Úvod > bydlení > Domácí spa

Domácí spa

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Teda, Kaldewei, Ravak, R. Soler
Domácí spa

Nakolik voda přináší relaxaci a úlevu od zdravotních potíží věděli již naši předkové, kteří ji s postupem času začali využívat k různým léčebným procesům. Tam někde pak byl položen základ k prvním lázním. My si jich dnes, díky moderní technice, můžeme užít i v domácím prostředí.
 
Řekněte sami, komu by se nelíbilo uvolnění po náročném pracovním dni v teplé, jemně vířící vodě, která vás zbaví stresu a vnitřního napětí, navíc stimuluje krevní oběh a spustí detoxikační proces. Takové očistě těla i ducha nejspíš odolá málokdo, ale málokdo také najde čas na pravidelnou návštěvu lázní či wellnes studia. Přitom postavit si malé spa ve vlastní koupelně není dnes nijak velký problém…
 
Aspekty výběru
Základ hydroterapeutického domácího procesu tvoří hydromasážní vana, box a panel. Pro co se rozhodnete, bude nejspíš záviset především na velikosti koupelny, stavu a finančních možnostech. Je dobré si předem uvědomit, že motory, čerpadla a kompresory, tvořící neoddělitelnou součást hydromasáže, vyvolávají určitý hluk. Ten lze eliminovat vhodným výběrem vany, např. s technologií PU Plus, jejíž princip spočívá v nahrazení sklolaminátové vrstvy, která tvoří výztuhu akrylátového výlisku, tvrdou polyuretanovou pěnou. Vyztužení vany pomocí tohoto materiálu je konstrukčně velice tuhé a vykazuje vynikající tepelné i zvukově izolační vlastnosti.

    

 

Hydromasážní panely JET, STREAM. Panely poskytují v současné době stejný komfort jako vany. Dle modelů lze jejich jednotlivé funkce ovládat ať už samostatně či najednou. Panely se dají instalovat jak na rovnou stěnu, tak do rohu. Jsou ideálním řešením pro malé koupelny.
 
Hydromasáž
Jako nejstarší forma vodní masáže je určena k regeneraci namáhaných svalových partií a tkání, které se stávají díky prokrvení pružnějšími. Celý systém funguje tak, že voda napuštěná ve vaně je nasávána sacím košem do čerpadla a následně vstřikována do vany speciálně umístěnými tryskami, směřujícími na cílové partie masáže. Trysky, které vytvářejí proud vody a vzduchu, jsou umístěny ve fixních pozicích, ale směr proudu je možné manuálně regulovat podle potřeb masáže. Systém je ovládaný buď pneumatickým spouštěčem s regulátorem vzduchu, nebo elektronicky. Všechny hydromasážní systémy sice pracují na stejném principu, nicméně jednotlivé hydromasážní vany se od sebe liší především počtem, umístěním a druhem trysek

 

Hydromasážní systém You Plus Hydro/Air, You Duo Hydro/Air. Při běžné hydromasáži proudí voda z trysek umístěných na bocích vany. U systému Duo proudí voda i z trysek umístěných na jejím dně. Díky tomu jemný vodní proud působí i na partie těla, které jsou při standardní hydromasáži vynechány. Oba systémy disponují originálním systémem napouštění vody WarmFlow, který je zároveň masážní tryskou. Při zapnutí systému je napouštění integrované do masážního okruhu a při masáži tak teplá voda proudí kolem partií zad. Hladinový senzor za vás ohlídá, aby vana nepřetekla.
 
Léčba vzduchem
Řeč je o airmasáži neboli perličkové koupeli. Její podstata tkví v tom, že obohacuje vodu malými vzduchovými bublinkami. Vzduch prochází v systému airmasážními tryskami umístěnými na dně vany a vytváří příjemný bublinkový efekt. Miliony drobných bublinek – perliček, stoupající k hladině, působí na povrchovou tkáň těla jako jemná poklepová masáž. Airmasáž má výrazný vliv na činnost lymfatického systému a na krevní tlak. Systém je spouštěn buď pneumatickým ovládáním s regulátorem vzduchu, nebo elektronicky.
Hydromasáž i perličkovou koupel je možné kombinovat.

 

VIVO TURBO je systém s odlišnou koncepcí než mají běžné vířivé vany. Každá tryska je poháněna vlastním motorem a jejich výkon lze pochopitelně ply¬nule regulovat. Jedná se o v podstatě bezúdržbový systém, který stačí pouze propláchnout proudem vody ze sprchy. Koncepce této vany je také zajímavá mimořádně tichým chodem.
 
Vertikální uvolnění
V malé koupelně přijde ke slovu hydromasážní box. V rámci standardního vybavení v něm uživatel najde ruční, hlavovou sprchu, trysky pro masáž jednotlivých partií celého těla umístěné po zabudovaných obvodových zdech boxu. Zde platí to samé jako u předcházejících systémů – trysky lze různě nastavovat, u dražších modelů elektronicky programovat.
Nejjednodušší a nejlevnější typ masáže představuje sprchový panel. Jeho výhoda tkví, vedle ceny, v rychlé montáži bez jakýchkoli stavebních úprav.

 

Tyto panely pochází z kolekce, která vznikla v dílně italských designerů, a jejíž název by se dal přeložit asi takto: Proč jenom bílá. Při pohledu na vesele barevné panely nám její jméno připomíná skutečnost, že právě koupelna může být perfektním místem pro tak trochu bláznivou zábavu a uvolnění po celodenní práci a stresu.
 
Údržba
Na rozdíl od údržby běžných van, je čištění hydromasáže o něco složitější. Kromě základního úklidu je třeba jednou za čas vyčistit celý systém. Do napuštěné vany přidáte dezinfekční prostředek, po té zapnete hydromasáž, kterou necháte proudit, dokud se na hladině neutvoří pěna. Jakmile opadne, celý proces znovu opakujete. Na konec je třeba vše propláchnout čistou vodou. Vlastní trysky už snadno očistíte kartáčem. Dražší modely mají údržbu řízenou elektronicky, některé modely fungují na principu dezinfekční tablety (stejně jako u myček). Perličkovou koupel můžete udržovat také tzv. ozonizací, která využívá účinků přírodního plynu – ozonu O3  jako desinfekčního a sterilizačního činidla.

 


Chromoterapie

…pochází z řeckého slova „chromos“ – barva nebo „colorterapie“. Léčba pomocí barev a světel patří k nejstarším léčebným metodám na světě. Tento druh terapie se současně řadí k nejmírnějším a nejúčinnějším způsobům léčby. Používali ji již staří Egypťané, Indové a Číňané. V současné době se chromoterapie stala důležitým odvětvím alternativní medicíny. Základním prvkem této metody je LED osvětlení, které působí v lázni velmi uklidňujícím dojmem a esteticky dotváří příjemnou atmosféru koupele.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama