Úvod > bydlení > Skandinávská ukázněnost

Skandinávská ukázněnost

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 10
Autor:    FOTO JAROSLAV HEJZLAR
Skandinávská ukázněnost

Sedmdesátá léta nebyla u nás příznivým obdobím pro výstavbu rodinného domu, a jen málokterá rodina měla odvahu se do ní pustit. Stavba předpokládala nejen velkou finanční zátěž na dlouhé období, ale také mimořádné řemeslné schopnosti, protože většinu prací museli majitelé zvládnout sami.
Podobným způsobem, převážně svépomocí, si tehdy postavila domek mladá, prozatím bezdětná rodina. Než jej stačila dokončit, naskytla se možnost pracovního pobytu ve Finsku. Několik let v prostředí vyspělé skandinávské kultury trvale poznamenalo názory manželů na bydlení. Když se vrátili do své vlasti, domek nejen pozvolna dokončovali, ale také měnili, interiéry vybavovali už podle zcela nových představ.
Otevřený prostor není zaplněný zbytečným nábytkem, z obytných místností se vyloučily skříně, které mají své místo v šatně, společným znakem všech pokojů je jednoduchost a nenápadná barevná kombinace, převažuje bílá barva a materiály v přírodní podobě. Vybavení není zvoleno v žádném honosném stylu, prostý vzhled nábytku a přirozená „ukázněnost" při zařizování jen podtrhla důraz kladený na potřeby rodiny, správnou funkci a účelnost.

OKNA DO ZAHRADY
Přízemní rodinný domek byl postaven v půdorysném tvaru písmene U, takže vnitřní dvůr tvoří atrium, do kterého vedou okna všech obytných místností. Střední část je nástupním prostorem se šatnou, v jednom křídle má své místo společenská část domu, obývací pokoj s jídelnou, kuchyní a pracovnou, v křídle protějším jsou dvě ložnice s větší koupelnou.
Svažitý terén předurčil prostorové uspořádání domu, do obou zvý šených křídel se z haly vystupuje po několika schodech, a pod nimi mohly být umístěny technické místnosti i menší pokojík pro návštěvy s vlastním hygienickým zázemím. S dalšími rezervami pro případné dvougenerační využití dům nepočítal (v době dostavby byla dcera maličká, ostatně ještě ani dnes nemá středoškolačka myšlenky na vdávání), neuvažuje se ani o dodatečném zateplení, a využití půdy. Dům má sice sedlovou střechu, ale úsporně nízkou, a navíc na křídlech zakončenou valbami. Střecha s prázdným půdním prostorem chrání dům mnohem bezpečněji než zateplené podkroví. Rodina navíc své bydlení už teď považuje za dostatečně velké, její ženská část by se dokonce spokojila s ještě menšími prostory (hlavně při uklízení).
Propojení bytu se zahradou je v létě velmi příjemné, ale plně zaměstnaní lidé rozhodně nemají čas vysedávat dlouhé hodiny venku. Zahrada je spíše zelenou kulisou obytným místnostem a občasným
místem pro relaxaci či plavání, ale nestala se kultem, kterému rodina věnuje veškerý svůj volný čas. Její pojetí tomu odpovídá, zatravněná plocha není zdaleka tak náročná na údržbu jako pěstěná okrasná zeleň.

SPOLEČNÉ PROSTORY
Do velkého obytného prostoru se prochází přes kuchyň, na kterou volně navazuje jídelní kout i vyvýšený obývací pokoj. Kuchyňskou sestavu nechali majitelé vyrobit u truhláře podle vlastního návrhu ještě v době, kdy náš trh nenabízel příliš velké možnosti, vysoké stoličky k pultu si přivezli z Finska, ale při dalším zařizování už mohli vybírat z typového nábytku. Společenské změny otevřely dveře zahraničním firmám: nejen příliš drahému nábytku, ale i cenově dostupnějšímu. Například v IKEA našli manželé spoustu zajímavých kousků oblíbeného skandinávského designu.
Nízké skříňky s pracovní plochou jsou v kuchyni bohatě osvětleny denním i doplňkovým umělým světlem, bílá barva nábytku, obkladů a dlažby podtrhuje dojem světla a tvarové čistoty. Dostatečná délka poskytuje množství úložného prostoru, takže už nejsou zapotřebí horní zavěšené skřínky, které by prostor opticky zmenšily. Proti sestavě stojí „pult", jídelní stůl pro příležitostné stolování. Není však obdobou převýšených, a pro byt nesmyslných barových pultů, jeho výskaje stejná jako celé sestavy a rozšiřuje pracovní plochu při vaření. O kus dál, ale v přímé návaznosti na kuchyň má rodina k dispozici pohodlné stolování u kruhového stolu. Na rozdíl od pultů tady všichni sedí obličeji k sobě, a stolování není jen konzumací jídla, stává se i rodinnou nebo společenskou událostí.
Obývací pokoj protepluje velké množství dřeva v přírodní podobě, najdete ho nejen na podlaze či okenních rámech, ale také na nábytku. Styl kuchyně se tu odráží už jen v náznaku na stěně s krbem, která je obložena bílými keramickými obklady. Teplá barva dřeva je podtržena čalouněním ve stejném tónu.
Na obývací pokoj navazuje pracovna, která je nejoblíbenější místností obou manželů. Posedávání „jen tak" na pohovce asi není v této rodině příliš zvykem, takže se do pracovny kromě psacího stolu nastěhoval i televizor, každou chvíli tu stojí také rozložené žehlící prkno. Opět se vybavení přizpůsobilo životnímu stylu.

INTIMNÍ ZÓNA
Ložnice rodičů a pokoj dcery v opačném křídle nejsou zapotřebí příliš velké, vyloučily se z nich veškeré šatní skříně zřízením šatny jako samostatné místnosti.V ložnici se tak pod okno vešel ještě pracovní stůl, dcera má v pokoji kromě počítačového pracoviště a postele i vysokou knihovnu a uzavřené skřínky na prádlo nebo své dívčí tajnosti.
Prostorná koupelna umožnila umístění dvou umyvadel vedle sebe, rodina je ocení především v ranních špičkách. Jednoduchými bílými obklady a zrcadly se dosáhlo ještě optického zvětšení místnosti; koupelna bez dekorů je nadčasová, jejímu pojetí nehrozí, že by za pár let vyšlo z módy, nebo se majitelům omrzelo. Na čistě bílém pozadí navíc vypadají dobře osušky všech barev, koupelnový textil se nemusí omezit na jeden či dva tóny.
Koupelna stejně jako všechny obytné místnosti jednoznačně vyjadřuje vyhraněné názory manželů na styl bydlení. Neokázalé interiéry nejsou přeplněné a nazdobené ve smyslu zabydlených pokojíčků, nejsou ani su-permoderní avantgardní architekturou, která by víc než potřeby rodiny preferovala dokonalý design. Vybavení se přizpůsobilo způsobu života rodiny, celý dům vyhovuje právě svým majitelům. Kultivovaným způsobem vypovídá o tom, co mají rádi a co se jim líbí, je součástí jejich osobnosti.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama