Úvod > bydlení > Dětský pokoj a jeho proměny

Dětský pokoj a jeho proměny

Rubrika: Vše pro děti :-)    Vyšlo:
Autor:    Google+  foto archiv redakce
Dětský pokoj a jeho proměny

Stejně jako my dospělí, i děti potřebují své místo, kam se mohou ukrýt před ,,nepravostmi“ světa, kde je nikdo nebude rušit a kde si mohou v klidu hrát, snít, ale také se učit. Právě takové útočiště jim poskytne dětský pokoj.
 
Definice dětského pokoje platí pouze do té míry, že v něm bydlí děti. Jinak je ovšem natolik proměnná, že žádný jiný pokoj snad nemá tolik přívlastků jako ten dětský  - pro miminka, školáky, slečny, teenagery… a žádný jiný se nemění stejně rychle. S ohledem na tyto a další skutečnosti není zařizování dětských pokojů nijak snadné.

 

Prvních 6 let
Pořizovat miminku dětský pokoj, bude nejspíš zbytečné. Svůj svět začíná malé dítě chápat přibližně od dvou let věku. Aby se v něm cítilo dobře, měl by pokoj působit vzdušným a celkově harmonickým dojmem. K tomu nám dopomohou příjemné pastelové barvy, světlý nábytek, zaoblené tvary. Z vybavení nábytkem tvoří základní položku kvalitní postel, která, v případě, že dítě ve spánku ,,cestuje“ by měla mít mechanickou zábranu.
 
Při pořizování skříní se zaměřte na variabilní systém, který se dá v případě potřeby později doplňovat dalšími kousky. Dominantou takových pokojů bývají hračky. Otázku, kam s nimi vyřeší plastové kontejnery, které jsou lehké, opatřené kolečky, takže dítě s nimi může snadno manipulovat. Děti si rády hrají na zemi, proto nezapomínejte ani na kvalitní podlahovou krytinu.

 

Malí školáci 
Uběhlo pár let a znovu budeme přestavovat. Do pokoje přibude pracovní stůl s vhodnou židlí. Při hledání správného umístění myslete na dostatek denního světla, které by mělo přicházet na stůl zleva, v případě, že je pravák a u leváka naopak. Rovněž není nezanedbatelná ani celková pozice v místnosti, kterou by dítě od stolu mělo přehlédnout celou s důrazem na vchodové dveře. 
 
Sezení u stolu má být pro dítě pohodlné, proto je třeba zvolit správnou výšku pracovní plochy. Jelikož však děti v tomto období rostou velmi rychle a těžko bychom každého půl roku pořizovali nový pracovní stůl, ideální volbou bude variabilní sestava, tedy takový stůl, kde můžete pracovní desku libovolně nastavovat podle výšky dítěte. Dobrou pomůckou nám bude fakt, že ruce v lokti by měly při položení na stůl svírat pravý úhel. Pokud pracovní desku nastavíte moc nízko, dítěti se přetěžují krční svaly, vysoko upevněná deska pak namáhá ramenní klouby.
 
V otázce výběru židlí panují dva názory, jeden říká, že vhodná je židle na kolečkách kvůli snadné manipulaci, druhý poukazuje na fakt, že se děti rády na takové židli vozí, a tak se rozptylují při učení. Co by ale měly mít všechny židle společné, je nastavitelná výška sedáku, opěrky zad a područek.

 

Teenageři
V tomto věku je soukromí k nezaplacení a obzvlášť pokud společný pokoj obývají bratr se sestrou. Pokud to nejde jinak, rozdělte místnost na alespoň přibližně ideální polovinu paravanem, roletami, zkrátka čímkoli, abyste dětem dopřáli alespoň malý koutek jen pro sebe. Dohlédněte na to, zda ,,nevyrostli“ z postelí, pracovních stolů a židlí, doplňte jim úložný prostor o další skříňky, police apod., ale jinak nechte tvář pokoje čistě na nich. 

 

Pár tipů na závěr
- zařízení dětského pokoje konzultujte s dětmi, umožněte jim projevit vlastní kreativitu
- stůl a židli by měli malí školáci před nákupem vyzkoušet; je důležité, aby jim oboje vyhovovalo jak  po stránce ergonomické, tak pocitové
- nábytek volte v neutrálním designu, abyste ho mohli později snáz kombinovat s dalšími doplňky
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama