Úvod > bydlení > Koupelna, kde vychází slunce…

Koupelna, kde vychází slunce…

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: by Furo
Koupelna, kde vychází slunce…

V Japonsku sotva můžete vidět, ochutnat a zažít vše, co tato země vycházejícího slunce nabízí. Co byste si ale rozhodně neměli nechat ujít je očistná koupel ve furo…
 
Japonci a furo (japonská vana) mají zvláštní, až nezničitelný vztah. Kultura lázně, která pochází z šestého století, zdaleka překonala účel – ,,omytí těla“ a ,,nabytí čistoty“. Současně totiž řeší hluboký význam slovního spojení ,,užít si péči o vlastní tělo“. Jedna budhistická moudrost říká: sedmkrát unikneme chorobě a sedmkrát budeme šťastní. A to je důvod, proč v období Asuka Japonci začali věřit, že mytí těla ve furo je cesta, jak očistit tělo a ducha.
 
V období Heian se ve městech Kyoto a Kamakura objevily první obchody s vanami pro furo, a v období Edo se začala stavět Sento, neboli místa, kde si lidé zaplatili poplatek a mohli si užít tuto příjemnou koupel do sytosti. Pokud vám tento způsob připomíná veřejné lázně, máte naprostou pravdu. Tato dlouhá historie tedy dovedla moderní Japonce ke zvyku koupat v pořádně horké vodě, pocházející z horkých minerálních pramenů, která jim sahá až po ramena. Přesně o tom je furo, horká lázeň, kde alespoň na chvíli zapomenete na strasti světa. Tisícileté souznění tohoto asijského národa s přírodou pak přineslo mnohá zajímavá řešení: aby mohli pozorovat zvířata, ptáky a rostliny i při koupeli, nechávali si stavět malé vany přímo na zahradě nebo na lodích plujících po řece. Jak tak o tom přemýšlím, říkám si, kdo by v takové vaně a v takové scenérii ozdobené větvičkou sakury nechtěl zůstat navždy… Dnes tyto vany prožívají malou renesanci a to především díky pozitivnímu vlivu na zdraví člověka a zmírnění všudypřítomného stresu dnešních dnů.

 

Tradiční materiál
Jedním z tradičních materiálů, které se používají k výrobě van pro furo je cypřiš. Dřevo tohoto stromu bylo po staletí využíváno ke stavbě buddhistických chrámů, svatyní a všech uměleckých děl opatřených lakem. Krásná a čistá textura vlákna je pak důkazem toho, že stromy rostly celé stovky let. Není to tak dávno, co lidé ve světě začali oceňovat řadu dobrých efektů, vycházejících z vůně cypřišů. Jedním z nich je fitontsid, jakási přírodní desinfekce, sloužící zároveň jako repelent, uklidňující prostředek, ochrana před vlhkostí a pohlcovač pachů. Cypřiše se používají nejenom pro výrobu van, ale také kuchyní, kuchyňských prkének a celé řady dalších výrobků určených pro domácnost.

 

Japonský lak
Někteří výrobci používají k dokončení van tzv. japonský lak, což je fantastický ekologický materiál, vyrobený z přírodních míz stromů. Začátek historie tohoto laku se datuje do období Jomon (před pěti a půl tisíci lety). Z první poloviny středověku pochází tzv. „maki-e“ lak, jenž zcela uchvátil západní Evropu. Tamamushi, nejstarší a nejreprezentitavnější produkt všech laků je stále uchováván v muzeu chrámu Horyuji a stále má svůj původní jas.
Prvním krokem k vytvoření lakovaného uměleckého produktu je dokonalé vyhlazení základního dřeva. Po té se aplikuje lak a následně brousí. Tato operace se opakuje mnohokrát a vyžaduje značné zkušenosti řemeslníka. 

 

Mistři furo
Základní myšlenka pro stavbu furo, nádob pro očistnou lázeň, vychází z pera designera. Je úžasné, nakolik dokáží ti současní skloubit tradici s moderním pojetím. Avšak neméně důležitou úlohu, ne-li prim, hraje řemeslník, který vanu vyrábí. Ten musí vědět, jak se dřevo chová, aby ho mohl vytvarovat, aby vydrželo teplotu a vlhkost. Zkušení mistři říkají, že pohyb dřeva, které žilo více jak tři sta let, není možné zastavit žádnými vědeckými metodami. Jenže, abyste mohli vyrobit takovou vanu, je třeba překonat právě tuto vlastnost použitého materiálu. Stejně složitá je i sestava jednotlivých kusů dřeva tak, aby vytvořily třetí rozměr a následné opatření složeného díla kovovou obručí pro zpevnění. Každý z těchto mistrů furo má ale své ,,malé“ výrobní tajemství, které se dále předává z otce na syna, takže případní zvědavci, kteří by si takovou lázeň chtěli vyrobit doma, mají smůlu. 
 
Rada na závěr
Pokud se ocitnete v japonské domácnosti a budete vyzvání okusit furo, měli byste si zapamatovat několik základních pravidel chování. Za prvé, než se ponoříte do této lázně, řádně se osprchujte, jelikož stejnou nádobu s horkou vodou obvykle používá celá rodina. Po koupeli se ujistěte, že po vás ve vodě nezůstaly vlasy či jiné nečistoty, které by znepříjemnily koupel následujícímu člověku. Právo ,,ichiba-buro“ nebo-li první koupele dne tradičně patří otci rodiny či hostu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama