Úvod > bydlení > ŽIVOT NA JEDNO POUŽITÍ I – Změna je život

ŽIVOT NA JEDNO POUŽITÍ I – Změna je život

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    Foto: bertys30 - Fotolia.com
ŽIVOT NA JEDNO POUŽITÍ I – Změna je život

Život změny přináší

Také jste si toho všimli? Když se Floridou prožene tornádo, postižení Američané ve zprávách do kamery věcně konstatují: „Přišli jsme o všechno“. Ať se dívám sebepozorněji, nevidím nic jiného, než hromádku prkýnek. Pokud reportér doplňuje, že tady přesně stála celá ulice, je ta hromada o něco větší. Žádná apokalypsa, žádné memento podobné vybombardovaným Drážďanům, jejichž působivé ruiny ještě po letech děsily turisty. Možná to souvisí se skutečností, že podobné bydlení je v USA možné vybudovat znovu už za čtyři měsíce. V tomto kontextu vás ani nepřekvapí, že nové ulice z neprodaných domů v USA se v době krize bourají a krize tak působí jako umělé tornádo. 
 
Nedávno jsem se stěhoval do menšího bytu a běžné vybavení z demontu lze bez újmy přemístit jen těžko, natož někomu udat. Zbyla nám spousta rozechvělého nábytku, jehož odvoz a příjem v ekoskladu byl podmíněn rozložením na plocho. Mladí to vzali jako příležitost k akční hře a do pár minut byla naše už nežádoucí domácnost doslova v troskách. Nad tím se nejde nezamyslet. Přece jenom šlo o mobiliář „dlouhodobé spotřeby“.  Dříve se nábytek dědil nebo odkazoval charitě.
 
Změny přináší trh
Životní cyklus předmětů, a to nejen denní potřeby, se zkracuje a to má svoji logiku. Nové jsou lepší. Když jsem si kdysi kupoval svůj první počítač, zahrnul ho do svého budoucího vlastnictví i můj syn. Po třech letech ho opravdu zdědil a s občasným upgradem mu vydržel až do maturity. Zdá se to jako dávná historie, je to ale jen pár let. Dnes takové mezigenerační sdílení není možné – konkrétně PC přestane plnit svoji funkci  ještě v době, kdy ho potřebuji používat sám. Někdy je životní cyklus věci tak krátký, že končí okamžikem nákupu. Běžný vrták nevyvrtá ani jeden otvor, šroubovák se bleskově ožvýká a nepovolí žádný šroub. Bereme to jako život, nestojí to ani za diskuzi.  

 

Po změně touží všichni
Předměty na celý život vyhledávají jen podivíni. Tvoří malou zasvěcenou skupinu a radost ze svých úlovků přestávají sdílet. Nechtějí se sociálně znemožnit. Doba není nakloněna přirozené recyklaci. Odložené předměty nové doby nemohou rychle vykoktat svůj krátký příběh a nudí.  Lidé nakupující na ebay, Aukru, bleších trzích, v bazarech a second handech začínají mít punc výlučné komunity. Ostatně osud second handů se zdá být zpečetěn. V takové podobě, jak je známe tady v Česku mají odzvoněno. Jejich obliba rychle klesá a šanci mají jen ty, které nabízejí výlučnost kvalitního originálu. Ty ale rychle mizí a přestávají se vyrábět.  Nakupovat zboží pochybné kvality z druhé ruky není podivínství, ale konzumní retardace. Chci říci, že proto není žádný rozumný důvod. Levný asijský meinstreem, kopírující styl odloženého luxusu přetéká z regálů každého běžného diskontu.
 
Klíč ke změně
V přístupu k zneklidňujícímu faktu „jednoho života“, tedy života na jedno použití, nastala v nové době významná změna. Pochmurné varování tradičních lidí nabádajících k pokoře a skromnosti na tomto světě pojal moderní člověk jako reklamní slogan. „Žijeme jen jednou“ je dobrým důvodem ke konzumaci nekonečné řady upgrade tady a teď. Být moderní dnes znamená být otevřený novým trendům. Ostatně to platilo vždy. Co se ale mění je rychlost, která nás nutí dohánět jejich přemíru doslova s vyplazeným jazykem. Označovat takový  maratón za životní styl je nadnesené. Život v poklusu není sám o sobě životním stylem.
 
Změna jako životní styl
Když píšete delší dobu o životním stylu, trkne vás to. Sledujete trendy a vaše pozorování se podobá výhledu z okénka expresu. Než zachytíte poněkud rozostřený obraz okolí, jedete úplně jinou krajinou, popřípadě v úplně jiném vlaku. Možná vás zaujme, jak obraz životního stylu vypadá, pokud se jeho záznam zpomalí tak, abyste si mohli povšimnout detailů. A o tom budu teď psát. 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama