsou nejméně náročné na údržbu. Dobře se udržují také keramické dřezy. Jelikož se vyrábějí z tvrzené keramiky, jsou odolné proti nárazům a poškrábání, a mají stálobarevný, žáruvzdorný povrch. Vzhledem ke speciální povrchové úpravě na nich nebývají vidět ani kapky vody a díky příjemným pastelovým barvám můžete najít provedení, co nejvhodněji ladící s ostatním vybavením kuchyně. Co se týká umělého kamene, který většinou tvoří směs křemíku a akrylátu, oblíbí si ho zejména ti, kteří se nechtějí zatěžovat náročnou údržbou, a přitom mít zajištěnu dostatečnou hygienu. Je možné použít i přírodní kámen, ale zde mluvíme již o vyšší finanční investici.
 
Příznivci nanotechnologií pak ocení tzv.cristadur, který bývá také někdy označován jako nanogranit. Tento materiál v sobě skrývá kombinaci dokonalých užitkových vlastností a designového vzhledu. Jeho hlavní předností je 100% hygieničnost, protože obsahuje částice stříbra, díky jemuž pak dřez zamezuje množení bakterií a vzniku jako takovému.

 

Baterie, drtiče
K dřezu patří baterie jako poklička na hrnec. I jejímu výběru věnujte patřičnou pozornost. Keramickým dřezům sluší méně nápadné baterie, nejlépe v barvě dřezu. Chromovanou baterii posaďte do nerezu nebo umělého kamene. Kdo má rád designové vychytávky, určitě neodolá pákovým bateriím s osvětlením, kdy proud studené vody svítí modře, vlažné fialově a teplé červeně. A stejně jako v předcházejících příkladech, i v tomto případě platí, že za ,,modernu“ se platí…
 
Není to sice ještě pravidlem, ale čím dál častěji jsou součástí nových kuchyní také drtiče odpadků, které se montují právě do dřezu. Tento pomocník je výhodný ve chvíli, kdy nejsme schopni uhlídat, kolik nečistoty spadne do odtoku. Díky němu totiž odpadá následná starost se zprůchodněním odpadu při ucpání. 

 

Nezapomeňte
V řadě domácností dnes sice funguje myčka nádobí, přesto se najde dost toho, co je třeba ve dřezu umýt. Abyste si při práci u dřezu spíš neublížili, měli byste při jeho instalaci pamatovat na správnou ergonomii. Vězte tedy, že optimální výška dřezu vůči výšce naší postavy by měla být taková, při níž se mírně pokrčené ruce dotýkají dna dřezu, aniž bychom se přitom jakkoli hrbili. I proto bývá dřez většinou umístěn výše než ostatní pracovní plocha.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama