Úvod > bydlení > Loft - jak se bydlí v pivovaře

Loft - jak se bydlí v pivovaře

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Filip Šlapal
Loft - jak se bydlí v pivovaře

Řada lidí touží po netradičním bydlení. Někteří svoje představy promítají do netradičního interiéru, jiní si rovnou pořizují netradiční byt. A bydlet se dá všude možně: na lodi, ve stromě, v bunkru. My vás tentokrát zavedeme na návštěvu do pivovarské spilky…
 
Říká se jim brownfields a význam tohoto anglického termínu zní: pozemky a nemovitosti uvnitř zastavěného území, které ztratily svůj funkční význam, jsou opuštěné a zdevastované. Do této kategorie spadal i bývalý holešovický pivovar. Minulý čas je v tomto případě zcela na místě, protože se pivovar stal momentálně jednou z mála úspěšně dokončených revitalizací brownfields v Praze.
 
Přeměna areálu v sobě zdařile spojila nejenom rekonstrukci původních památkově chráněných budov, ale také výstavbu několika nových kancelářských a bytových objektů. Architektonického řešení se ujalo studio CMC architects a na přípravách projektu spolupracovali i světově uznávaní architekti Frank O. Gehry, autor Tančícího domu, a Jean Nouvel, autor Zlatého Anděla. Cílem architektů Davida Chisholma a Víta Másla z CM architects byla snaha maximálně využít historického genia loci a neobvyklosti místa i původních budov a citlivě je doplnit moderními domy, které se optimálně začlení do zástavby pražských Holešovic.
 
V tomto jedinečném areálu, který dýchá historickou industriální atmosférou, vzniklo v původní části spilky originální bydlení – loftové byty. 

 

Každá bytová jednotka má otevřenou dispozici, uzavřenou ze dvou stran prosklenou stěnou v hliníkovém rámu, kterou od středové spojovací chodby odděluje privátní atrium.

 

Loftové byty nabízejí pro architekta velmi zajímavou práci s osvětlením. V tomto případě hluboká dispozice stavby neumožňovala přístup světla do bytů ze dvou stran budovy, jak je obvyklé u bytových domů. Proto byla uvnitř budovy vytvořena atria, která umožňují prostup světla a zároveň dávají bytům originální entrée s patiem.

 

Netřeba pochybovat o tom, že styl loftového bydlení je velmi zajímavý a originální. Stejně tak originální je i zdejší interiér, jehož autorem je architekt Evžen Dub, taktéž ze studia CMC architects.

 

Pracovalo se zde s kvalitními materiály doslova ,,od podlahy“. V obývacím pokoji a v hale je na podlaze položena dubová kantovka. V koupelně, na WC, v šatně a komoře je použité teakové dřevo. Do pracovny architekt zvolil antracitové tkané PVC a pobyt v ložnici zpříjemňuje celoplošný koberec.

 

Typickým znakem loftového bytu jsou minimálně 5 metrové zdi a obrovská okna. Zde je patrná také deviza loftu, a sice vzdušné bydlení v otevřeném prostoru.

 

V tomto případě byl otevřený prostor řešen vestavěným patrem, kde vznikla intimní zóna - ložnice. Přístup do ní je přes kovové schodiště, které představuje další typický znak loftu. 


 

 

Loftové byty se ve světě těší velkému zájmu. Původně provizorní bydlení, které vzniklo z nedostatku bytových prostor v již nefunkčních průmyslových objektech, má své kořeny v Americe a sloužilo převážně mladým umělcům. Ostatně i dnes je tento styl bydlení vhodný, vzhledem ke svému vnitřnímu uspořádání, hlavně pro mladé či bezdětné lidi. 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama