Úvod > bydlení > Sprchové kouty – moderní styl v každém směru

Sprchové kouty – moderní styl v každém směru

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Ravak, Láf Nerez, P.M.H. Invest & Trade, archiv Kateřiny Kuchařové
Sprchové kouty – moderní styl v každém směru

Dnešní trend sprchových koutů představuje minimalistické pojetí s dokonalým funkčním zázemím splňujícím jak hygienické a zdravotní, tak ekonomické nároky. To jsou obecné požadavky, ty konkrétní se mohou týkat např. stavebních dispozic koupelny, údržby, estetiky, apod. Cesta ke správnému řešení vede mnoha směry…
 
Finální podoba sprchového koutu se z velké části odvíjí od toho, zda ho chceme zabudovat do stávající koupelny či stavíme koupelnu zcela novou. Dalším atributem je také velikost koupelny, podle které se pochopitelně řídí i velikost místa pro sprchování. Jak upozorňuje Ivana Kadlecová ze společnosti P.M.H. Invest & Trade, prostor kolem sprchového koutu výrazně ovlivňuje i výběr zástěny: posuvné, zalamovací či otevírací. Pak by mělo následovat hledisko designu a ceny. Zde rozhodně platí přímá úměra, čím dražší vybavení, tím stoupá kvalita a životnost koutu.

 


Sprchové zástěny…
…mohou být rámové nebo bezrámové. ,,Hledáte-li odolný sprchový kout,“ říká Petra Šimková z Ravaku, ,,je lepší zvolit zástěny s rámovou konstrukcí, do které se montují posuvné díly.“ Jelikož jsou opatřeny tzv. AntiBlockem, mechanismem, který brání zadrhávání a křížení těchto dílů, rozhodně se nemusíte při prudším zavření či otevření bát jakékoli nehody. Je třeba ale dodat, že tento typ působí v koupelně poměrně robustním dojmem a navíc se v záhybech rámů usazují nečistoty, které se poměrně špatně smývají.

 

Výrobci proto nabízejí ještě tzv. bezrámové zástěny, kdy se bezpečnostní sklo přichycuje pouze panty a těsnící lištou. Tento typ sprchových koutů se velmi dobře hodí do malých koupelen.

 

Výplně se vyrábějí např. z polystyrenového skla v různých dekorech, na kterých nejsou vidět zaschlé kapky vody, či dalších nečistot, nebo z tvrzeného bezpečnostního skla, které se dále upravuje povrchovým nástřikem zabraňujícím ulpívání kapek na povrchu. I když tato úprava vyžaduje ve většině případů další peníze navíc, s ohledem do budoucnosti se rozhodně vyplatí. Ušetříte nejenom čas za neustále leštění skla, ale také peníze za nijak laciné úklidové prostředky. Některé firmy sice poskytují ,,dodatečný“ ochranný nástřik, ten ale rozhodně není navždy.

 

V případě, že jste k instalaci sprchového koutu využili prostor niky (obloženého výklenku skládajícího se ze tří stran), budete potřebovat sprchové dveře. Stává se, že z nějakých důvodů, většinou se jedná o nedodržení rozměrů stavebníkem nebo nepřesnost v obkladačské práci, konečný rozměr prostoru pro dveře nesouhlasí se skutečnými rozměry dveří. Tento problém se dá ale poměrně dobře vyřešit s pomocí tzv. nastavovacích profilů.

 

Sprchové vaničky
V současné době jsou na trhu k dostání sprchové vaničky vyrobené z různých materiálů: plast, ocel, litý mramor, smalt, keramika. Při jejich výběru je třeba mít na zřeteli váhu uživatele a jeho pohyblivost. Ve vaně, či sprchovém koutě dochází často k úrazům z důvodu uklouznutí, proto by dno mělo být perforované. Hloubka vaničky se kromě stavebních nároků řídí také nároky uživatele. Pokud nemáte vanu a rádi si občas pohovíte ve vodě, určitě vám přijde vhod tzv.sedací vanička. Starší lidé a všichni ostatní s problémy pohybového aparátu by naopak měli volit vaničku co nejmělčí.
 
Sprchové žlábky…
… představují ve světě sprchování nový rozměr. Nejenom, že sprchový kout získá designově čistý výraz nepřerušovaný dalším vybavením, ale po praktické stránce se stane zcela bezbariérovým. Pro lepší představivost, na podlaze je místo vaničky položená dlažba, která je na kraji sprchovacího prostoru přerušená úzkým sprchovým žlábkem. Ten svádí veškerou vodu do kanalizace, takže dál do koupelny se nedostane ani kapka. Instalaci takových žlábků by měl provádět výhradně odborník, který zajistí napojení do celkového provedení koutu a zabezpečení následného odvodnění. Instalace je možná i do stávající koupelny, ale musíte počítat s nezbytnými stavebními úpravami. Podle Vladimíra Rossela ze společnosti Láf Nerez ovlivňuje správnou volbu vhodného žlábku několik aspektů: ,,Například moderní technologie izolování nabízí použití hydroizolačních stěrek pod dlažbu a pak je nezbytné použití žlábků s tzv.izolačním límcem. Dále je důležité požadované umístění žlábku a v neposlední řadě je podstatné pro zvolení vhodného typu i umístění odtoku - lze zvolit odtok vpustí umístěné na konci žlabu (dno žlabu spádované) nebo uprostřed žlabu (beze spádu). Aby pod dveřmi sprchového koutu neunikala voda, je nutné provést spád podlahy sprchového koutu ke žlábku. Ten byl měl být vhodně umístěn a délkou zvolen tak, aby pokryl kritický úsek. Záleží na celkovém řešení sprchového koutu.“

 

Nezbytný úklid
Pro lepší dostupnost k rámovým zástěnám během úklidu přišli výrobci s řešením odklopení dveří ve spodní části sprchového koutu. Z čistících prostředků volte jemné abrazivní prostředky na vanovou část, na zástěnu či dveře použijte jemné saponáty, odstraňující mastnotu, nečistoty apod. Stane se, že se ve sprchovém koutě objeví plíseň. To může mít dva důvody: jednak špatnou instalaci sprchového koutu a špatné odvětrání. V případě, že instalace je v pořádku, stačí tedy pouze zajistit dostatečné proudění vzduchu, které sprchový kout vysuší.

  

 

Řešení sprchových koutů láká také řadu designerů. Jednou z nich je i Kateřina Kuchařová, studentka třetího ročníku UJEP-FUD obor design interiéru jejíž sprchový kout Evolution vyhrál 1.místo v soutěži firmy Aquatrade 2008 a získal ocenění Excelent design v Národní ceně za studentský design 2008.

 

Jak Vás napadla myšlenka vytvořit sprchový kout?
Impulsem mi byla studentská soutěž firmy Aquatrade, na které jsme pracovali ve škole jako na semestrální práci. Zadání bylo téměř neomezené a téma inspirující ,,Nový styl vody”. Další podnět pak představovaly realizace interiérů z Barrisolu.
 
Jaký materiál jste zvolila?
Sprchový kout je z velké části vyroben z Barrisolu vypnutého v nerezových obručích. Materiál Barrisol se zatím zdá být pro tento návrh ideální svými vlastnostmi: je dostatečně pružný, nepropouští vodu, dá se snadno spojovat a tvarovat a hodně se používá v místech, která jsou v kontaktu s vodou.

 

Celé pojetí je řekněme neobvyklé svým umístěním v centru dění. Co jste tím chtěla sdělit potencionálnímu uživateli?
Umístěním reaguji na současný trend propojování koupelny s interiérem celého bytu. Celkové řešení odpovídá touze po luxusu volného prostoru. Evolution je spíše sprchový tubus, který by rozhodně neměl stát někde v koutě. V jednu chvíli je nenápadně uklizen u stropu, nezabírá téměř žádný prostor a v další zaujme své místo uprostřed interiéru koupelny.

 

Můžete tento sprchový kout popsat? Jak funguje?
Jeho tvar je inspirován kapkou vody ve chvíli kdy se dotýká plochy a spojuje se s ní. Měkký válec směrem dolů se zužujícího tubusu, by měl být pro člověka přirozeným prostředím ke sprchování. Evolution je vlastně takový rukáv z pružného materiálu, který si člověk při sprchování na sebe spustí od stropu. Jeho technické řešeni je poměrně složité a zahrnuje i speciální ovládání zabudované v podlaze.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama