Úvod > bydlení > Umývadlo – praktický i designový šperk v koupelně

Umývadlo – praktický i designový šperk v koupelně

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Ondřej Václavík – Design Brothers, Aquatrade, Sanitec, Villeroy&Boch
Umývadlo – praktický i designový šperk v koupelně

Ještě v devatenáctém století se v domácnostech objevovala umývadla se džbánem na vodu nebo taková, nad kterými byla připevněná vodní nádržka s kohoutkem. Už tenkrát ale bylo možné najít rozličné tvary, od těch nejjednodušších až po, z dnešního pohledu, designové – např. tvar delfína, ale také bohatě zdobené, ať již malbou, reliéfy či vykládané kameny. Později se objevila nástěnná, litinová nebo fajánsová, umývadla a spolu s nimi vrzající a věčně ukapávající kohoutek, vděčná rekvizita řady starých českých filmů.
Tak jako doba dávno minulá měla své materiály, ze kterých se umývadla vyráběla, případně se všelijak zdobila, a které ale sloužily více na okrasu než k užitku, i ta dnešní se primárně zaobírá základní hmotou, z níž pak vznikají nejenom dokonalé designové šperky ale také účelné kousky, splňující nároky dnešního moderního stylu.


(foto Sanitec)

 

Funkce materiálu
Začněme tím, jaký materiál se dnes pro výrobu umývadel používá. Může to být např. inox, sklo, keramika, dřevo, mramor, polyetylen. Ale také méně obvykle znějící exmar, pod kterým se podle Lenky Jotovové ze společnosti Aquatrade skrývá směs pryskyřice a drceného křemene vytvářející matně bílý, na dotek sametově příjemný povrch. Kdo hledá stálobarevný materiál, může sáhnout např. po parapanu, jehož syntetický základ ho řadí mezi voděodolné materiály, navíc je 100% recyklovatelný, a tedy ekologický. Zajímavé složení: 1/3 ze syntetické pryskyřice a 2/3 z přírodního vřídelního materiálu pak představuje solid surface, jehož jemný povrch je rovněž velmi příjemný na dotyk. ,,Pokud hledáte čistě pravoúhlé tvary,“ říká Jiří Duchoň ze společnosti Villeroy&Boch: ,,měli byste poohlédnout například po umývadlech z glazované oceli.“ Z toho vyplývá celkem jednoduchý fakt, že výběr materiálu by se měl řídit požadavkem na to, jak by mělo vypadat, a jak sloužit celé umývadlo.


(foto Villeroy a Boch)

 

Out přehnanému úklidu
Uživatelům, kteří ale nechtějí strávit příliš času úklidem a hledají možnosti, jak si ho ulehčit, výrobci udělali v posledních letech určitě radost. Jak uvedl Jiří Štekr z firmy Sanitec, za příplatek kolem 1 200 Kč je možné zakoupit umyvadla a jiné keramické výrobky s ochrannou vrstvou, která činí povrch sanitární keramiky a skla sprchových koutů dokonale hladkým. ,,Zabraňuje usazování nečistot, bakterií a vodního kamene, které odtékají spolu s kapkami vody pryč. Ochranné povrchy jsou na výrobky aplikovány přímo ve výrobě při cca. 300-400°C. Pro čistění výrobků s tímto povrchem, tzv. Reflex, nejsou potřeba žádné agresivní prostředky, stačí hadřík navlhčený vodou. Je nutné však dodržovat pokyny výrobce a nečistit takové výrobky čistícími prostředky s abrazivními částicemi, které by teoreticky mohly povrch narušit,“ upozorňuje na občasné nesprávné zacházení se sanitárními výrobky.


(foto Aquatrade)

 

Praktické a trendy…
…přesně takový je požadavek dnešního uživatele. Tak jak se koupelna stává významným prostorem, hledá si svou tvář a dominantní prvky, a přesně takovým může být právě umývadlo. Nebojte se proto experimentovat a třeba právě do umývadla vyjádřit svůj kreativní přístup. V současné době lze totiž nadefinovat nejenom tvary, ale také barvy, které mohou okolí významným způsobem oživit. Koneckonců, když vás takový experiment přestane bavit, vyměníte ho pak snáze za jiný solitér než kdybyste museli měnit celou koupelnu. Na otázku, jak má vypadat správné umývadlo, reaguje Jiří Štekl zdánlivě nevypovídajícím: ,,Neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na vkusu, způsobu využití, počtu osob, které jej najednou využívají, velikosti koupelny…
 
Správné umývadlo by mělo umožnit umýt ruce. Pokud v něm nebudete prát prádlo, na hloubce zas až tak nezáleží, ale nesmí z něho vystřikovat voda. Vícečetná rodina ocení buď dvojumývadlo nebo jedno, dostatečně velké pro dvě baterie, aby se např. při ranním shonu mohlo umýt víc lidí najednou. Rozhodně by mělo mít jednoduchý čistý tvar, jednak z hlediska estetiky, ale také pro snadnější údržbu, proto s povrchovou úpravou. Opět přicházejí do módy nástěnné baterie, ale většinou pro exkluzivní koupelny. Drtivá většina uživatelů jde však s dobou a volí baterie stojánkové, pákové. Tomu napomáhají i výrobci, neboť v základním a středním cenovém segmentu je 99% nových baterií stojánkových.“


(foto Villeroy a Boch)

 

Baterie ale může vést i z podlahy. Na takto designová pojetí je ovšem třeba  myslet už při prvotním plánování, neboť je nutné jim přizpůsobit rozvod trubek. Podle Jiřího Duchoně platí u výběru baterií stejně jako u keramiky – vše záleží na vkusu uživatele. Obecně se dá říci, že k oblým tvarům je opticky vhodnější oblá armatura a naopak, ale pokud se nechceme držet designových klišé pak je povoleno vše. Vedle klasických závěsných umývadel se stále častěji setkáváme s umývadly vestavnými a zápustnými.
 
Vestavná umývadla se k desce připevňují zespodu, čímž dochází k zakrytí spojovací mezery a tím odpadá i problematické čištění okraje. Navíc voda z desky jde pohodlně setřít do umývadla a nezůstává ve spárách. Pokud si vyberete zápustné umývadlo, je nutné dohlédnout na to, aby bylo velmi pečlivě provedené spojení základní desky a hrany umývadla a eliminovaly se tak případné budoucí nečistoty držící se obzvlášť ve vlhkém prostředí. Do menších koupelen jsou ideální rohová umývadla, případně na rotující noze, se kterou je možné manipulovat dle potřeby.


(foto Sanitec)

 

Nezapomeňme na okolí
Dobu umývadel ,,s nohou“ dostihla mnohem praktičtější řešení. Sloup se změnil v polosloup, případně se sifon s přívodním potrubím opět odhalily, ale tentokrát v líbivějším chromovaném provedení. Taková koupelna působí jednak odlehčeným dojmem, ale také se lépe udržuje. Často bývá spodní část schována do praktické skříňky, kam se vejdou i mycí prostředky. Některá umývadla se vyznačují přidanou odkládací plochou, kam je možné umístit dávkovač s mýdlem či klasické mýdlo na vyšší drátěné podložce, kterou protéká přebytečná voda, čímž dochází k zamezení občas vznikající nehezké šlemovité hmoty, dále držáky se zubními kartáčky a potřeby každodenní hygieny.


(foto Aquatrade)

 

Umývadlo v číslech
Standardní instalace je ve výšce 85 cm. Standard šířky umývadla činí od 55 do 60 cm. Pro menší koupelnu je dostatečná šířka 50 – 55 cm. Abychom se kolem umývadla mohli pohodlně pohybovat, měli bychom mít za zády alespoň 60 cm volného prostoru. Nezapomeňme na postranní mezery kolem umývadla – 10 až 20 cm, kam umístíme tyčový držák ručníků.

(foto studio Design Brothers)

 

2 x otázka pro designera Ondřeje Václavíka, jedné z vůdčích osobností designového studia Design-Brothers, autora umývadla H2O.
 
Jak se tvoří umývadlo v designovém studiu?

Při navrhování záleží především na tom, pro jakého uživatele je umývadlo určeno a v jakých prostorách by mělo fungovat. Umývadlo luxusní kavárny bude vypadat patrně trochu jinak než v koupelně rodinného domu. Stejně tak se designér odvíjí i od materiálu budoucího produktu. Kromě standardní sanitární keramiky se využívají i alternativní materiály a technologie. Existují například plastová umyvadla (Hi-Macs, Corian, vakuovaný akrylát), skleněná, kovová z přírodního nebo umělého kamene.  Při navrhování je také třeba zohlednit ergonomii a hygienické nároky. Souhrn těchto požadavků vymezuje jasné hranice, mezi kterými by se měl designér pohybovat.


(foto studio Design Brothers)

 

Kde hledá designer umývadlovou inspiraci?
Při navrhování umývadla H2O jsem se inspiroval vrstevnicemi usazenin jezera. Umývadlo je tak nepřímo inspirováno přírodní formou. Prostřednictvím pracovních skic jsem se snažil tuto inspiraci přenést do reálného produktu. Výsledný design a přesné podklady pro výrobu byly vytvořeny v 3D CAD programu. Skořepina umývadla je lepená z několika desek materiálu Hi-Macs. Design vrstevnic je tak patrný z obou stran umyvadla. Při napouštění se vodní hladina rozlévá po jednotlivých stupních až po odtokovou jamku. Poslední dva stupně se výrazněji rozšiřují, čímž vytvářejí odkládací prostor. Čelní okraj umyvadla je tvarován tak, aby umožnil uživateli snadnější přístup. Obměnami velikosti a designu odkládacích vrstev lze vytvořit řadu dalších variant, které mění charakter umyvadla a tím i jeho použití v interiéru.


(foto studio Design Brothers)


(foto Sanitec - série Quatro)
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama