Úvod > bydlení > Polský nábytek v IKEI

Polský nábytek v IKEI

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto MATKOWSKI.PL
Polský nábytek v IKEI

IKEA - skandinávský design a severské dřevo

John Jameson od roku 1780 dělal v Dublinu poctivou irskou whiskey, která je složena z více než 40 vybraných sladových a obilných whisky zrajících nejméně 12 let, řada z nich však více než 20 let v dubových sudech. Churchill ji zbožňoval, ostatně, nezůstal v tom sám. Se stejnou chutí ji pijí muži na celém světě a její obliba i prodej neustále rostou. Nic na tom nemění fakt, že z Old Jameson Distillery v Dublinu je už několik desetiletí museum. Značka Jameson se vyrábí společně s mnoha jinými značkami v nové továrně v Midletonu a Johnovi by určitě vadilo, že ji vlastně vyrábějí Francouzi, protože výrobu v roce 1988 koupila společnost Pernod-Ricard, která mimo jiné produkuje českou Becherovku. Lidé na celém světě kupují příjemné story by John Jameson. Síla toho příběhu a závazek tradice je větší než obchodní realita všech dalších, nepochybně důležitých změn. 

 

Když mladý houževnatý Ingvar Kamprad , příležitostný prodavač zápalek, založil zásilkový obchod IKEA (1943), jeho hlavní myšlenkou bylo „být výhodnější než ostatní.“ Poválečný boom ho dovedl k nábytku (1955) a jeho motto „lepší každodenní život pro mnoho lidí“ užívá IKEA dodnes. Svět tehdy objevil střízlivý skandinávský design, jenže výrobci nehodlali prodávat levně a Kamprada bojkotovali. IKEA začala produkovat nábytek vlastní – dostupný, jednoduchý praktický ze severského smrku. Smrku, který roste v těžkých podmínkách a je mnohem tvrdší než běžný smrk. To je počátek příběhu IKEA, který zanedlouho, tedy už před čtyřiceti lety, pokračoval spoluprácí s vstřícnými polskými producenty nábytku. 

 

Je to dobře budovaný příběh. Manuál IKEI má přesná pravidla pro názvy mnoha tisíc svých položek. Jména jako Kassett, Effektiv, Skärpt, Bjarnum, Hedda evokují sympatickou Skandinávii. Ve skutečnosti je dnes tento nábytek „průkopnický v udržitelném přístupu k masově spotřebitelské kultuře“ vyráběn asi v 60. zemích světa, z toho jen z nepatrné části ve Skandinavii. Hlavními dodavateli IKEI jsou Polsko a Čína (v malé míře také Slovensko, nebo ČR). IKEA je také masivním spotřebitelem levné dřevotřísky - kde zůstal severský smrk. Co ale zůstalo je „demokratický design“ a definovaná „levná kvalita“ oslovující mladé páry na životním startu. IKEA dobře ví, že „doma je nejdůležitější místo pro novomanžele“ Ti jsou ideálními zákazníky IKEI i když se odborníci v USA bouří a píši o „vírové infekci IKEA“.  V Německu o IKEI říkají hanlivě " Idioten Kaufen Einfach Alles".

 

Britští novináři spočítali, že každé desáté dítě v Evropě je počato na posteli značky IKEA. Samozřejmě žádná z těchto mladých dvojic ani v nejpesimističtějších úvahách nepředpokládá, že na této „polské posteli“ svůj život také skončí. I když levná pozice značky IKEA se svému poslání vzdaluje a to nejen u nás. I u naších sousedů rozhorlený čtenář v diskuzi ke značce říká „alespoň v Německu není IKEA určitě levná“. Je tu více míst, kde můžete nakoupit za méně a kvalitnější věci. Je OK, ale nic víc.
 
Další díl našeho seriálu najdete opět v pátek na www.zivotnistyl.cz
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama