Úvod > bydlení > Staronový loft

Staronový loft

Rubrika: Právě vyšlo    Vyšlo:
Autor:    
Staronový loft

Mladí Američané George Gilpin a Gigi Sharp nechtěli rozhodně nic uspěchat. Ve smyslu osvědčeného přísloví „ráno moudřejší večera“ chytře počkali na zásadní rozhodnutí ne v řádu dnů, ale let. V loftu na newyorském Manhattanu bydleli beze změn čtyři roky. Prostor si tak mohli pořádně zažít a přijít s výstředními nápady, které postupně dolaďovali. Teprve pak se pustili do zásadní proměny.

Moderní může být teplé
Budova pochází z 90. let 19. století. Původně sloužila k „ustájení“ kočárů, později se změnila ve skladiště nábytku a v 80. letech tu dokonce sídlila galerie umění. Nakonec se stal ze 700 m² anonymní komerční prostor. „Působil jako velká kamenné krychle,“ popisuje Gigi. „Byly tu levné dřevěné podlahy, úplně jednoduchá kuchyně a koupelna odstrčená v rohu.“
Společně s architektem Wagmanem začali s problematickými místy. Mezi ně patřila i stará výtahová šachta zakončená světlíkem. Z výklenku 3 krát 4 metry a s úctyhodnými 10 metry na výšku  vytvořili  místnost na skladování nejrůznějších věcí „Pojmenovali jsme ji garáž,“ popisuje George. Architekt přišel s nápadem umístit do šachty také schody vedoucí na střechu, kde mají na terase zahrádku se spoustou květináčů s kytkami a rajčaty. Přidal ještě světlík a druhou koupelnu zastrčil pod schody. K starému hnacímu ústrojí výtahu připevnili velký panel z kovu a pískovaného skla. „Vytvořili jsme tak přepážku, která odděluje velký obytný prostor a koupelnu i sousedící ložnici, které pomáhá naplnit světlem. „Navíc vytváří iluzi, jako bychom byli v mracích,“ dodává Gigi.
Protože do prostoru vnesli víc světla, odvážili se namořit světlé podlahy tmavě hnědou. Kombinace tak symbolizuje tmavou zem pod světlou oblohou. Také odstranili letitou špínu a nejrůznější vrstvy na zdech, aby vynikl teplý odstín obnažených cihel. Když přišel čas vybrat obklady do koupelen a kuchyně, objevila Gigi novinku v barvě slonovinové kosti, která působí díky popraskanému povrchu přirozeně staře. „Moderní může být bohužel i velmi neosobní,“ říká. „My chtěli moderní, ale taky teplé.“

text Šárka Drbohlavová
Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, námětů a inspirací najdete v lednovém vydání časopisu DOMOV, který vychází právě dnes.


Mohlo by se hodit


reklama