Úvod > bydlení > Co nového v koupelně…

Co nového v koupelně…

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Autor:    Foto: Pandomo, Polytradece, Hafro
Co nového v koupelně…

Řekne-li se moderní koupelna, je možné si představit cokoliv. Neustále se vyvíjí nové technické a designové doplňky, které zpříjemňují každodenní hygienu. Už to není jen místnost pro očistu, ale i pro relaxaci.
 
Dnešní koupelna, už není ta klasická okachličkovaná místnost, jak si mnozí mylně představují a jak ji známe z doby našich babiček, ale díky neustále se vylepšujícím povrchovým úpravám se z ní stala místnost rovnocenná ostatním, kde lze použít i materiály, které nejsou pro tento typ interiéru zcela běžné.

 

Buďte trendy
Z méně běžných materiálů dostaly zelenou: různé typy dřevin (tj. exotické dřeviny, vhodné do vlhkých prostor), cementové stěrky (PanDOMO), omítkoviny a plasty (Corian, Himacs).
Trendy v obkladech v posledních dvou letech směřují k velkoformátovým dlaždicím a obkladům. Velikost těchto formátu je například formát 60 x 120 cm. Tento typ obkladu najdeme v nabídce každého většího prodejce. Obvyklé jsou návrhy koupelen, kde je obklad kombinován se dřevem. Zde je však potřeba uvést, že tyto koupelny je třeba řádně odvětrat, protože i sebelepšímu dřevu dlouhodobá vlhkost nesvědčí.

 

Koupelny pro mladé lidi
Designově zajímavé použití cementových stěrek je trendem především koupelen pro mladé. Základní materiál na cementové bázi tvoří hladké, ušlechtilé plochy podlah, stěn a stropů. Vzhled stěny či podlahy pak tvoří jednolitý kamenný povrch beze spár. Základní materiál může být dále dolaďován barevnými pigmenty a tudíž umožňuje dosáhnout žádaného odstínu. Systém umožňuje zapracovat do ploch i další prvky z jiných materiálů – například kov. Povrch se opatřuje impregnačním olejem, který utváří sametově matný lesk, odolný vrypům a s vodoodpudivými vlastnostmi. Nebo také epoxidovým matným lakem, který se vyznačuje vysokou odolností a tvrdostí.

 

Vybavení
Závěsná umyvadla vystřídala umyvadla zápustná či položená na desku. Klasická umyvadla jsou nahrazována samostatnými „panely“ s vestavěným umyvadlem. Ta jsou většinou přizpůsobená tvarem designu koupelny z masivních homogenních materiálů v různých odstínech vyrobených ze směsi přírodních minerálů (např. Corian, Hi-Macs).
Zcela dnes běžné vany a sprchové vaničky z plastu však paradoxně nově střídají například sprchové kouty bez přechodu podlahy oddělené od koupelny pouze skleněnou deskou s odpadem do nerezového žlábku a vany, která může být z kameniny ale také např. i ze dřeva. Upouští se od rohových van. I když vypadají krásně, ve většině případů neposkytují tolik místa a pohodlí jako vany klasické.

 

Koupelna pokaždé jiná
Při návrhu koupelny záleží na tom, zda se jedná o koupelnu, která je určena pro celou rodinu, lázeň přiléhající pouze k ložnici, nebo dětskému pokoji či pokoji hostů. Jinak bude vypadat návrh koupelny v panelovém bytě, jinak v novostavbě a jinak v domku.
V rodinné koupelně by měla být umístěná vana, sprchový kout, 1-2 umyvadla, klozetová závěsná mísa a zavěšený bidet. Závěsné zařizovací předměty a nábytek jsou navrhovány především z hlediska údržby.
 
Baterie
Samostatnou skupinu tvoří baterie. Klasické kohoutky dnes vystřídaly speciální baterie v různých tvarech, díky kterým je možné si např. stanovit teplotu pouštěné vody. A nijak neobvyklými jsou i baterie vytvářející malý vodopád. Sprchové hadice vystřídaly masážní sprchové panely s hlavovou „dešťovou“ sprchou.

 

Nezapomeňte!
V každé koupelně je třeba uvažovat s umístěním alespoň police či nábytku. Vhodné umístění zrcadel pak může napomoci prostoru jej opticky zvětšit. Luxusní koupelny bývají doplněny i relaxačním lůžkem a malou saunou. Koupelna by měla být vždy materiálově a barevně sladěná se zařizovacími předměty a doplňky a měla by celkově ladit s designem ostatních prostor.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama