Úvod > bydlení > Polský nábytek - vaše téma

Polský nábytek - vaše téma

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto BRW (Black Red White)
Polský nábytek - vaše téma

   Fáma je informace, která letí od úst k ústům a sytí širokou veřejnost. „Koupila jsem si polskou kuchyni a od té doby to ve mně vaří - je to porucha osobnosti anebo bonus?“ Fáma je černým trhem zajímavých zpráv – výsledek společného úsilí zaujaté veřejnosti dospět k uspokojivé informaci.

 

Proč je tolik nejasných informaci právě o polském nábytku? Odpor je až takový, že někteří obchodníci vylepují ujištění „Polský nábytek neprodáváme!“. Jenže polský nábytek je v Česku nepřehlédnutelnou realitou. Psali jsme o tom již mnohem dříve v článku o polském nábytku a návštěvníci informace o tomto nábytku stále vyhledávají. Polské zboží je častým tématem internetových diskusí:  „Polský BRW je celkom pekny nabytok, ale skor taka jednorazovka" čtete ve slovenské diskuzi. „Na polské výrobky bych byl velice opatrný“, varuje na jiném místě český odborník – „i když jsou ceny zajímavé (právě proto)“.

 

Dobře, podíváme se na věc z jiné stránky. Na prestižní soutěži International Design Award v Kolíně na Rýnem získali mladí Poláci v silné konkurenci v kategorii nábytku (1338 exponátů z 38 zemí) první a třetí cenu a v nábytkovém kování „jen“ cenu třetí. V podstatě byli nejlepší. Ano, řeknete si. Soutěže jsou jedna věc, praxe je jiná. V praxi je německý zákazník v oblasti nábytku pověstně vybíravý. Ale právě v Německu polský nábytek vytěsnil dobře zavedenou italskou konkurenci. Takže zatím co u nás distributor  ujišťuje svoje uživatele že „zásadně neprodává nábytek z Polska či Dálného východu hlavně kvůli vyšší pravděpodobnosti případných reklamaci“, Němci se zřejmě začali v reklamacích vyžívat.

 

S polským nábytkem máme zjevně osobní potíže, protože polské výrobky zde nemají  dobrý zvuk. „Polské věci mají desetkrát nižší životnost než naše“ tvrdí rozhorleně diskutér na svém blogu. Stejné mínění měli ještě před nedávnem Angličané o našich Škodovkách – nebylo to dobré auto, ale byl to dobrý vtip. Stačilo pár let a Škody tam patří k tržní špičce.   
 
Globální trh nám dělá potíže, někdy je to k vzteku – po dlouhém váhání si zvolíte prestižní značku ADIDAS, zaplatíte za ni trojnásobek obvyklé ceny a po rozšněrování na Vás bota vyplazuje jazyk s vlaječkou MADE IN CHINA. Při nedávném oznámení, že OP Prostějov přesouvá svoji výrobu do Číny se v nás určitě něco pohnulo. Je to ale tak. Přestaneme textil s touto značkou kupovat? Slovenské prestižní Touaregy a Audi Q7 také? Kupujeme přece záruku kvalitních vstupů a pověstně puntičkářské výstupní kontroly. Kupujeme ale především příběh zřetelně formulované kvality – dobrý německý vůz  za lidové peníze. Příběh, který stojí za vznikem továrny Volkswagen. 

 

Globální strategie tu nebudeme rozplétat, není to zábavné čtení. Raději se s námi pojďte podívat hlouběji na polský nábytek. Je to velmi užitečná exkurze protože je vysoká pravděpodobnost, že polský nábytek v plné pohodě doma užíváte aniž byste o tom věděli. Opravdu nemáte žádný kousek z ASKA či KIKY?  Nebo ze sympatické  IKEI, kde odbyt polské výroby dosahuje až 60%?  Vypadá to tak, že navzdory líbivým ujištěním se v Evropě polskému nábytku nevyhnete. Oslnivý design švýcarského baru voní polským lesem a židle v Paříži pravděpodobně také. Je to dobrá anebo špatná zpráva? 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama