Úvod > bydlení > Centrální vysavače - luxujte jenom s hadicí

Centrální vysavače - luxujte jenom s hadicí

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Smart-Vac, Beam, Newag
Centrální vysavače - luxujte jenom s hadicí

Úklid patří k činnostem, které vykonáváme většinou z povinnosti a nikoli z lásky. Například takové vysávání. Patří k nejméně oblíbeným domácím pracím a důvodů, proč tomu tak je, bývá mnoho: hluk, vířící se prach, těžký přístroj… 
 
Jedním z řešení se pro mnoho domácností může stát centrální vysavač. Myšlenka tohoto způsobu vysávání se zrodila přibližně před padesáti lety v Americe a představovala důležitý posun ve způsobu uklízení jak po hygienické, tak efektivní stránce.

 

Podstata centrálního vysávání
Hlavním důvodem, proč si centrální vysavač našel cestu do domácností bude nesporně fakt, že uživatel může vysávat pouze s nástavcem a hadicí, která se zapojuje do připraveného vstupu ve zdi. ,,Srdce“ vysavače (agregát), je totiž umístěno mimo obytný prostor, čímž odpadá hluk a zároveň se zlepšuje kvalita vysávání, protože nečistoty odcházejí skrytým potrubním systémem do sběrné nádoby stojící v technické části domu a přefiltrovaný vzduch odchází mimo objekt. Proto je také centrální vysavač vhodným úklidovým prostředkem pro alergiky.
Agregát se aktivuje zasunutím koncovky hadice do vysávací zásuvky. Dále se vše obsluhuje s pomocí vypínače, který je umístěn na rukojeti hadice. 

 

"Všudybyl"
Zmínili jsme výhody základního vysávání a je třeba ještě dodat, že s centrálním vysavačem vysajete téměř vše, a to díky přídavným zařízením se speciálními nástavci pro pevné podlahy, koberce, čalounění, žaluzie svislé i vodorovné, stropní větráky a pro nedostupná místa pod a za nábytkem. Jak upozorňuje Denis Koucký ze společnosti Smart-Vac, existuje také řešení pro ,,nekonečné“ drobečky v kuchyni, tzv. kuchyňská štěrbina VacPan. (viz foto) Toto přídavné zařízení se umísťuje v soklu kuchyňské linky a spouští se pomocí špičky nohy, která zmáčkne pacičku a ta lopatku VacPan spustí. 

 

Čištění a údržba
Stejně jako klasický vysavač, i centrální je třeba udržovat. Jak na to, jsme se zeptali Miroslava Staňka ze společnosti Beam. ,,Centrální vysavače existují jak sáčkové tak bezsáčkové. U menší skupiny sáčkových centrálních vysavačů (používají se minimálně) se  mění sáčky obdobně jako u klasických vysavačů, ale po delší době než u klasických vysavačů, protože mají větší objem (cca 20l). Většinou používané bezsáčkové centrální vysavače mají jako sběrnou nádobu prachový kanystr, kde končí vysáté nečistoty. Tyto kanystry se mění cca jednou za 3 měsíce, záleží na četnosti a množství vysátých nečistot. Co se týče vlastní údržby tak např. naše vysavače jsou bezúdržbové a to díky svému pohyblivému samočistícímu filtru.
Jediným úkonem, který je tedy nutné v určitých intervalech provádět, zůstává vysypávání prachového kanystru.“

 

Před nákupem
Výběr konkrétního typu centrálního vysavače závisí především na tom, do jakých prostor si tento přístroj budete pořizovat, zda do bytu nebo rodinného domu. Podle toho se řídí velikost vlastního agregátu a jeho výkon. Ten se pohybuje v rozpětí 450 až 650 air wattů, přičemž příkon (tedy spotřeba energie) může být od 1 400 do 2 800 W. Jak už bylo řečeno, agregát se umísťuje v technické místnosti, kotelně, garáži, apod., tedy mimo obytné prostory. A čím větší je vzdálenost od hadicového vstupu k agregátu, tím větší by měl být jeho výkon. Pro bytové varianty tedy postačí menší tah, protože v bytě agregát nejčastěji nachází místo v komoře, skříni na čistící prostředky nebo na balkoně, tedy ve vzdálenosti nijak ovlivňující jeho výkon. S vyšším výkonem samozřejmě roste i cena. Ta u středně výkonných agregátů začíná obvykle na částce kolem 15 tisíc korun, za výkonnější přístroje pak zaplatíme cca pětatřicet tisíc korun. Vždy ale záleží na řadě dalších okolností, jako je náročnost vlastní montáže, typ vysavače nebo množství přídavných zařízení.

 

Vlastní montáž
Jelikož se rozvody centrálního vysávacího systému budují, stejně jako ostatní běžné rozvody, tedy do zdi, je nejideálnější si tento systém nechat nainstalovat buď při stavbě domu nebo při rekonstrukci. ,,Běžně se instaluje jedna zásuvka na patro v komunikační části domu,“ uvádí Richard Honzovič ze společnosti Newag. „Při 9m dlouhé hadici vysavače je tento počet dostačující. Je samozřejmě možné centrální vysavač nainstalovat i do již postaveného domu, ale způsob provedení se odvíjí až od konkrétního zhodnocení situace odborným pracovníkem dodavatelské firmy.“ V případě většího zásahu firmy většinou hledají řešení např. s pomocí vedení nevyužívaným komínem, zabudování rozvodů do podhledů, apod. Celý systém se obvykle realizuje ve dvou etapách: nejprve se zabudují rozvody s podzásuvkami – ideálně během hrubé stavby, tzn. před dokončením omítek a podlah. Celý systém se dokončuje současně se stavbou či rekonstrukcí, kdy se nainstaluje agregát a namontují zásuvky.
 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama