Úvod > bydlení > Polský nábytek - dáma se špatnou pověstí

Polský nábytek - dáma se špatnou pověstí

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: EkoLine, Modesto
Polský nábytek - dáma se špatnou pověstí

Polský nábytek prodávaný v české IKEI je dobrým příkladem pro fakt, že mezi sebou neobchodují státy, ale firmy a konkrétní lidé. Zkuste pochopit ten rozdíl a uděláte ve svém spotřebitelském vzdělání obrovský skok. Možná budete méně náchylní k nakažlivým fámám. I když těžko říct. Co do výskytu  „zasvěcených informací“ jsme skutečně vynalézaví. Někteří naši zákazníci například vědí, že v Polsku vyrábějí pro IKEU ošizený levný nábytek určený pro Čechy.  Příběh je to zajímavý. Jeden Čech si v kanadské IKEI koupil stůl, jehož rám byl na desce tak našišato, že vyčuhovaly nohy. Když viděl, jak je stůl pokažený, začal  nadávat na Poláky, že vyrábějí šmejdy a posílají je do Kanady. Ale jenom do té doby, než si všiml, že na desce je zespoda přilepena nálepka Made in Czech Republic. 

 

Máte-li trochu představivosti o kolosu, jehož filozofie a úspěch je založen na standardizaci , a který provozuje přibližně 260 obchodů se 160 tisíci zaměstnanci v padesáti zemích světa, představu speciální „ošizené výroby“ pro náš malý trh, by měl řešit psychiatr. Na druhé straně každý obchodník (nejen IKEA a nejen u nábytku) řeší cenovou citlivost svého trhu a svoji nabídku šije na mírů možnostem a poptávce zákazníku. V tomto ohledu se nabídka IKEI v jednotlivých zemích skutečně liší. Může se lišit i obchodní a cenová politika, což zvedlo ze židlí naše emotivní sousedy, kde novináři SME odhalili dvojnásobnou cenu stejné dětské postýlky v Bratislavě oproti sousední Vídni. To je něco jiného. Polský IKEA nábytek je samozřejmě určen pro celý svět. Ne všechno se ale v celém světě prodává, a už vůbec ne za stejné ceny, ale to je přece každý ví.

 

Víme toho hodně, ale víme to špatně. „70% veškerého nábytkářského sortimentu je made in Poland.To jsme to dopracovali!“ nešťastně konstatuje jeden zákazník. V globálním neštěstí ale nejsme sami. Hroutí se také Italové. Italský tisk s nostalgií píše o „třech „F“ na nichž stála italská ekonomika - FASHION, FURNITURE AND FOOD. Švédskou konkurenci v nábytku už rozdýchali, ale IKEA šla dál. A všude na světě zavádí i prodej švédských potravin.

 

Ukázkovým příkladem je ovšem USA. Když se čínské dovozy amerických ložnic z masivu, tradičního vybavení tisíců domácností, vyšplhaly k hodnotě 2 miliard USD, domácí výrobci nábytku podali u vlády protest. V tom protestu se konstatuje, že Číňané berou Američanům práci a snižují kvalitu bydlení. Byl to první velký protest proti čínským dovozům s návrhem zvýšit cla ze 148 na 450 procent. Situaci zkomplikoval protest Číňanů, kteří přímo v USA prokázali, že největší američtí nábytkáři s nimi tajně spolupracují už deset let. Investují v Číně, dodávají výrobní linky a úspěšně prodávají čínský nábytek jako americký, a to se značným ziskem.

 

Takže i když ekonomové souhrnná označení jako „obchodní výměna mezi Polskem a Českem“  používají v každodenní praxi, nemají žádný význam. Neexistují totiž žádné polské dovozy, polská vláda nic užitečného na prodej nevyrábí. Existuje ale obchodník Jan Novák (pane Novák promiňte) shodou okolností v Česku, který nakupuje velmi levné židle (u truhláře náhodou  v Polsku) a prodává je se ziskem  v Praze, možná jako „české“.  
 
Když to postavíme takto přímo, můžeme si položit několik zcela jednoduchých a teoriemi nezamlžených otázek. Například - proč pan Novák nakupuje židle v Polsku? Proč nakupuje velmi levné židle? Proč je od pana Nováka kupujeme? Jsou levné židle vždycky horší než židle dražší? Nevím, jestli jsem nějakou důležitou otázku ještě nevynechal. V každém případě z toho vychází, že celý problém je více než o polských židlích o nás zákaznících a také o panu Novákovi. Polské židle jsou v tom problému docela nevinně. Konec konců problém není ve výrobku samotném ale v tom, že na levné polské židli chceme dobře sedět , a to v Praze.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama