Úvod > bydlení > Mixér, šlehač nebo robot?

Mixér, šlehač nebo robot?

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2004 Číslo 12
Autor:    V článku jsou použity informace od odborníků sítě elektroprodejen Expert
Mixér, šlehač nebo robot?

KDE ZAČÍT?
Nechcete-li udělat při výběru chybu, uvědomte si především, k jaké práci elektrického pomocníka potřebujete a pro jak početnou domácnost. Připravujete-li spíše jednoduchá, rychlá jídla, nebo ráda a často pečete jak sladkosti, tak třeba sekanou. Mnohé zkušenosti s roboty ukazují, že leží zavřeny ve skříni a ke slovu se dostanou leda v předvánočním čase při přípravě cukroví. Jiné hospodyně však roboty často a úspěšně používají. Kritériem při výběru může být i velikost úložných prostor.

ROBOTY
Jejich nespornou předností je vybavení mnoha funkcemi. Nevýhodou je malá akčnost při užití, potřeba měnit nástavce, nože, nádoby. Tuto nevýhodu vyvažuje kvalita prováděných činností. Oproti univerzálním robotům, které nabízí například v televizních reklamách, je pro každý úkon přizpůsobena rychlost, způsob zpracování, tvar použitého nástroje - nástavce. Univerzální přístroje jsou většinou vybaveny jedním srpovi-tým nožem, který například maso rozseká na kaši. Mlýnek v robotu však maso umele na uživatelem požadovanou hrubost a konzistenci. Stejně tak krájení a strouhání zajišťují roboty v rozdílné hrubosti, respektive jemnosti. Rozdílně se strouhá sýr, zelenina či kokosové ořechy. Z toho celkem logicky vyplývá, že více nástrojů zajistí správnou, respektive požadovanou kvalitu zpracování suroviny. Ceny robotů s vyšším počtem funkcí se pohybují od 3 000 do 10 000 Kč.
Mezi kuchyňskými roboty dosahuje výborného porovnání kvality a ceny firma Bosch se svými řadami MUM 46 a MUM 47. Řada MUM 46 má jedno z nejširších příslušenství: hnětač, mixér, strouhač, krouhač, šlehač na zmrzlinu, mlýnek na koření a je možné dokoupit mlýnek na různá semena a obilí. Řada MUM 47 je navíc vybavena lisem na citrusové plody a nerezovou hnětači nádobou. Další značkou, která se může pyšnit kvalitními kuchyňskými roboty je Philips.
Řady HR 7758, 7755 a 7754 jsou právem označovány za multifunkční roboty, nabízejí až třicet sedm funkcí, např. nástavec na plnění klobás.
Moulinex je známý svou řadou Odacio 3, jejíž horkou novinkou je digitální robot, který má tři provozní režimy — ruční, automatický a režim receptů. Poslední z nich umožní nastavit si požadované jídlo a robot hlásí, co vše je ještě třeba dodat (robot DFC 845). Roboty značky Eta velmi dobře vyhoví vyšším nárokům při nižší ceně. Navíc některé, jako třeba Eta Praktik, obsahují i praktickou plastovou krabici pro uložení veškerého příslušenství.

MIXÉRY
Trend směřuje od klasických stolních mixérů k ponorným. Jejich obliba vychází ze skladnos-ti a možnosti být stále při ruce. Nevýhodou je slabší příkon oproti robotům a stolním mixérům. Jejich funkčnost je u vyspělejších modelů rozšířena šlehači metlou. Pro mnohou méně náročnou hospodyni může být tento pomocník  v kuchyni  naprosto   dostatečný.  Firma Braun nabízí ponorný mixér s pěti funkcemi — mixuje, šlehá, seká (například i ořechy), drtí i led, a je doplněn dvěma přídavnými nádobami (MR 5550, MBCHC 5550 s nerezovou nohou). Ceny takto vybavených mixérů se pohybují okolo dvou tisíc korun, nerezové jsou pochopitelně o něco dražší.
Jednoduchý ponorný mixér bez dalšího příslušenství může sloužit jako pohotový doplněk v domácnosti, vybavené robotem. Je ho možné pořídit i za 400 Kč, pokud nebudete trvat na zaručené kvalitě známé značky.

ŠLEHAČE
Obdobně jako mixéry i šlehače ustupují od těch, které jsou vybaveny pevným stojanem s mísou, k ručním. Některé z nich je možné ukládat do držáku na stěně, takže jsou velmi pohotově při ruce. I mezi těmito přístroji můžeme sáhnout po spotřebiči vybaveném více funkcemi. Někteří výrobci nabízejí šlehač, ke kterému je možné přidat mixérový nástavec. Vzniká tak obdobný výrobek jako výše uve-
dený. Je na hospodyni, aby zvážila, zda více mixuje či šlehá, zda sejí příjemněji drží jednoduchý tyčový mixér či tvarované ucho šlehače. Pozornost je třeba věnovat i hnětacím metlám. Jednoduchý šlehač pořídíte i pod 1 000 Kč, značkové s ponorným mixérem mohou dosáhnout i ceny 2 500 Kč.
Výborně propracované ruční šlehače nabízí Philips s řadou Cucino. Firma Braun i v této kategorii nabízí přídavné nádoby. Spolehlivý je Moulinex se svými modely ABM 7 a ABM6, opatřenými kromě metel na hnětení a šlehání i nástavcem na pasírování a praktickým držákem na zeď pro uložení metel i samotného šlehače. Zástupcem českého výrobce je ETA s modelem 2046, který má v základní výbavě stojan s mísou.

JAK SE ROZHODOVAT MEZI JEDNOTLIVÝMI TYPY
Rozhodně věnujte pozornost uvedenému příkonu, volte raději vyšší. U robotů se příkon pohybuje od 500 do 1000 W. U šlehačů a ponorných mixérů je již těžší tuto informaci zjistit (150-400 W). U robotuje důležitá velikost nádoby. Malá nádoba znamená práci navíc s demontáží a opětovným sestavením strojku. Rozhodujícím momentem výběru je množství mouky, respektive těsta, které je robot schopen zpracovat. Dobrý robot by měl utáhnout i jeden kilogram mouky. Háček je v tom, že u některých přístrojů zákazník tuto informaci hledá marně. Některé typy jsou doplněny i odšťavňovačem, většinou však nedosahuje kvality samostatného přístroje.
Přístroje se liší počtem rychlostí, rozhodně není vhodná jedna jediná, ale nejsou nutné více než tři. Téměř všechny mají i funkci turbo - tedy krátkodobé navýšení otáček. U sekání oceníte možnost pulsního spouštění — sami si tak kontrolujete hrubost sekání.V neposlední řadě věnujte pozornost použitým materiálům, například některé šlehači metly bývají plastové, jistě vhodnější jsou však kovové. Nerez nože jsou nezbytností. Můžete volit mezi skleněnou a plastovou nádobou u stolního mixéru apod.V dnešní době je téměř samozřejmé, zeje možné všechny části (kromě té s motorem) vložit do myčky nádobí. Tuto informaci výrobci většinou uvádějí.
Domácí elektrospotřebiče známějších značek jsou vesměs velmi kvalitní a spolehlivé. Rozhodně není od věci věnovat pozornost i dostupnosti náhradních dílů a servisních oprav. V tomto ohledu hraje prim značka Eta. Uděláte-li si jasno v požadovaných funkcích a nebudete-li se moci rozhodnout mezi několika srovnatelnými výrobky, rozhodněte se nakonec třeba podle designu spotřebiče nebo využijte některé z akčních nabídek jednotlivých výrobců či prodejců.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama