Úvod > bydlení > Domácí kancelář

Domácí kancelář

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Google+  foto archiv redakce
Domácí kancelář

S možnostmi tzv. práce doma se v našich bytech či rodinných domech zabydlela domácí kancelář – pracovna. Ať již ji využíváme pro klasickou pracovní činnost nebo nám slouží jako místo, kde po večerech studujeme nebo se věnujeme dalším pracovním úvazkům, vždy by měla svým vybavením splňovat nároky kvalitního pracoviště.
 
Vybudovat domácí kancelář či pracovnu není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Kdo si myslí, že vystačí s posezením u kuchyňského stolu na zcela nevhodné židli, za půl roku zjistí, že mu ,,odchází“ páteř, plotýnky i nervová soustava, protože se zkrátka mezi hrnci nedokáže na nic pořádně soustředit.

 

Velikost závisí na možnostech i typu práce
Pokud provozujeme činnost, při které nejsou nutné nároky na prostor, postačí nám i malá místnost, kam se vejde pracovní stůl, počítač, židle a skříň s pracovními pomůckami. Zapomeňte ovšem na řešení ,,a´la ze staré komory, či šatny“. Takové místnosti bývají pro tento účel až abnormálně malé a navíc jim chybí okno, tedy denní světlo. Jestliže je nutné, abyste se stýkali v kanceláři s klienty, snažte se, pokud je to jen trochu možné, vybudovat zvláštní vchod z venku, abyste oddělili soukromí od práce.

 

Stůl
Místo pro pracovní stůl vybírejte v návaznosti na umístění oken. Standardní výška pracovní plochy sice činí 80 cm, ale ne vždy odpovídá vzrůstu obyvatele, natož pak v případě, kdy se u stolu střídá více lidí. Mnohem praktičtější je tak stůl s nastavitelnou výškou. Pozor na různě tvarované typy. Jsou sice designově pěkné, ale ne moc praktické, protože v případě nutnosti rozšíření pracovní plochy je nelze podélně napojovat. Plocha pracovního stolu by měla být natolik veliká, aby se na ni vešel počítat s nezbytným příslušenstvím a potřeby pro aktuální pracovní úkoly. Některé kancelářské sestavy proto využívají možnost víceúrovňových pracovních ploch.

 

Židle
Vedle stolu je židle dalším důležitým vybavením, které bychom rozhodně neměli podceňovat. Její výběr se řídí s ohledem na tělesnou výšku a hmotnost. Dobrá židle musí splňovat zásady ergonomie, což znamená, že by měla být stabilní, s nastavitelnou výškou sedáku, opěrek rukou i hlavy, otočná. Rovněž je důležité, aby opěradlo, sedák i opěrky byly potaženy prodyšným materiálem, který je současně i příjemný na dotyk. Ač by se to na první pohled nezdálo, širší opěradlo, které působí na první pohled pohodlně, je vhodnější pro krátkodobé sezení, pokud víte, že budete na židli trávit osm a více hodin denně, pořiďte si takovou, která má užší opěradlo. 

 

Doplňky
Kancelář vypadá dobře nejenom s odpovídajícím vybavením, ale také pokud je uklizená, což vyžaduje dostatečné množství úložných prostor. Vedle stabilních zásuvek stolu bychom tedy měli disponovat ještě dalšími skříňkami, registračními kontejnery a dalším úložným vybavením. Výhodou je vnitřní rozdělení těchto prostor, protože se tak snadno udržuje uvnitř pořádek a hlavně přehlednost v dokumentech. Již jsme si řekli, že důležité je přirozené osvětlení, tedy denní světlo, ale i přesto je nutné pracovnu vybavit také svítidly. Vedle centrálního osvětlení musíme opatřit světlem, nejlépe otočnou lampou, kterou lze směrovat dle potřeby, také pracovní stůl.
 
Tip na závěr 
Domácí kancelář či pracovna rozhodně nemusí působit jako strohé kanceláře velkých firem v malém provedení. Jak napovídá určení, měla by vyjadřovat příjemnou nevtíravou, tak trochu domácí atmosféru, které docílíte různými neutrálními obrázky, vázou s živými květinami a třeba i tlumeným hudebním podbarvením.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama