Úvod > bydlení > Jak zútulnit obytný prostor

Jak zútulnit obytný prostor

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, HomeDesign, J.T.Story, pid, Flickr
Jak zútulnit obytný prostor

Při zařizování interiéru lidé často řeší otázku: jak opticky zvětšit malý prostor. Problém ale nastává také ve chvíli, kdy stojíme v ohromné místnosti, kde na nás padá nepřívětivý až neosobní pocit naopak z velkého prostoru, absolutně postrádající jakkoli přátelskou atmosféru. I takové bydlení si ovšem zaslouží designovou opravu…
 
1. Vymalujte stěny teplými barvami v tmavších odstínech. Teplé tmavé tóny na stěnách uzavírají prostor a opticky ho zmenšují. Zapomeňte tedy na bílou a světlé zářivé tóny, a soustřeďte se na hořčičné barvy, barvy zralé dýně, tmavě červenou nebo olivově zelenou. Pokud chcete opticky snížit strop, natřete ho rovněž tmavším odstínem.

 

2. Pořiďte si malé koberečky, které vám pomohou opticky rozčlenit prostor. Jeden či dva, ideálně barevné nebo vzorované definují spolu s nábytkem jednotlivé části uvnitř místnosti.

 

3. Promyslete si rozmístění nábytku do malých skupinek. Jelikož prostor by měl i přes své rozčlenění stále zůstat vzdušný, rozestavte nábytek především podél stěn. Sedačky a křesla uprostřed místnosti naopak vyvolají ve velkém prostoru pocit propojení a soustředění do jednotlivých bodů. Pokud je rozestavíte diagonálně, dodáte místnosti zajímavý akcent.

 

4. Velký prostor rozdělte do různých částí podle účelu. V obývacím pokoji tak může vedle televizního koutu vzniknout prostor pro umění, ruční práce, hry, ale také pro čtení, studium nebo pro stolování.

 

5. Pověste na stěny a rozestavte kolem různá umělecká díla, která vám pomohou pokoj opticky roztříštit. Tento trik současně dokáže ,,zmenšit” zdi. Je ale důležité, abyste použili umělecké dílo odpovídající velikosti. Pokud máte velké a vysoké zdi, vyberte si velké obrazy, plastiky a pod., které se na velkém prostoru neztratí. Obzvlášť efektním dojmem budou působit gobelíny. V případě, že máte k dispozici pouze menší obrázky, grafiky nebo fotografie, pověste je ve společném aranžmá.

 

6. Dejte přednost větším kusům nábytku. Byť elegantní sedačka, ale běžné velikosti bude ve velké místnosti působit jak voják na ztracené vartě. Takže zapomeňte na pokojíčky pro panenky a soustřeďte na mnohem bytelnější vybavení, které adekvátně vyplní prostor. Ale pozor, pokud si ve velikosti XXXL pořídíte veškerý nábytek, bude celkový dojem působit tísnivě a humpolácky. 


 

 

7. Přidejte doplňky odpovídající velikosti. Velký pokoj volá po velkých rostlinách, vázách či sochách. Pomohou vám vyplnit prostor a potlačit rozměry zdí, které definují velkou místnost.  Stejnou službu udělají i visací lampy podlouhých tvarů a nástěnné kovové 3D plastiky. 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama