Úvod > bydlení > Průvodce designovými styly – který je ten váš?

Průvodce designovými styly – který je ten váš?

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Presoto, Gerhanaxz, archiv autorky
Průvodce designovými styly – který je ten váš?

Nejlepší pomůckou pro zařizování a dekorování bydlení je volba konkrétního stylu, který by měl procházet celým prostorem. Pokud nevíte, jakým způsobem přistupovat k jeho výběru, nabízíme vám jeho klasifikaci. Tu můžete využít pro  definici, zdokonalení nebo změnu atmosféry interiéru, ve kterém žijete… 
 
Tradiční styl – neutrální evergreen
Je patrně nejoblíbenější cestou, jak přistupovat k řešení interiéru. Popularita tohoto stylu má své logické opodstatnění. Interiér zařízen klasickým způsobem působí reprezentativně a zároveň pohodlně. Další silnou stránkou je nadčasovost a možnost variability – může být okrajově zkombinován s jinými styly.
Zařízení v tradicionálním duchu má charakter „osvědčené klasiky“, kterou může představovat jednoduchý dřevěný nábytek v mahagonovém provedení, tmavá kožená sedací souprava a pár dřevěných sošek, sloužících jako decentní dekorace pro oživení. Bez ohledu na to jaké tóny nebo materiály vyberete, tento styl bude působit vždy sympaticky.

 

Moderní styl – extravagance šitá na míru 
Míchání různých barev, extravagantní doplňky, odvážné kombinace materiálů, textur, tvarů…, to všechno patří k modernímu stylu, charakteristickému pro metropolitní způsob života. Takto laděné interiéry mají experimentátorský emocionální charakter, který je podmíněn aktuálními módními trendy. Výhodou je obrovská svoboda ve výběru vybavení, naopak nevýhodou je snadná ztráta kompaktnosti a funkčnosti.
Z tohoto důvodu je vhodné ke stylu přidat konkrétní téma. Oblíbeným motivem jsou kruhy, které mohou představovat spojovací prvek. Výrazný a temperamentní prostor je vhodný pro umělecky založené osobnosti a mladé lidi, kteří mají rádi změnu, extravaganci a originalitu v řešeních.  

 

Moderní minimalismus – estetická funkčnost
Vysoce rafinované hrany, elegantní rovné čáry, jednoduché kubistické vzory a používaní neutrálních odstínů jsou ochrannou známkou minimalistického stylu. I když je tento typ architektury velmi žádaný, mnoho lidí ho považuje za chladný a neosobní. Přitažlivost minimalistického interiéru zvýšíte pomocí ultramoderního doplňku, který mu vdechne futuristický vzhled. V souvislosti s materiálovým řešením, vám můžeme doporučit sklo. To prostor ještě více odlehčí a rozjasní. Přirozenou součásti je dostatek osvětlovacích těles. 

 

Historický styl – romantická noblesa
Tento styl architektury je velmi působivý, zároveň však náročný na prostředí, finance i realizaci, především z pohledu historických replik a jejich adaptace do konkrétního prostředí. Za nejoblíbenější historické styly jsou považované styl viktoriánský a koloniální.
 
Viktoriánská architektura je vhodná do dobových interiérů s vysokými stropy. Vyznačuje se štědrostí a pohodlným luxusem, které jsou doprovázeny spoustou nábytku. Typickými prvky jsou vyřezávané solitéry z tmavého dřeva (dub, mahagon, týk, ořech, růžové dřevo) bohaté na ornamenty, vysoké množství dekorací či textilie s veselými vzory, vyrobeny z ušlechtilých tkanin (samet, brokát, damašek…).  V souvislosti s barevností se nejčastěji využívají tyto odstíny: tmavá mořenová červeň, sametová zeleň, karmínová nebo zlatá, které můžete oživit bílou.
 
Koloniální styl se snaží působit přirozeně a využívá malé množství interiérového zařízení. Základní filozofií je propojení stylů evropské architektury s orientálními a exotickými prvky, pocházejících z tradic národních kultur kolonií. Specifickým znakem je nábytek z exotických dřevin jako týk, kaučuk, asijský ořech nebo tartanová palma, zvířecí motivy a barevné odstíny korespondující s barvami přírody. Tento styl dobře vynikne ve větších a otevřených prostorách.  

 

Exotický styl – inspirace cizími kulturami
K exotickému stylu patří všechny prvky pocházející z cizích kultur. Již etablovaným příkladem tohoto typu architektury je feng shui, výhodou kterého je, že se dá aplikovat v jakémkoliv prostředí.
 
Indie, Japonsko, Afrika nebo Hispánie patří k dalším oblíbeným kulturním inspiracím, které získaly značnou popularitu i u nás. Jejich specifická koncepce a přístup k materiálovému, barevnému a tvarovému řešení však předpokládají určitý typ interiéru. Pro zachování kompaktnosti je důležité dbát na aspekt autentičnosti, vyžadující více času i finančních prostředků, souvisejících se zabezpečením zařízení a dekorací ve vybraném stylu.
 
Bydlení v duchu exotických vlivů souvisí s životní filozofií. Proto k němu inklinují lidé, kteří rádi cestují a jsou otevřeni k cizímu náboženství, tradicím nebo rituálům.   

 

Bydlení ve stylu země – v souladu s přirozeným prostředím
Regionální styl bydlení je ovlivněn místní kulturou a zvyklostmi. Tlumené barvy okolního lesa, lakované povrchy dřevěného nábytku či originální kousky, připomínající historii daného kraje, to všechno jsou prvky regionální architektury.
Typickým příkladem jsou venkovské usedlosti, šarmantní francouzský nebo klasický anglický styl.

 

Eklektický styl – veselý miš-maš
Dovoluje kombinovat různá časová období, kultury, tvary, barevnosti nebo materiály.
Výsledkem je originální interiér v experimentátorském duchu. Mít bydlení v eklektickém stylu je trendy. Vyžaduje však talentovaného a zkušeného odborníka, který vybrané zařízení a dekorace dokáže vhodně propojit. Na základě vysoké heterogenity jednotlivých prvků, se tento způsob řešení hodí pro metropolitní styl bydlení a do větších prostor.


Mohlo by se hodit


reklama